sedating

  • prezentabl (576)
  • 504
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

turkcell superonline fiber internet

nasıl bir mantıkla yapılandırılmış kota/hız ilişkisi çok da anlayamadım ben bu serviste.

yahu arkadaşım. sen değil 10, 20 istersen 1000 mb'lik paketler sun her kullanıcıya. oraya adil kullanım koşulunu eklediğin müddetçe bir işe yaramaz kullanıcı için. tabi sen bunu bildiğin ve müşteriyi aptal yerine koyduğun için bu farkındalığın içerisindesin zaten.

ne demek arkadaşım adil kullanım koşulu? bir de her pakette var. sanırım tamamen limitsiz 20 mb olan tek bir paket var ki o da 199 tl. hani geçmek istesek zaten geçemeyiz. 200 tl ne lan? kira mı ödüyoruz?

bu işler tamamen müşteriyi hız ile kandırıp, limitsiz diye kandırıp enayi yerine koymaktır. sen 20 mb internet veriyorsun tamam. ama koyduğun kota 50 gb! yani adam 5 tane blu-ray film indirdikten sonra zaten hızı 1 mb'ye düşüyor. e ne anladım ben bu işten. ben o 20 mb'lik interneti taş çatlasa ilk hafta kullanabilirim sonraki 3 hafta 1 mb'lik eziyet değil mi?

download yapmayacaksa hızlı internetin anlamı nedir ki? 100 mb olsa ne yazar. zaten çoğu sitenin kendi serverı ile alakalı değil mi hız konusu. ben zaten 1 mb ile de internette her sitede sörf yaparım. bana hızlı internet download yaparken gerekiyor ama sen de bunu zaten kısıtlıyorsun. yerim senin ışık hızındaki internetini o zaman.

öğrenci evindeyiz ve 4 bilgisayar var. zaten ayda 500 gb rahat download oluyor. sen gelip 50 gb kota koyuyorsun. bana o zaman öyle bir paket sun ki mesela 5 mb hızında ama tamamen limitsiz olsun. ama öyle bir paket de sunmuyorsun. sunduğun en ucuz ve tek limitsiz paket 199 tl.

neyse bu servise geçmek isteyenleri bu zamana kadar hep teşvik etmiştim. çünkü internet gerçekten hızlı ve çoğu zaman sorunsuzdu. adil kullanım koşulu da yoktu 2 gün öncesine kadar. ama adil kullanım koşulu varken bu servise geçmek çok mantıksız. 3 mb'lik tamamen sınırsız bir paket alın ama superonline'nın 20, 50, 100 mb'lik paketlerine geçmeyin. neden mi? çünkü çok mantıksız. sen zaten örneğin 50 mb'lik pakette saniyede 5 mb ile download yapabiliyorsun. dediğim gibi kaliteli bir film veya oyun veya belgesel serisi indirmeye kalktığın vakit zaten kota hemen doluyor. düşün 1 saat içerisinde tam hızla 18 gb indirme yapabiliyorsun. yani sadece 5 saat boyunca tam randımanlı indirme yaptığında 100 gb'lık kotan zaten dolmuş oluyor ve hemen hızını 1 mb'ye düşürüyorlar. sence akıllıca mı? onlar için evet!

çünkü hız ile insanları kendilerine çekiyorlar. adil kullanım koşulu nedir biliyor musun? verdikleri paketlere limitsiz! ismini verebilmek için kendilerince buldukları yöntem. haklılar aslında. hızını düşürüyorlar ama hala limitsiz. indirebildiğin kadar indir değil mi? di mi güntekin?

bu neye benziyor biliyor musunuz? bir yarıştasınız. altınıza 400 km yapabilen bir ferrari veriyorlar. ama sadece ilk 10 dakika boyunca tam gaz gidebiliyorsunuz. sonra hızınız otomatik olarak 50 km'ye düşüyor. böyle bir yarışta 400 km yapabilen bir ferrari mi istersiniz yoksa kısıtlama getirilmeyen normal bir araç mı?

devamını okuyayım »
09.10.2011 12:01