santradauclusex

  • 64
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

24 haziran 2018 seçiminde yaşanacak olan sürpriz

bugüne kadar hemen hemen bütün seçimlerde sürprizler yaşandı.

1999 seçimlerinde dsp'nin birinci parti olup, ecevit'in başbakan olması çok da tahmin edilen bir durum değildi.

2002 seçimlerinde ise akp'nin iktidara geleceği belliydi. ama anayasayı değiştirecek bir çoğunlukta milletvekili çıkartması ciddi bir sürpriz olmuştu. hiç kimse dyp ve mhp'nin aynı anda baraj altında kalacağını tahmin etmemişti.

2009 yerel seçimlerinde ise akp yüzde 39 civarı bir oy alarak herkesi şaşırttı. çünkü seçimler ''one minute'' çıkışının hemen ardından yapılmıştı. erdoğan davos'tan dönüşte adeta julius caesar gibi karşılanmıştı. herkes akp'den oy patlaması bekliyordu. ancak sandıktan tam tersi bir sonuç çıktı.

2007 ve 2011 genel seçimlerinde ise meydanlarda cumhuriyet mitinglerinin de etkisiyle yükselen bir muhalif dalga vardı. ancak meydanlardaki bu dalga sandığa yansımadı. ve akp beklenenin çok üzerinde bir oy aldı.

2014 yerel seçimleri ise 17-25 aralık'ın hemen ertesinde yapılmıştı. akp'de büyük bir düşüş beklenirken yüzde 44 civarında bir oy aldılar. herkes mustafa sarıgül veya mansur yavaş'tan en az birisinin seçimleri kazanacağını düşünüyordu. ancak bu gerçekleşmedi.

2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise herkes ekmelettin ihsanoğlu gibi çok zayıf bir aday karşısında erdoğan'ın oy rekoru kıracağını düşünüyordu. ancak beklenen olmadı. katılımın azlığına rağmen erdoğan 51,8'de kaldı.

7 haziran seçimlerinde ise iki büyük sürpriz yaşandı. akp yüzde 40 civarında bir oy alarak tek başına iktidarı kaybetti. bir diğer sürpriz ise hdp cephesinden geldi. herkes baraj civarında bir oy alacaklarını tahmin ederken barajın yüzde 30'u üzerinde bir oy almayı başardılar.

1 kasım seçimlerinde ise akp yüzde 50'lere yaklaşan bir oy oranı alarak yandaş anketçileri bile yanılttı.

16 nisan referandumunda ise bütün engellemelere rağmen hayır cephesi yüzde 50'ye yaklaşarak beklenenin epey üzerinde bir oy almayı başardı. üç büyük şehirde birden hayır çıkması ise tam bir sürpriz oldu. seçimin en büyük sürprizi ise ysk'dan geldi. nur topu gibi mühürsüz zarflarımız olmuştu.

seçimlere baktığımızda bu tip sürprizlerle karşılaşabiliyoruz. muhtemelen bu seçimde de bir veya birkaç partinin beklenin çok üzerinde veya çok altında bir oy alarak herkesi yanıltacağını düşünüyorum.

edit: süpriz yaşandı. mhp yüzde 11 civarında bir oy aldı. seçimin ilk turda sonuçlanmasından ziyade en büyük sürpriz bu oldu.

devamını okuyayım »
04.06.2018 15:54