sayin sevgili pirzola abi

  • bıçkın (470)
  • 558
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 ay önce

steam

aliexpress gibi gittigidiyor gibi bir site (platform desek daha doğru olur tabi fakat benzetme anlaşılsın diye site ifadesini kullandım). bu benzetmeyi şunun için yaptım, insanlar bu sitenin tam olarak ne olduğunu bilmiyorlar. steam; oyunlarin yayıncısı ile oyuncuları birleştirir. oyunu bizzat kendisi satmaz, sadece aracıdır. steam der ki, "kardeş ben yaptığım araştırmalar ve edindiğim deneyimler sonucu türkiye için $1=1,5tl eşitliğini uygun gördüm, bu ülkede daha üstüne veya altına satarsan edeceğin kar azalabilir, tepe noktası burası" der, oyunun yayıncısı ise ister steam'in* önerisine uyar ister kafasına göre fiyatlandirir, steam bizzat fiyata müdahale etmez. bu sebeple gta'nın fiyatına rockstar games* karar verir, istediği zaman istediği kadar indirime sokar, steam buna karışmaz. yani oyun indirime girdiği zaman bunu indirime sokan steam değil rockstar games'in paşa gönlüdür. örneğin bir indirim zamanı steam tüm fiyatları indirmez, hadi indirim yapalım der, isteyen yayıncı istediği kadar indirim yapar istemeyen yapmaz. indirim zamanı dikkatli bakarsanız indirime giren binlerce oyunun yanında indirime girmeyen yüzlercesini de görebilirsiniz. son olarak, nasıl aliexpress'ten aldığınız bir eşya bozuk çıktığında sorun aliexpress'te değil eşyayı size satan satıcıda oluyorsa, satın aldığınız bir oyun çalışmadığı zaman sorun steam'de değil oyunun yapımcısındadir. yani yukarılarda bir yerde biri yazmıştı "son günlerde sapitti x oyunu açılmıyor" diye, hah işte o da steam ile ilgili bir sorun değil, oyun geliştiricisi ile ilgili bir sorun.

bunları hep yazıyoruz ama millet inatla zıttını söylüyor, bir daha yazalım dedim.

edit: bir oyun şirketi ister steam'de indirim yapar kendi platformunda yapmaz, ister kendi platformunda x para birimini kullanır başka platformda y para birimini kullanır, ister steam'de hala ücret talep ederek sattığı oyunu kendi platformunda bedava dağıtır, yani istediğini yapar. tabi yukarıda "paşa gönül" dedim fakat yayıncının steam'in koyduğu kurallar çerçevesinde indirim yapmaya hakkı vardır, sonuçta kuralları steam koyar.

bonus¹

--- spoiler ---
partners on steam are responsible for setting and managing pricing for their products. the steamworks developer site provides tools to configure pricing and discounts in all the currencies supported by steam. initial pricing as well as proposed pricing adjustments will be reviewed by valve and are usually processed within one or two business days. we recommend pricing strategies based on our experience and we may suggest prices based on currency conversions and other factors. during processing we will attempt to check your prices for input errors, but we can't guarantee we will catch every one so please check your prices carefully before submitting.
https://partner.steamgames.com/doc/store/pricing
--- spoiler ---

bonus²

q: are promotions mandatory on steam?
a: no. we might invite you to take part in a special event or promotion, but there is nothing that you are required to participate in.

devamını okuyayım »
20.12.2017 01:50