seboik

  • 198
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

şizofreni

insan zihninin ve aklının ne kadar limitli olduğunu gösteren bir beyin hastalığı, ilginç ve büyüleyici hiçbir tarafıyla karşılaşmadım.

anlatacak olursam; gökyüzünde uçan bir ejderha görmek gibi bir halüsinasyon kolay kolay gerçekleşmez bilakis bir ejderhanın uçtuğunu sanırsın arada bir fark var; görmek ve gördüğünü sanmak. ha gerçekten görsel halüsinasyonlar yok mu ? var ama zayıf bir şekilde. alice harikalar diyarında gibi değil. daha çok da işitsel halüsinasyonlara sahiptir bu sıkıntıya sahip kişiler.

işitsel halüsinasyonlar > görsel halüsinasyonlar > dokunma = koklama = tat halüsinasyonları diyebilirim kabaca.

hani evrenin bir kanunu vardır: " hiçbir şey yoktan var olmaz, yoktan da var olmaz"

aynısı halüsinasyonlar içinde geçerli, misal karşıdan yürüyen bir kişi babanıza hafifte olsa benziyor. beyniniz onu makyajlar, estetik operasyondan geçirir, değiştirir. sizde babanızı görürsünüz karşınızda. buradaki görürsünüz dediğim şu, yanına da giderseniz, uzaklaşırsanız da, sesini de duyarsanız hep babanızdır. güçlü bir halüsinasyon diyelim buna. zayıf olanı ise şöyle olurdu, zihniniz sizi yanıltır ve o adam senin baban baban derdi ama gözleriniz o kadar da kolay inanmazdı duyduğunuz seslere bir süre babam mı o diye düşünür sanardınız. yani sanrıyla halüsinasyonu karıştırmamak lazım. halüsinasyonun oluşması içinde beynin hazır bir malzemesi olması lazım. güneşten dünyaya yürüyen ganymede büyüklüğünde bir öküz yürüyor sanırsınız, hatta dev toynaklarının sesini duyarsınız ama pencereyi açıp gökyüzüne baktığınızda bir öküz görmezsiniz. bunu şöyle açıklayayım; kulağınız mı duyar beyniniz mi ? beyin kulaktan bağımsız olarak da duyabilir/görebilir/koklayabilir ama ikisi beraber yanlış bir şekilde çalışırsa güçlü bir halüsinasyon elde edersiniz.

edit

devamını okuyayım »
08.07.2018 14:42