seferyan

  • 2881
  • 1
  • 0
  • 0
  • 4 hafta önce

istanbul'da bakıcıya maaş beğendirememek

allah kolaylık versin, bakıcıya ihtiyacı olan kişinin işi çok zordur.

zamanında benimde mecburen başım geçti. hiçbir yeteneği ol(a)mayan kişilerin uçuk ücretler istemesi, zorunlu ihtiyaç olan ebeveynlerin eve geliş saatine kadar bekleme zorunluluğu, cumartesi çalışması, çocuğa eğitici öğretici etkinlikler anlamında en kötü kitap okuması veya boyama sayfalarını boyattırma vb. çok basit hizmetleri savsaklaması ve önem vermemesi tam anlamıyla saçmalıktı.

mantık olarak evde ukraynalı, moldovalı çalıştırmak daha akla yatkındı, zira türklerin istedikleri parayı rus vatandaşı bakıcılara verdiğinizde en azından daha değer diye düşündüm bir ara zira rusya’nın zamanındaki komünizm temelindeki eğitim sistemini düşündüğümde piyano ve keman çalmak, en az 2 yabancı dil bilmeleri, lisanslı sporcu olmaları, bilmem hangi üniversite mezunu olmaları vb bilgi ve yeteneklere sahiplerdi. benim vatandaşımın hiçbir özelliği yokken uçuk ücretler istemesi, ebeveynlere yardımcı olmayıp ve ebeveynleri zora sokacak şartlarda bulunması düşündürücüydü.

benim başıma geleni 5 yıl önceki piyasa şartlarında değerlendirin. asgari ücret 900 lira altında ve kiminle görüşsem en az 1000 ile 1500 lira arasında ücret talep ediyordu. kadın erkek eşitliğine ve kadına saygı gösterilmesi gerektiğine inanırım. köle ve hizmetçi aranmıyorduk ama kariyersiz beyaz yakalı personel özelliklerine bile sahip değilken ilköğretim mezunu çocuk gelişiminden anlamayan inanların asgari ücretle başka bir yerde çalıştıklarında haftalık 45 saat çalışma zorunluluğu üzerinden, belirsiz görev tanımından dolayı her türlü getir götür, temizlik ve angarya işler yaptırılarak ağızlarına sıçtıklarında sesini çıkartmayan bu insanların alnının teri ile çalışmaya götü yemediğinden karşıma bakıcı olarak çıkmasına sinir olmuştum.

devamını okuyayım »
03.09.2016 00:43