septendesilyon

  • hırçın golcü (259)
  • 910
  • 2
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

kilo vermek isteyenlere tavsiyeler

23 kilo vermiş biri olarak benim de verebileceğim tavsiyelerdir. kanaatime göre kilo vermek 3 ana etmenle gerçekleştirilebiliyor.

1- sağlıklı beslenme: bakın yemeyin demiyorum, bol bol yiyin; ama sağlıklı ve efektif olarak. kilo verme sürecinde yediğim ve içtiğim şeyler sadece şunlardı: su, süt, ayran, yeşil çay, yumurta, yoğurt, her türlü et, kompleks karbonhidrat, zeytinyağı/tereyağı, zeytin, tuzlanmamış ve kavrulmamış kuruyemiş, her türlü sebze, gün kurusu, kuru erik. bu besinlerin farklı kombinasyonlarından oluşan öğünleri günde sadece 3 kere doyana kadar yedim, hayvanlar gibi yedim. bu beslenme şeklini karatay hocanın tüm kitaplarını okuduktan sonra edindim.

2- düzenli spor: efendim amacımız kilo vermek, daha doğrusu yağ yakmak. şimdi bu yağları parçalamak için kalp atım ritminizi belirli bir süre yine belirli bir seviyenin üzerinde tutmak gerekiyor, işin erbabı buna kardiyo demiş. peki sadece kardiyo yeterli mi? uzun araştırmalarım sonucu cevabın hayır olduğunu öğrendim, kardiyo yanında ağırlık çalışmalarının da yağ yakımına büyük etkisi olduğunu öğrendim. sonunda kardiyo ve ağırlık çalışmalarının kombinasyonu çalışmalar öneren, kişisel antrenörünüz mottosu ile yola çıkmış fitstar uygulamasını keşfettim. bu uygulama sizlere herhangi bir alet gerektirmeden vücut ağırlığınız ile kardiyo ve ağırlık çalışmaları öneriyor, her çalışma sonrası sizden aldığı verilerle bir sonraki çalışmanızı ayarlıyor. fitstar'ı 1 yıl kullandım, daha sonra iş tempomdaki artıştan dolayı sadece yüzmeye odaklandım. son 2 aydır deliler gibi yüzüyorum.

3- kaliteli uyku: günde 7-8 saat uyumanız gerekiyor, gece uykusu. 11-12 gibi yatıp, 7-8 gibi kalkarsanız hem daha rahat kilo verdiğinizi göreceksiniz hem de psikolojik olarak baya rahatlayacaksınız.

evet yukarıda saydığım bu 3 şeyi yapın lan, n'olur yapın! kilo vermenin hayatınıza pozitif anlamda kattığı fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik şeyler saymakla bitmez.

biraz dağınık yazdım kusura bakmayın; ama kilo vermek de biraz kompleks bir iş, ben de bir nebze olsun bu kompleksliği 3 parça altında azaltmaya çalıştım.

not: angelus nickli bir yazar var, onun yazılarını da okumanızı tavsiye ederim.

devamını okuyayım »
25.09.2015 22:20