sesim dusunce

  • azimli
  • hırçın golcü (250)
  • 2537
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

donanımhaber'deki haram pc tartışması

tüm dinlerin kendileri ne kadar temiz amaçlarla gelmiş olsunlar insanların elinde rezil rüsva edildiğini bir de teknoloji üstünden kanıtlamıştır.

hacılara bak sen, iddia'yı duyunca palazlanıyor (eyvallah) ama yeni bilgisayar alma noktasında bir itirazı yok. sanki neredeyse bütün elektronik firmalarının çin'deki foxconn'la çalıştığını, foxconn'un da işçilerini sürekli fazla çalıştırıp onlara hak ettikleri parayı ödemediklerini, bu yüzden canları burunlarına gelen bu işçilerin çalışırken intihar edecek noktaya geldiklerini ve ölemesinler diye foxconn pencerelerinin altına bile ağ gerildiğini bir ben duydum! varsa yoksa yeni bilgisayar ve akıllı telefon alalım; eskisini kullanmak, elindekinin kıymetini bilmek, ikinci el almak, takas etmek; hepsinden önemlisi pezevenge pezevenk deyip haksızlık yapana boykotu basmak sakın ha lugatımızda yer almasın...

ha pardon hacılar, o işçiler çin'li oldukları için, müslüman olmadıkları için emeklerinin çalınması haram filan olmaz dimi... tabi ben orayı atladım. para iddia'dan gelmediği sürece her yıl bilgisayar yenilemek helal olsa gerek. * *

şu gerçek yalnızca müslümanlar için değil tüm dindarlar için geçerli: dini kitaplarda bahsi geçen cinsellik ve kumar kadar hak yeme konusunda da hassas olup kapitalizme karşı, savaşların her türlüsüne karşı olsalardı; o zaman gerçekten başka türlü bir dünyada yaşıyor olurduk. ama dini kültürlerin neredeyse tamamı hepimizi sömüren iktidarlara sessiz kalıp faturayı iddia oynadım diyen çocuğa ve etek giymek isteyen kadına kestiler.

bu kişileri hedef alan sert hezeyanların arkasında adaletsizliğin gerçek sebebi olan kurumlara isyan edememiş olmaktan kaynaklanan içsel çelişki yatıyor. abd'deki hıristiyanlar da gözü kapalı oy verdikleri partilerin şu ana dek o ülkede bu ülkede milyonlarca masumu öldürmüş olmasını bir kez olsun güçlü şekilde protesto edememenin içlerinde bıraktığı ukteyi kürtaj yaptırdığı hastaneden ayrılan bir kadına saldırarak doldurmaya çalışırlar. sendrom neresinden bakarsan bak aynı.

devamını okuyayım »