serseriguitarist

  • 533
  • 3
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

marvel sinema evreni

sinema evrenindeki kronolojik önemli olaylar:

1) evren var olmadan önce, büyük patlamadan sonra 6 eşsiz sonsuzluk taşı meydana gelir. bu arada kara elfler doğar.

2) bin yıl önce asgard kralı bor, kara elfler ve kara elflerin lideri malekith ile savaşır. kara elfleri yener ve aether'ı (gerçeklik taşı) saklar.

3) kral bor'un oğlu odin, ilk doğan çocuğu hela'nın yardımı ile birlikte dokuz diyar üzerinde hakimiyetini kurar. hela'nın şiddete olan eğilimini gördükten sonra odin hela'yı hapsettirir. hela hapisten kaçmaya çalışırken odin valkyrieler'i hela'yı durdurması için gönderir. bu saldırıdan sonra sadece bir valkyrie hayatta kalır.

4) bu zaman aralığında vibranium'dan oluşan bir meteor, günümüzde wakanda olarak adlandırılacak olan afrika toprağına düşer ve teknolojik olarak wakanda'nın gelişmiş olmasını sağlar.

5) 965 yılında, odin norveç'te buz devleri ile savaşarak laufey'i yener ve jotunheim'da loki'yi bulur. ayrıca tesseract da (uzay taşı) norveçte kaybolur.

6) bin yıl sonra 1942 yılında, nazi bilim adamı johann schmidt (red skull), norveç'e gider ve tesseract'ı bulur. aynı yıl içerisinde, sıska steve rogers (kaptan amerika), howard stark'ın teknolojisinin yardımı ile doktor erskine'in süper asker serumunu alır.

7) eğlence dünyasındaki kariyerini geçmişte bırakan kaptan amerika, hydra'ya karşı savaşa katılır. arkadaşı bucky barnes görev esnasında öldürülmüş gibi gözükse de kaptan amerika, red skull'ın amerika'ya saldırı planını, red skull'ın uçağını 1945 yılında kuzey buz denizi'ne kendisi uçağın içindeyken düşürerek başarılı bir şekilde engeller. bu fedakarlığı, shield'ın kuruluş nedenidir.

8) 1970'li yılların sonunda celestial ırkından olan ego, tohumlarını dağıtmak için dünyaya yolculuk eder. missouri'de meredith quill'e aşık olur ve peter quill (star-lord) adında çocukları olur.

9) 1980'li yılların sonunda hank pym, diğer adıyla karınca adam, amerika'ya doğru giden bir füzeyi etkisiz hale getirmeyi denemek için kostümünü kullanır. başarısız olduktan sonra, eşi janet van dyne kendi kostümünü kullanarak kuantum diyarı'na küçülür ve füzeyi etkisiz hale getirir fakat kuantum diyarı'nda takılı kalır.

10) 1988 yılında, genç peter quill annesinin ölümünü izler ve bir kaç dakika sonra bir uzay gemisi tarafından kaçılır. (bkz: evet tarafından). bir yıl sonra, yani 1989 yılında hank pym, pym partikülünün sırrını paylaşması için kendisine baskı yapıldıktan sonra shield'tan ayrılır.

11) 1991 yılında kış askeri, howard ve maria stark'a suikast yapar. sonradan anlaşılır ki kış askeri aslında 1945 yılındaki trenden uçuruma düşüşünden kurtulan, beyni yıkanan bucky barnes'tır.

12) 1999 yılında tony stark, yılbaşı gecesi aldrich killian adında bir bilim adamı ile tanışır, ona çatıda buluşma sözü verir fakat sözünü tutmaz. ayrıca o gece yıllar sonra bile hatırlamadığı ho yinsen ile de tanışır.

13) bir kaç yıl sonra bruce banner, süper asker serumunun yeni bir versiyonu üzerine çalışırken kendisini hulk'a dönüştürecek olan gama radyasyonuna maruz kalır.

14) 2008 yılında tony stark kaçırılır. ho yinsen ile beraber aylarca esir tutulduktan sonra, kaçar ve demir adam olarak yolculuğuna başlar. bütün bu kaçırılma olayının arkasında olan akıl hocası obediah stane'i yener. daha sonra dünyaya kendini demir adam olarak açıklar. "ben demir adamım".

15) demir adam'ın kimliğini açıklamasından sonra nick fury (shield'ın direktörü), demir adam'a yenilmezler programını açıklar. ivan vanko tony'nin demir adam olduğunu açıkladığı konferansı izler ve kendi ark reaktörü üzerinde çalışmaya başlar.

16) 6 ay sonra vanko, tony stark'a monaco'da saldırarak kendi teknolojisini deneme fırsatı bulur. bu, shield yenilmezler programı ile uğraşmaktan dolayı çok meşgul olduğu için fury'nin büyük haftası olarak bilinen haftanın başlangıcıdır.

