sazi yanik

  • 249
  • 9
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

müslümanların sanata düşman olmasının sebepleri

islamın siyasi açıdan büyük bir yozlaşma içerisinde olmasındandır. üstelik müslüman milletlerin önemli bir çoğunluğu da ekonomik olarak kötü durumda olmasındandır. refahın olmadığı yerde sanat gelişmez. demokrasi ile yönetilen tek bir müslüman ülke yoktur. kral, emir gibi diktatörler tarafından yönetilirler. baskıcı rejimler sanatın gelişmesine müsade etmez çünkü sanat toplumu bilinçlendirir. bilinçlenen toplum sorgular. sorgulayan toplumlarda diktatörler var olamaz. medeniyetin beşiği dediğimiz avrupada bile çıkan hitler tarzı kafadan çatlak diktatörler bir çok sanatsal faaliyete yasak getirmiştir. bunlar öylesine yapılmış yasaklar değillerdir.

mesela islamın daha çıtır bir delikanlı olduğu zamanlara bakalım. sanatsal, felsefi ve ilmi açıdan mükemmel bir islam dünyası vardır. bugün antik çağlara ait eserlere ve birikimlere sahipsek bunlar islamın yozlaşmamış olduğu dönemde yaşayan arapların bu eserleri koruması, arapçaya tercüme etmesi sayesindedir.

islam dünyasının belini kıran en önemli iki olay haçlı seferleri ve moğol işgalleridir. islam’ın entellektüel dünyasının belini kırmış ve geriye gitgide yobazlaşan bir sınıf bırakıp günümüze kadar getirmiştir.

devamını okuyayım »