serseriguitarist

  • bal küpü (620)
  • 547
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

red dead redemption 2

yine büyük bir işsizlik yaparak hakkında bir makaleyi çevirdiğim oyun.

van der linde çete üyelerinin en düşükten en yükseğe onur sıralaması:

--- spoiler ---

22. micah bell: ilk izlenimde sarsılmamak biraz zor olabilir. micah bell, kendisini şiddete eğilimli, umursamaz ve sosyopat biri olarak neredeyse anında belli ediyor. oyunun başlarında, arthur morgan yukarıda bahsi geçen bell'i hapisten kaçırmak ile görevlendiriliyor. arthur görevi yerine getirdikten sonra bell, bütün strawberry kasabasını kurşuna diziyor, ve bu sadece başlangıç. dutch'ın üzerindeki etkisi yolun sonuna doğru daha şiddetli sonuçlara yol açıyor.

21. leopold strauss: eskiden van der linde çetesi zenginden alıp fakire dağıtıyordu. strauss neredeyse hiç parası olmayan insanlara yüksek miktarda parayı borç veriyor, ve insanlar parayı ödeyemediklerinde, arthur morgan parayı toplama görevini yerine getiriyor. şüphesiz ki çetenin dağılmaya başladığı ilk an, strauss ile iş yaptıkları andı.

20. josiah trelawny: josiah basitçe kimseye sadık değil. defalarca ve uzun süreliğine çeteyi terk ediyor ve ne zaman isterse o zaman dönüyor. arthur morgan, charles smith ile at sürdüğü sırada trelawny için "tren parası almak için kendi kız kardeşini satar" diyor. josiah trelawny bir sürü şey, ama onurlu bir adam değil.

19. molly o'shea: molly'nin kampta olmasının tek sebebi çetenin lideri dutch van der linde ile yaşadığı romantik ilişki. bu romantik ilişki molly'yi dönüm noktasına götürüyor: çete için felaket sonuçlar doğuran ve baştan savma yapılan saint denis banka soygunu. sarhoşken geçirdiği cinnet ile, pinkerton dedektiflik bürosu'na soygunun başarısız olmasına yol açan bilgiyi sızdırdığını iddia ediyor. bütün bunlar dutch ile başarısız sonuçlanan ilişkisine duyduğu öfkeden kaynaklanıyor.

18. bill williamson: bill williamson askerlik hizmeti yapmış olmasından çok gurur duyuyor. fakat her nasılsa sapıklık ve cinayete teşebbüsten dolayı utanılacak bir şekilde askerlikten atılmasından bu kadar gurur duymuyor. williamson sürekli kendini kanıtlamaya çalışan bir adam, ki bu denemeler sık sık hatalara ve katliama yol açıyor. örneğin, bill rhodes şerifi sheriff gray ile buluşmasında pusuya düşürülüyor ve bu pusu sean macguire'ın talihsiz ölümüne yol açıyor. bardağı taşıran son damla ise arthur ve john, micah'ın köstebek olduğunu anladıklarında bill'in dutch ve micah'ın yanında yer alması oluyor. utanılacak bir şekilde askerlikten atılıyor ve van der linde çetesinden ayrılışı da aynı şekilde oluyor.

17. dutch van der linde: dutch, blackwater katliamı'ndan sonra da olsa red dead redemption 2'ye onurlu bir şekilde başlıyor. çete içerisindeki uzun süreli arkadaşları faaliyetlerini savunuyorlar, ama kısa süre sonra gerçek karakteri ortaya çıkıyor. kısa sürede ortaya çıkıyor ki dutch blackwaterlı bir kadını çok kötü bir biçimde öldürmüş. bu eylemi daha sonra angelo bronte'yi ve guarma'daki kadını acımasızca boğarak tekrar ediyor. dutch bir zamanlar onurlu biri olabilir, ama red dead redemption 2'nin sonunda, oyunu oynayan kişi dutch'ın nasıl bir adam olduğunu anlayabilir.

16. sean macguire

15. karen jones: bir alkol şişesi bir insanı tüketebilir ve bu tam olarak karen jones'un hikayesinin sonu oluyor. karen başlarda çetenin üretken bir üyesi ve hatta bir banka soygunununda başı çekiyor, ama kısa süre sonra derin bir depresyona giriyor. sean macquire'ın ölümünden sonra, karen günlerini içki içerek harcıyor. bir zamanlar onurlu biri olmuş olabilir, ama artık tamamen pes etmiş. tilly jackson john'a, çete dağıldıktan sonra karen'ın muhtemelen alkolden öldüğünü söylüyor.