17) 2009'un bu haftasında, hulk harlem, new york'ta abomination ile dövüşür. rhodey (war machine) ve tony ivan vanko ile dövüşür. thor asgard'tan sürülür ve phil coulson tarafından çekicinin keşfedildiği yer olan dünyaya gönderilir ve kaptan amerika kuzey buz denizi'nde bulunduktan sonra sahte bir hastane odasında uyanır.

18) 2012 yılında, loki dünya'ya ulaşır ve thanos'un emirleri üzerine tesseract'ı ele geçirir.

19) thanos loki'ye dünya'yı ele geçirmesi için chitauri ordusu verir fakat yenilmezlerin ilk defa bir araya gelmesi sayesinde planları tutmaz.

20) new york savaşı'ndaki olaylar yüzünden normal insanlar tanrıların ve uzaylıların var olduğunu fark ederler. bu aynı zamanda adrian toomes (vulture) tarafından yürütülen şirket gibi hurdacılar için yeni iş imkanları yaratır. toomes'un şirketi hükümete ait toplama şirketi tarafından devralınır ve hayatı daha da kötüye gider.

21) 2013 yılında tony travma sonrası stres bozukluğu yaşar ama mandarin olarak bilinen kötü karakter ile dövüşmek için bu hastalığın üstesinden gelir. daha sonradan öğrenir ki mandarin sarhoş bir aktördür ve asıl kötü aldrich killian'dır. 99 yılında çatıdaki adamı hatırladınız mı?

22) dokuz diyardaki barışı sağladıktan sonra thor, malekith ve kara elfleri ile savaşır. thor daha sonra dünya'ya sevgilisi jane foster'ın yanına döner ve aether'ı keşfeder. malekith'i yener ve asgard'ın kralı olmayı reddeder. bilmediği şey ise, loki odin'i sürgüne göndermiş, odin'in şekline bürünmüş, asgard'ın yöneticisi olarak onun yerini almıştır.

23) bir yıl sonra 2014'te hyrda (shield'ı yıllar önce ele geçiren oluşum), shield'ın sonunu getirmek için kış askerini kullanır. kaptan amerika, yaptığı en iyi şeyi yaparak, hydra'nın planlarını bozar ve sam wilson (falcon) ve natasha romanoff'un (black widow) yardımı ile hydra'nın sonunu getirir.

24) galaksinin bir başka yerinde, yetişkin peter quill gamora, rocket, groot ve drax ile takım oluşturur. ronan the accusor'un orb'a (güç taşı) karşılık thanos'tan xandar'ın yok oluşunu istediği olaylar sırasında bir araya gelirler. quill'in takımı, orb'un aslında güç taşı olduğunu onlara açıklayan the collector (koleksiyoncu) adında bir adamla tanışır. güç taşını ronan'ı yenmek için kullanırlar ve galaksinin koruyucuları olurlar.

25) bir kaç ay sonra peter babası ego ile tanışır ve yarı celestial yarı insan olduğunu öğrenir. ayrıca ego'nun annesinin ölümünden sorumlu olduğunu öğrenir. ego bir çok gezegeni aynı zamanda ele geçirmeyi denemiştir (bu yüzden tohumlarını dağıtmıştır) ama peter onu yener. bundan dolayı, üvey babası yondu'yu kaybeder. galaksinin koruyucularının geri kalan üyeleri, aile kavramının gerçek anlamını öğrenmiş olurlar.

26) dünya'ya geri dönersek: yenilmezler loki'nin asasını geri almak için bir araya gelirler. tony asa'yı analiz eder, farkında olmadan ultron'u yaratır. ultron asayı parçalar ve asanın içindeki zihin taşını çıkarır. yenilmezler zihin taşını ele geçirir ve tony ve bruce, thor'un da biraz yardımıyla, taşı vision'ı yaratmak için kullanırlar. ultron'u yenerler fakat gökten bir şehri de yeryüzüne düşürürler.

27) bu süre zarfında, hank pym, scott lang'i yeni karınca adam yapar. 2016 yılında intikam dolu sokovialı helmut zemo, yenilmezleri içeriden yok edecek bir plan yapar. bir görev yanlış sonuçlandıktan sonra yenilmezler, özerkliklerini kaybettirecek olan sokovia anlaşması'nı imzalamaya zorlanırlar.

28) zemo, anlaşmanın imzalanacağı birleşmiş devletler zirvesi'ne saldırır ve wakanda'nın kralı t'chaka ölür. bucky barnes bundan sorumlu tutulur ve kara panter (t'challa, kral t'chaka'nın oğlu) bucky barnes'ın peşine düşer. bu noktada yenilmezler ikiye ayrılır: anlaşmayı destekleyenler ve desteklemeyenler. kaptan amerika ve falcon bucky'i yakalayıp sorgularlar, bu sırada tony queens'e gider ve radyoaktif bir örümcek tarafından ısırıldıktan sonra örümcek adam'a dönüşen peter parker'ı takımına katar.

