serdar 24

  • 870
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

hikmet tekin

sadece adını anmanın, şehit ediliş öyküsünü yazmanın dahi birilerini rahatsız ettiği şehit. öyle ki kendisinden bahsettiğiniz entryniz zamanın ötesine geçer, yetmez, yüreğini soğutamayan bir insan! size enik deme hakkını dahi kendinde bulur bu yüzden.

fakat işin en acı yanı, sızısı hala tüm milletimizin yüreğinde olan maraş olaylarının tek yanlı anlatımıyla bir cinayetin meşrulaştırılabiliyor oluşu. maraş'da insanlar öldü öyleyse hikmet tekin ve ailesinin ölümü de normal öyle değil mi? onların arkasından yas tutmaya dahi hakkımız yok bu insanlara göre.

zaten ötekileştirmek, değersizleştirmek, zihnen insanlıktan çıkarmak da bu değil mi? bir kez kafanızda karşınızdakini insan olmaktan çıkarıp başka bir şey ülkücü, faşist, komünist, hain vs. olarak görmeye başladınız mı ölümlerin de bir değeri kalmıyor tabi. ölenler sadece "biz" den olduğunda bir değer kazanıyor. yoksa geri tarafı sadece bir rakam, intikam tabelasında bir skordan ibaret.

yine de söyleyelim. o dönemde her yandan insanlar öldürüldü. ve ölenler sadece sizden değildi. herkes acılar çekti. bir kesimin kendi acılarını, kayıplarını sürekli gündemde tutmaması bunu değiştirmiyor malesef.

devamını okuyayım »
17.12.2007 08:27