14. javier escuella: javier çok sadık bir adam ve bu durum onu bu listede "hiç yoktan iyidir" sıralamasına koyuyor. buna rağmen aynı sadakat, kendisinin çöküşü oluyor. dutch javier'i tavuk çalarken yakaladı ve hayatını kurtardı. javier hiçbir zaman bunu unutmadı ve bu durum dutch'a karşı kör, sorgusuz ve kesin bir sadakate yol açtı. hangi çete üyesi dutch'ın kararlarını sorgulasa, javier bu duruma kızıyor. fakat micah'ın ihanet etmesinin açığa çıkmasından sonra, geri kalan üyelerin aksine, javier silahını arthur ve john'a karşı tutmak yerine havaya doğru tutuyor. sonunda, onursuz adamlar ile onursuz bir yola gitmeyi seçiyor.

13. mary-beth gaskill: van der linde çetesi'ndeki hiçbir üye tamamen günahsız olmasa da, mary-beth günahsız olmaya en yakın kişi gibi duruyor. arthur morgan ile ara ara konuşuyorlar ve arthur'a sık sık değişmek için geç olmadığını söylüyor. mary-beth epilog kısmında, valentine'daki tren istasyonunda john'a yazar olduğunu söylerken görülebilir. o, kendini yenileyebilen ve değişen çete üyelerinden biri.

12. reverend swanson: swanson bir kaç kez kurtarılması gereken durumlara düşen bir alkolikten daha fazlası değil gibi duruyor. oyun ilerledikçe, swanson davranışlarını düzeltiyor ve oyuncunun onur seviyesine bağlı olarak, oyunda rastlantı olarak son bir konuşma yapıyor. bu rastlantıda arthur ile arthur'un hastalığı ve değişebilme yeteneği hakkında konuşuyor. swanson çeteden ayrılıyor ve new york kilisesi'nde papaz oluyor.

11. lenny summers: lenny bir çok soyguna katılarak ve aynı zamanda kendi soygunlarını da tasarlayarak, sürekli çeteye yardım ediyor. bu da, kimi soyduğunu ve nasıl soyduğunu önemsemediğinden dolayı sorgulanabilir bir onur anlayışını beraberinde getiriyor. lenny ile birlikte yapılan bir kaç soygun katliam ile sonuçlanıyor, hatta bir tanesinde bir posta şirketinin pususuna düşüyorlar. lenny summers müthiş bir çete üyesi, ama onur seviyesi oldukça ortada.

10. uncle: uncle bahane üreten bir sarhoştan daha fazlası gibi durmuyor, ama bu adamda gözün gördüğünden daha fazlası var. kamptayken duyulabilen bir kaç diyalogta, uncle; dutch'a ve micah'a, diğer üyelerin söylemeye cesaret edemediği şeyleri söylüyor. uncle ikisinden birinin onu rahatlıkla öldürebileceğini bilerek hissettiğinin doğru olduğunu söylüyor, ve bu onurlu bir hareket. hatta epilog kısmında uncle john'un çiftliğinde sürekli pozitif bir görüntü veriyor.

9. arthur morgan: yapılacak bir iş varsa, arthur doğru kişi. "her türlü yola başvurarak" yaklaşımı çok etkili, ama o kadar onurlu değil. yine de, red dead redemption 2 boyunca oyuncular bir şeyler yaparak arthur morgan'ı günahlarından arındırma şansına sahip oluyor. veremden dolayı sağlığı kötüye gittikçe, geçmişinde hata yapmış olsa da, önemsediği insanlara yardım edebileceği şeyler olduğunu fark ediyor.

8. simon pearson: bu adam sadece kamptaki insanların beslenmesine yardımcı olmak istiyor. donanmanın eski bir üyesi olan pearson, oyuncuların van der linde kampı'nda karşılaşabilecekleri, gerçekten iyi olan bir kaç kişiden biri. çete dağılmanın eşiğindeyken, pearson her şeyi arkasında bırakıp, rhodes'ta kendi marketini açarak yasal bir hayat sürmeye başlıyor. marketinde van der linde çetesinin bir fotoğrafını asıyor ve geçmişi güzel anılarla hatırlıyor. onurlu ve dürüst bir hayat yaşamak için, çete üyelerini terk etmesi gerektiğini biliyordu.

