seldom seen kid

  • mülayim ama sempatik (532)
  • 544
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

iş arkadaşı

insanı her yönden geliştirendir. gıcık ve sinir bozucu birini bulma şansının kafa birini bulma şansından daha yüksek olduğundan ve bu seçme şansın olmayan kişi ile 9 saat geçirme durumu sonucu idare etmeyi öğretendir.

iş yaşamının ilk zamanlarında gençlik, toyluk, azıcık anarşistlikle bünye tepki verebilir. laf koymalar, atışmalar vs vs. ancak öğrenirsin ki ağız dalaşı sadece puan kaybettirir. ayrıca pata küte dalaştığın biriyle yaşanan o gerilimle çalışmak ağırdır. zamanla dalgaların vurup şekillendirdiği bir kaya kıvamına gelirsin, köşeler törpülenir. daha sabırlı olursun. kelimeleri 2 anlamlı kullanmaya ve her yöne çekebilenlerden seçmeyi öğrenirsin, az ve öz konuşmayı başarırsın. elbet laf sokmalar ilerleyen zamanda devam eder, ancaksarkastik bir dil, stratejik planlama, zeka ve doğru zamanlama ile bu laf sokmalar zerafet akan bir hale gelir (bkz: kelebek gibi uçarım arı gibi sokarım).

2. kafa dengi gruptan biri karşına çıkmışssa (ki iş yaşamı rekabet üzerine kuruludur, terfi, zam vs bunlar sizi bir gün karşı karşıya getirebilir) tadından yenmez. film, müzik, yemek, konser önerileri-muhabbetleri, birlikte çıkılan seyahatler vs vs derken bu kişi de sana hayatın güzellikleri konusunda dünyanı zengileştirir.

özet ile çevrendeki iş arkadaşların ile iletişim halinde olduğun bir iş yaptığın ve bu kişileri seçme şansın olmadığı sürece, iş arkadaşı o ya da bu şekilde seni geliştirir.

devamını okuyayım »