sayin sevgili pirzola abi

  • ağır abi (465)
  • 564
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

steam

pazar payını kaybedeceğini pek sanmadığım platform. çünkü kendisine alternatif bir başka platform yok. origin veya uplay kendisine alternatif olamazlar çünkü yelpazesi steam kadar geniş değil ve her oyun şirketinin oyunları yok.

ayrıca korsanın yaygınlaşması ile pazar payını kaybetmek arasındaki ilişki çok karmaşık. "korsan oyun sayısı arttı, o halde pazar payını kaybedecek" demek ne kadar doğruysa, "korsan oyun sayısı arttı, o halde pazar payı kazanacak" demek o kadar doğru. örneğin, microsoft gibi yılların yazılımcısının windows'un aktivasyon sistemini koruyamaması bana hep saçma gelmiştir. ancak olaya başka bir gözle baktığınızda, eğer windows'un korsan kullanımı önlenmiş olsaydı bugün birçoğumuz windows'a 500-900 lira arası afaki meblağlarda ücret ödeme yerine linux kullanıyor olabilirdik. bu ise windows'un pazar payını kaybetmesine (veya pazar payı edinememesine), linux'un pazar payı kazanmasına ve uygulama geliştiricilerin windows yerine linux'a yönelip, windows için geliştirilen uygulama sayısının azalıp linux'un pazar payının artmasına sebep olabilirdi. bugün windows yaygın bir şekilde kullanılıyor çünkü neredeyse her uygulama ona geliştiriliyor, bugün neredeyse her uygulama windows'a geliştiriliyor çünkü windows yaygın bir şekilde kullanılıyor. önemli olan bu kısır döngüye girmek ve bana sorarsanız steam ve steam üzerinden satışı yapılan oyunlar öyle yada böyle bu döngüye girmeyi başardı. örneğin, eğer biz oyunların korsan sürümlerini oynamasaydık, serinin yeni çıkan oyunları hakkında bir fikrimiz olmayabilirdi ve onları hiç satın almayabilirdik.

sonuç olarak, bu sektörde korsan oyunun da bir yeri var. yani, "korsan oyun sayısı arttı, o halde pazar payını kaybedecek" demek, "korsan oyun sayısı azaldı, o halde pazar payını kaybedecek" demek kadar doğrudur ve kestirmesi güçtür. eğer korsan oyun oynayan oyuncular ile lisanslı oyun oynayan oyuncuların arasındaki denge iyi ayarlanırsa steam için bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da her şey tıkırında gitmeye devam edecektir.

not: naçizane kanaatim.

devamını okuyayım »
04.07.2017 14:34