saygilar

  • 121
  • 8
  • 2
  • 0
  • 4 gün önce

beden olumlama hareketi

ingilizcesi body positive movement olan bir çeşit başkaldırı hareketi. türkçesi beden olumla hareketi olarak biliniyor. peki beden olumlama hareketi nedir? nerden çıkmıştır?

yıllardır özellikle kadınlara belli güzellik algısı dayatılıyor. ince bir bel, dolgun göğüsler, ince bacaklar, küçük bir kalça... bu liste böyle uzar gider bu örneklerle. her şeyin belli ölçüleri var. bu algının biraz dışına çıkarsanız eğer hemen çirkin olarak suçlanırsınız. üstelik sağlıklı bir bedene sahip olsanız bile. bunun için yaratılan kocaman bir güzellik ve moda endüstrisi var. medya sadece bu belli tip güzellik anlayışına göre hareket ediyor. deliler gibi sizi ince gösterecek, daha uzun gösterecek kıyafetler üretiliyor. oysa siz vücut tipinize göre değil; canınız nasıl istiyorsa öyle giyinebilirsiniz.

işte beden olumla hareketi de tam olarak bu noktadan doğuyor. bütün bu dayatmaları reddediyor ve bedeniyle barışık yaşama anlayışını benimsetiyor. beden olumlama hareketi sadece kadınların bedeni üzerinden değil; bütün bedenleri kadın, erkek, trans, beyaz, siyah bütün bu vücut tiplerini kapsıyor. bedeninizi her an her saniye sevmek zorunda değilsiniz. sadece nefret etmemelisiniz. çünkü güzellik sizi mutlu edecek salt şey değildir. güzel olmadığınızda da mutlu olabiliyorsunuz. olay aslında bundan ibaret.

bu akım sosyal medyada da oldukça yer veriliyor. birçok insan dikkat çekmek için dayatılan güzellik anlayışının dışında fotoğraflar paylaşılıyor. haliyle çok hızlı bir biçimde büyüyen bir akım haline gelmiş durumda beden olumlama.

şöyle de bu akımla ilgili daha detaylıca bilgi almak isteyenler için güzel bir yazı var:
https://berraque.com/…i-guzel-hissetme-zorunlulugu/

devamını okuyayım »
09.06.2017 16:57