seketek

  • delikanlı (443)
  • 657
  • 5
  • 4
  • 0
  • evvelsi gün

ekşi maya

tarifleri ve mantığımı harmanlayarak yaptığım şekli anlatayım, belki denemek isteyen olur.
internet üzerinde bir sürü tarif okudum, genel mantık hepsinde aynı ama yapılışlar çok geniş bir aralıkta farklılık gösteriyor.
gerekli malzemeler
1. cam kavanoz ya da cam kase
2. un (istediğiniz tipte unu kullanabilirsiniz ancak tek başına işlenmiş, beyaz un kullanırsanız mayalanmaz. çünkü işlenme sırasında içine çeşitli kimyasallar, beyazlaştırıcılar, vs katılmıştır ve bu da doğal oluşum olan mayalanmayı engeller. ben organik beyaz un ve organik tam buğday unu kullandım)
3. oda sıcaklığında içme suyu
4. kavanoz/ kaseyi örtmek için bir mutfak bezi /tülbent
5. tahta kaşık/ spatula
ön hazırlık
temiz cam kavanoz / kase ve tahta kaşık /spatula kaynar suda bekletilir ya da kaynatılır. kağıt havlu ile kurulanır.
2 çeşit un kullanılacaksa unlar karıştırılır. iyi karışması için ben kilitli poşet içine koyup karıştırdım sonra bir kavanoza koydum.
ön not: genel olarak tariflerde 1 su bardağı un ile başlıyorlar. maya tutmaz ya da başka bir şey olursa atılıyor, misal 5. gün dökmek zorunda kalırsam çok un harcamış olurum diye düşünerek ben ölçüyü 1 çay bardağı olarak başlattım.
başlangıç:
temizliğinden emin olunan cam kavanoz içine un karışımından 1 çay bardağı koyup üzerine 1 çay bardağı su eklenir. iyice ve yavaşca karıştırmak lazım, un topağı kalmayacak. kavanozun ağzında un- sulu un sıvaşıkları temizlenmeli, aksi halde oralardan küflenebilir. küf istemiyoruz maya istiyoruz. kavanozun ağzı tülbentle örtülür, istenirse paket lastiğiyle sabitlenir. sıcak ve güneş görmeyen bir yere kaldırılır (dolap, fırın, vs).
mümkünse her gün aynı saatlerde mayayı ellemek gerekiyor. burada biraz sezgiler çalışacak.
2. gün hiçbir hareket olmayabilir, ya da hafif kabarcıklar görebilirsiniz. kabarcık demek karbondioksit demek, yani yaşayan bir şeyler var oh yeah demek.
2. gün, mümkünse aynı saatte, kavanozdaki karışıma 1 çay bardağı un karışımı ve 1 çay bardağı su ekleyip, karıştırıyoruz. un-su kalınları silinip, ağzı kapatılıp tekrar yuvasına gidiyor.
3. gün ben 3 yemek kaşığı un ve 3 yemek kaşığı su ekleyip aynı işlemleri tekrarladım. mayanın nerede olduğunu işaretlemek için paket lastiği koydum kavanoza, tülbentini örtüp kaldırdım.

4. gün mayakovskide hareket artmıştı, hafif köpürme kabarma vardı. üzerinde biraz su birikmişti. bu sebeple ½ çay bardağı un ve 1 çorba kaşığı su ekledim. eğer ilk yaptığınız gibi kek hamurundan biraz daha koyuysa aynı ölçüde un ve su ekleyin. suyun fazla olduğunu düşünürseniz suyu azaltın.
5. gün kafalar kafalar, gezmeler derken unutup ilgilenmemişim arkadaşla.
6. gün maya lastik hizasından 2 parmak aşağıdaydı. iyi işaret demek ki besinleri tüketen bir kısım bıdık var kavanozda, tüketmiş, besini az gelmiş kendini tüketmeye başlamış. yine 1 çay bardağı un ½ çay bardağı su ekleyip, iyice karıştırıp, kenarlarını temizleyip, üzerini örtüp, işaret lastiğini ayarlayıp yuvasına yolladım.
6. günden sonra maya her an hazır olabilir. tülbent yerine artık kavanozun kapağını kapatabilirsiniz. eğer kasede hazırladınız ve kapağı yoksa da kavanoza alıp kapağını kapatma vakti gelmiş olabilir.
maya hazır olduğunda gittikçe daha köpüklü, kabarık, hacminin 1,5-2 katına çıkmış oluyor. emin olmak için 1 çay kaşığı alıp su dolu bardağa atabilirsiniz. hemen çökerse olmamış, yüzüyor ya da bir süre su üstünde kalıp çöküyorsa olmuş olabilir.
bu arada tüm süreç boyunca, mayada pembelik görürseniz atın mayayı, o maya değil küftür.
tadı ekşi olacak adı üstünde, hafif tadına baktığınızda acılık varsa atın.
kokusu gittikçe daha ekşiyecek ama güzel bir ekşi. bana boza kokusunu hatırlattı ekşi kokusu.
kaç günde hazır olurun net bir cevabı yok maalesef, minimum 1 hafta. ben 10. günde ekmek yaptım.
mayanın olduğundan emin olduktan sonra kullanacağımız kadarını alıp, kalanını buzdolabına kaldırıyoruz. buzdolabında 7-10 günde bir beslemek yeterli olacak. ben bi daha aylar sonra yaparım diyorsanız buzluğa da kaldırabilirsiniz.

devamını okuyayım »