senbenobirdebu

  • 65
  • 6
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

12. ankara kitap fuarı

fiyat ve indirim politikalarıyla kitap fuarının ne olduğunu tam anlamıyla sindirememiş yayınevlerinin katıldığı geleneksel "fuar"dır.

üç saat zaman geçirdim bugün. işim de yoktu, rahattım yani. bir kere fiyatlar ve indirimler öylesine yapılmış gibiydi. kalburüstü yayınevlerinin ortalama indirim oranı yüzde yirmi. rakamla %20! tamam stand kiraları uçukmuş falan ama senede bir kere yapılan fuara da bir zahmet güzel indirimler yapılır pekala!

kitap lan nihayetinde. okuyan insanlar için süreklilik arz eden bir şey yani. bir tane alınca onu 1-2 yıla yayamıyorsun okumak için. alakasız bir örnek vereceğim ama, giyim fuarı olsa bir kot pantolon için indirim olmasa da anlarım, çünkü alır giyersin uzun süre. ama bu adı üstünde, kitap! sürekli okununca sayılı günde bitiyor. biz okuyucu olarak elimizden geleni yapıp, sevdiğimiz yazarların kitaplarını alıyoruz her türlü ama bu fuar "özel" bir şey. senede bir kere oluyor. bırakın pintiliği de yapın şöyle kallavi indirimler!

can, iletişim, alfa-everest, doğan, sel, metis, yky, iş kültür vs. gibi yayınevlerinin cidden daha da bu olayı derinlemesine düşünüp hareket etmesi gerekiyor.

can yayınları'nın getirdiği kitaplar çok az; iletişm yayınları'nın klasikler için yüzde otuz indirimi güzel, onun haricinde vasat. sel ve metis daha derli toplu gelmiş bu yıl. ( geçen sene sel'in standı ikiye bölünmüştü. ) ayrıntı yayınları da yanlış hatırlamıyorsam yüzde 25 indirim yapıyor. nota bene yayınları'nın da standları çok vasat. bir de üste çıkmışlar. kafamı kaldırmasam göremeyecektim. gerçi gördüm de n'oldu.

üç saat geçirdiğim fuarda hepi topu üç kitap alarak çıktım. ayrıntı yayınları'dan kara kitaplar dizisinden 2; 6 45 yayınları'ndan da bir kitap olmak üzere.

son olarak; yayınevlerinin bu kadar insanın neden internetten kitap satın aldığını, neden bu gibi yerlerden az kitap aldığını sorgulamaları gerekiyor. almak istediğim kitapları ayaküstü internet satışlarıyla kıyaslayınca, gerçekten almak gelmedi içimden. sonuçta parayı da sokakta bulmuyoruz. it gibi çalışıyoruz. bir kitap keyfimiz var, onun da içine edilmesin lütfen!

p.s: gidecek olanlar akşamüzeri gitsin, öğlen ve öğleden sonra resmen okullar gasp ediyor. çocukların arasında ezilme tehlikesi yaşıyorsun.

p.s. 2: yıllardır katılmamakla ısrar edip, bu alanda rekor kıran april yayıncılık'a da ayrıca tebrik ederim!

edit: yazım yanlışı

devamını okuyayım »
20.02.2018 21:06