servetinsumugu

  • battal gazi (350)
  • 806
  • 7
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

fethullah gülen cemaati

yaklaşık iki sene kadar bu adamların dershanesinde eğitim aldım. henüz legal olduğu dönemlerdi.

gerçekten militan gibi davranan öğretmenlerden de ders aldım, masum olduğunu düşündüğüm öğretmenlerden de. benimle aynı dili konuşanları da vardı, asla derdimi anlamayan adamlar da.

çok net hatırlıyorum 17-25 aralık döneminde bir kimya hocası sıraya resim çizen bir arkadaşa "ne çiziyorsun yahu devletin sırası bu" demişti. takılmak için kısık sesle "paralel devletin ehehe" dediğimde adam gayet ciddi şekilde şunu söyledi: "devletin aslı biziz, paralel olan onlar."

yine o dönem bir fizik hocası derste "kul hakkı yiyenin allah belasını versin." diye beddua edip, amin demeyenlere kul hakkı mı yiyorsunuz diye soruyordu. bu öğretmen derste durmadan cemaat propagandası yapıp cemaate karşıt görüşlülere açık açık küfür ederdi.

tüm bunların yanında bana açık açık "cemaat opörtünist bir yapıdır, dürüstlük arama" diyen, bana kitap vermeye çalışıp reddedildiğinde "boşver oğlum en iyisini yapıyorsun" diyen adamlar da vardı. dikkat ettiğim şey şuydu, böyle adamlar genellikle daha birikimli görgülü öğretmenlerdi.

aynı şekilde okuduğum lisede de cemaatçi olduğunu bildiğim hocalar vardı. inanın bana bu adamlar gerçekten babacan güzel adamlardı. özellikle ingilizce hocamız derslerde sıkıldığımızda çıkıp birlikte yemek yediğimiz, sınava hazırlanırken sıkıldığımızda bütün sınıfa çikolata ısmarlayan iyi kalpli bi adamdı.

sonuç olarak şunu söylemek istiyorum, cemaatin tabanı masumdur diyemezsiniz. masum olan insanlar da vardı aralarında, her şeyden haberdar olup bir militandan farksız düşünen adamlar da vardı. oluşumun kirli olması tüm fertlerini kirli yapmayacağı gibi bu önermeyle tüm fertleri de temize çıkaramazsınız.

devamını okuyayım »
23.04.2017 01:10