senbenobirdebu

  • 73
  • 3
  • 1
  • 1
  • dün

daha

acıları ve dramları ile tamamen rahatsız edici bir film olmuş daha.

hakan günday'ın az'ı ve daha'sı kalmıştı okuyamadığım kitapları, bu filme de binbir düşünce ve seçimle gittim. kitabı mı okumalı yoksa filmi mi izlemeli, ancak ben kitabı okuyana kadar zaten az sayıda salonda gösterilen film, çoktan kalkacağı için bugün gidip izledim.

--- spoiler ---

rahatsız ediciden kastım, ortadaki dramdan ve vahşilikten kaynaklı. yoksa, boktan bir film anlamında değil. belki de filmin büyüsü buydu; rahatsız edici olması. bazı sahnelerde sinirden geriliyor insan. o mültecilerin maruz kaldıkları, ahad'ın mülteci kadına tecavüzü, gaza'nın tüm bunlara seyirci kalmak zorunda olması, kulaklarını tıkaması vs.

ahmet mümtaz taylan ve hayat van eck cidden çok güzel oynamışlar. gaza'yı canlandıran çocuk başka yerde oynadı mı hiç bilmiyorum ama birkaç sahne ve olay haricinde ben epey beğendim. ahmet mümtaz taylan'a ise diyecek tek söz yok. yaşamış ahad'ı. o derece.

rte'nin mülteciler hakkında söyledikleri ve izlediğimiz şeyleri düşününce ve bir de bilmem kaç milyon dolarların havada uçuştuğu bu kahrolası "ticareti" düşününce, - ki buna devletler arası "ticaret" de dahil. malum, harcadık denilen 30 milyar euro gibi şeyler vardı- insan yaşadığı dünyaya lanet ediyor...

son olarak, eksiklikler de yok değil. onları yukarıdaki entry'lerde okuyabilirsiniz. tekrar tekrar yazmaya gerek duymuyorum. arkadaşlar yazmış nasılsa.

velhasıl, gidin izleyin bu filmi. kişisel notum: 8/10

--- spoiler ---

bir çift lafım da sinema sahiplerine: siktiri boktan filmlere salon aça aça duramazken, daha'nın cinemaximum ve avşar sinemaları'nda tek salonda oynaması tamamen utanç vesilesidir. koskoca ankara'da da toplasan 5-6 sinemada oynuyor film. yazıklar olsun!

devamını okuyayım »
18.01.2018 17:14