29) hawkeye (şahin göz) emeklilikten döner ve karınca adam ve scarlet witch (wanda maximoff) ile birlikte kaptan amerika'nın yanında savaşır. yenilmezlerin iki grubu, sonucunda rhodey'nin felç geçireceği havalimanında birbirleriyle savaşır. tony, anne ve babasını bucky'nin öldürdüğünü öğrenir. bu yenilmezleri daha da birbirinden ayırır ve kaptan amerika wanda, sam, clint ve scott'ı hapisten kaçırır.

30) bir hafta sonra t'challa wakanda'ya döner ve kral olur fakat babası, kardeşi kral t'chaka tarafından öldürülen erik killmonger tarafından karşılanır. killmonger t'challa'yı yener ve wakanda'nın kralı olur. t'challa hayatta kalır ve killmonger'ın wakanda'nın silahlarını ezilmiş insanlara dağıtma planını bozar ve tahtı geri alır. daha sonra babasının hatasını tekrarlamayarak wakanda'yı dünyaya açar.

31) 2 ay sonra, tony tarafından yeni göreve çağırılmayı bekleyen peter parker (örümcek adam), artık the vulture olan adrian toomes ile savaşmaya karar verir. tony kostümünü geri aldıktan sonra süper kahraman olmanın gerçek anlamını öğrenir.

32) 2016'da ayrıca, stephen strange hayatını değiştiren bir kaza yapar. kamar-taj'a seyahat eder mistik sanatlar eğitimi alır. oradaki zamanı boyunca, içinde zaman taşı olan agamotto'nun gözü'nü kullanmayı öğrenir. dormammu ve kaecilius'u yenmek için zaman taşını kullanır.

33) 2017 yılında, odin ölür ve ilk doğan çocuğu hela serbest kalır. hela thor'un çekici mjöllnir'i parçalar ve thor ve loki 2015'ten beri kayıp olan hulk'ı bulacakları sakaar gezegenine düşer. bu gezegende ayrıca kalan son valkyrie'yi bulurlar. intikamcılar adıyla asgard'a geri dönerler ve surtur'u serbest bırakıp ragnarok'a sebep olarak hela'yı durdururlar. geri kalan asgardlı mülteciler yok edilmiş evlerinden kaçarken, thanos'un gemisi tarafından durdurulurlar.

34) thanos ve black order asgardlılar'ın yarısını öldürür. bu noktada thanos çoktan bir hafta önce xandar'dan aldığı güç taşına sahiptir. thanos loki'nin sakladığı uzay taşını da alır ve loki'yi öldürür. sonra ebony maw ve cull obsidian'ı zaman taşını doktor strange'ten alması için gönderir. ebony maw doktor strange'i ele geçirir ama demir adam ve örümcek adam tarafından uzaya gönderilir ve ölür.

35) corvus glaive ve proxima midnight vision'da bulunan zihin taşını ele geçirmeye çalışır fakat kaptan amerika, black widow, falcon ve scarlet witch'in yardımıyla, thanos'un çocukları başarısız olur ve kahramanlar zihin taşını vision'ın kafasından çıkarmak için wakanda'ya yolculuk eder. thanos knowhere'i havaya uçurur ve the collector'dan gerçeklik taşını alır. gamora'yı kaçırır, gamora'dan ruh taşının yerini öğrenir. vormir'de ruh taşına sahip olabilmek için gamora'yı öldürür.

36) thanos daha sonra kendi gezegeni titan'a gelir ve burada demir adam, örümcek adam, doktor strange ve geri kalan galaksinin koruyucalarını karşısında bulur. dövüşü ve zaman taşını kaybederler. thanos wakanda'ya gelir. wanda, vision'ın kafasında bulunan zihin taşını yok etmek için kendi gücünü kullanır. başarılı olsa da, thanos zaman taşını kullanarak zamanı geriye alır ve vision'ın kafasından zihin taşını söker. thor neredeyse thanos'u öldürür ama thanos yine de parmağını şıklatır ve evrenin yarısını öldürür.

37) thanos'un parmak şıklatmasından sonra hank pym, hope ve janet van dyne da ölürler ve scott lang (karınca adam), kuantum evreninde takılı kalır. t'challa, örümcek adam, doktor strange, bucky, wanda, rocket hariç galaksinin koruyucuları, maria hill, nick fury de şıklatmadan sonra toz olanlar arasındadır. ama toz olmadan önce nick fury, kaptan marvel'dan yardım ister.

kaynak 1

kaynak 2

kaynak 3

kaynak 4

devamını okuyayım »