7. abigail roberts.: abigail bu çılgın kanun kaçağı hayatında yaşarken bir ebeveyn olmaya çabalayan iki kişiden biri. bu bile karakter seviyesini göstermeye yetiyor. hatta abigail bunun da ötesine giderek çocuğunun babası, john marston'ın da daha iyi bir insan olması için çabalıyor. john'un hayatını bir düzene koymasının ana nedeni abigail, çünkü abigail de bunun öncesinde john'u terk ederek kendi hayatını düzene koyuyor.

6. tilly jackson: tilly kamp içerisinde en çok sevilen üyelerden biri. nerede ihtiyaç olursa olsun yetişen gerçek bir takım oyuncusu ve hatta abigail'in çocuğu jack'i kurtarıyor. abigail pinkertonlar tarafından esir alındıktan sonra, tilly jackson kampın en genç üyesi jack'i güvende tutuyor. arthur ile tekrar buluşana kadar jack'i alıp kamptan daha güvenli bir yere kaçıyor. güçlü bir onur anlayışı ile sahiden cesur bir kadın.

5. john marston: red dead redemption 2'nin başlangıcında, john marston tam olarak anlaşılmıyor. eskiden dutch'ın favori "çocuğu" olan john, çeteden uzun bir süreliğine ayrılıyor ve daha önemlisi ailesini de terk ediyor. şans eseri, john'un hikayesi burada bitmiyor. oyun boyunca ve özellikle epilog boyunca, john yanlışları düzeltme şansına sahip ve gerçekten kefaretin hikayesini kendini değiştirerek tamamlıyor. buna rağmen micah'ın arthur'a yaptığını ve çetenin nasıl dağıldığını unutmuyor. john istediği her şeye sahipken bile, arthur'un intikamını almak için her şeyi riske atıyor.

4. hosea matthews: hosea onurlu olduğu kadar gerçekçi biri. çete daha da karanlık bir yola gittikçe hosea durumu dile getirmekten çekinmiyor. artık robin hood tarzı bi çete değiller, hepsi birer katil ve hırsız. hosea bunu yüksek sesle ve herkesin duyabileceği şekilde söylüyor, dutch'ın hoşnutsuzluğuna rağmen. hislerinden çekinmiyor ve birkaç kez olayların çığırından çıktığını söylüyor. keşke çetedekiler hosea'yı biraz daha fazla dinleseydi.

3. susan grimshaw: bayan grimshaw, van der linde çetesi'ndeki en hakettiği değeri görmeyen kişi olabilir. kampı kurmak ya da herkesin işini yaptığından emin olmak gibi konular fark etmeksizin, kampta sürekli çalışıyor. genç çete üyeleri için sırtlarını yaslayabilecekleri bir duvar ve sonuna kadar inandığı şeyin doğru olduğuna inanıyor.

2. sadie adler: sadie çete ile geçirdiği zaman boyunca, soygunlara yardım ediyor, kampı savunuyor, pinkertonlar kampın yerini tespit ettiklerinde kampın yeni bir yere taşınmasına yardımcı oluyor. en önemlisi ise, o micah bell'in yakalanmasında itici güç konumunda. araştırması boyunca, liderliği üstleniyor ve sonunda bell'i öldürmek için çetenin eski üyeleri charles smith ve john marston ile birlikte çalışıyor. sadie sevdikleri için hayatını riske atıyor ve oyunun sonunda micah'ın öldürülmesine katkı sağlayarak arthur'u onurlandırıyor.

1. charles smith: red dead redemption 2'nin değeri anlaşılmamış kahramanı olan charles smith, bu kanunsuz dünyada bir insanın görebileceği en özverili ve kendini düşünmeyen karakter. micah bell'in peşine düşme fırsatı doğunca, charles kabul ediyor. saint denis'deki banka soygunu tamamen kötü sonuçlanınca, charles bütün nöbetçileri kendi üzerine çekerek diğer üyelerin kaçmasını sağlıyor. en önemlisi, arthur morgan ve susan grimshaw'un bedenlerini gömmek için geri dönüyor. arkadaşları huzur içinde uyusun diye hayatını bir kez daha riske atıyor. charles smith aralarındaki en şerefli insandı.

--- spoiler ---

kaynak

edit: javier silahını arthur ve john'a karşı tutmuyor, bunun yerine havaya doğru tutuyor bölümü eklendi. uyarı için @walnutbreaker'a teşekkürler.

devamını okuyayım »