sdhnc1

  • 264
  • 2
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

mars'ta b.k mu var

mars’ı bilemem ama dünya üzerindeki en gerizekalı kitle için (bkz: ekşi sözlük)

linke tıklamaya üşenenler için de yazıyı buraya bırakalım

--- spoiler ---

nasa, mars’a bir kez daha başarılı bir şekilde bir araştırma aracı indirdi. türk basınında başlıklar çok heyecanlı. “inanılmaz görüntüler... işte ilk görüntü...” gibi manşetler. oysa ortada henüz böylesine heyecan verici bir mesele yok.

nasa şimdiye kadar toplam 8 mars görevi gerçekleştirdi. bunlardan 7’sinde başarılı oldu. iyi de nasa niye milyarlarca dolar harcayarak, bir kez daha mars’a gitti ve nasa bu işi tek başına mı yapıyor? ınsight görevinin amacı aslında mars’tan çok dünya ile ilgili. mars, dünya haricinde üzerinde araştırma yapmaya imkan tanıyan tek kaya gezegen. ve diğer kaya gezegenlerden çok önemli bir farkı var. mars aslında “ölü bir gezegen”. dünya ve venüs gibi sıcak ve erimiş demirden bir çekirdeği yok. çoktan soğumuş. bu yüzden de çevresinde onu koruyan bir manyetik alanı da yok. yine dünya’ya göre çok farklı bir tektonik yapısı var. dünya’daki “plaka tektoniği” mars’ta yok. yani birbirinden kopuk plakaların sürekli hareket ederek, birbirinin altına girerek veya iterek sismik aktivite yaratması söz konusu değil.

ınsight mars’ın sismik hareketlerini incelemek üzere yollandı. "mars’ın derinlikleri incelenecek" dedikleri de aslında 5 metrelik bir derinliğe inebilmek. mümkün olursa. yani bir bostan kuyusundan bile daha az bir derinlik. ancak buradan bile çok önemli bilgiler elde edilecek.

amaç ne peki! amaç aslında dünya’nın geleceğini anlamak. mars üzerinden dünya ile ilgili bilgiler elde edebilmek. güneş’in ve diğer uydularının çekim gücünün sismolojiyi nasıl etkilediğini görmek, görmeye çalışmak. ve öyle gibi yansıtılsa da aslıda bu tam olarak bir nasa görevi değil. nasa’nın jet propolsuion laboratories’i bu görevin bir kısmını üstlendi. araştırmayı mars’a taşıma görevini. mars üzerindeki araştırmalar ise tam bir uluslararası görev.

bakın mars’taki incelemeleri kimler birlikte yapacak:
fransa uzay ajansı
eth (isviçre teknoloji enstitüsü)
mps (max planck enstitüsü solar araştırma bölümü)
alman uzay ajansı

yani bilimsel araştırmaların önemli bölümünü avrupalı bilim insanları ve enstitüler yapacak. dün sevgili murat bardakçı’nın “ne işimiz var” dediği avrupalılar. siyasi, ekonomik olarak bilemem ama bilim konusunda avrupalılarla çok işimiz var.
--- spoiler ---

devamını okuyayım »
27.11.2018 13:30