saygilarefendim

  • 326
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

manuel fernandes

bu satışı, eğer 17m €'nun en aşağı 12-13m €'su beşiktaş'ın kasasına girecekse mantıklı bulanlardanım. nedenlerini uzun uzun açıklayacağım. okumak isteyen okur, seri eksilemek isteyene sözüm yok. bilen bilir, beşiktaşlıyım.

öncelikle bu sezon beşiktaş'ın tüm maçlarını izlediğimi belirtmek istiyorum. aynı süreçte galatasaray'ın maçlarının en az yarısını da izlediğimi belirteceğim. kıyas yapmak açısından gs güzel bir örnek olur.

beşiktaş yıllar sonra(guti'nin geçen sezonun ilk yarısında oynattığı futbolu bir kenara bırakırsak) ilk kez eli ayağı düzgün bir şekilde hücumu şekillendirebildiğini gördük bu sene. özellikle kasım - şubat dönemi en verimli dönemimizdi. avrupa'da yola devam ettiğimiz, ligde yukarıya çıktığımız bir döneme tekabül eder bu dönem. bu dönemde, kalemiz güven veriyordu. defans dörtlüsü(hilbert - sivok - egemen - ismail) oldukça uyumluydu. savunmada ters kademeyi bilen, hücumda ciğersizlikleri sayesinde sürekli bindiren ve bu bindirmelerden gol ya da gol olma ihtimali yüksek olan duran top çıkaran bekleriyle kanatlanan bir beşiktaş izledik. quaresma'nın bir kanadı domine etmesi, diğer kanatta necip'in oynamasıyla bekinin önünü açması ve boşluğunu doldurması oldukça güzel oynayan bir beşiktaş'ı işaret ediyordu. aha bu güzel ortamda, orta sahamızda bir yıldız parlıyordu: fernandes. oyunu güven veren, yönlendiren, ikili mücadelelerde top kaybetmeyen(genellikle) ve bu sayede oyunu ileriye taşıyan bir adamdı. korner organizasyonlarından beşiktaş bu sene 10'dan fazla gol çıkartmasını sağladı. isterseniz geçmiş sezonları inceleyin, 3-4 golü geçtiğimiz bir sezon yoktur kornerlerden gelen.

beklerimizin sakatlanması ve simao'nun takıma dönüşüyle birlikte seri puan kayıpları başladı. sorun simao'da değil tam olarak, quaresma ile aynı anda sahada olmalarında bana kalırsa, neyse. avrupa'da artık yokuz. lige nerdeyse havlu attık. seneye şampiyonlar ligine gidemezsek(ki yüzde 90 ihtimalle gidemeyiz) beşiktaş'ın şu andan itibaren bir sonraki sezonun sonuna kadar kadrosunu yapılandırması gerekecek. olan borçlar, verim vermeyen futbolcuların oldukça yüksek maaşları ile birleşince; yeni bir futbolcu alamayacak bir hale gelmek üzereyiz. aynı ankaragücü gibi olacağız. bu gidişatı önlemek için tek bir yöntem var:

beşiktaşı borç batağından çıkartacak ve eski güzel günlerine kavuşturacak vizyona sahip bir yönetim. bu konuyu başka bir yerde değerlendireceğim en kısa sürede. şimdi manuel'e dönelim tekrar.

seneye şampiyonlar ligine gitmiyoruz. paramız yok. elimizdeki adamlarla neler yapabileceğimizi bu sene gördük. bu şartlar altında, fernandes takımda olmasa ligde daha kötü olmayız. ne kadar çok keyif alsam da fernandes'i izlemekten, 12-13m € beşiktaşın kasasına girdiği sürece bu adamı satmalıyız. önümüzdeki sene yerine becerebilirsek muhammed'i monte etmeliyiz.

her sene şampiyonlar ligine giden, avrupa'da başarılı olabilecek bir dönemde olsaydık, borçlarımız bu kadar çok olmasaydı vb. fernandes gibi bir adamı takımdan gönderecek başkanın kellesi istenirdi. ama şartlar böyle değil. içimiz kan ağlasa da göndermek zorundayız fernandes'i.

fernandes giderken takımda holosko falan kalacaksa(takımda en yüksek maaş alan 6-7 futbolcudan biri kendisi) göndermeyelim ama. nasıl olsa öyle de batarız böyle de. en azından fernandes'i izlemeye devam ederiz.

devamını okuyayım »
18.03.2012 17:38