sevgilisinin turevini alan adam

  • 1082
  • 4
  • 2
  • 0
  • 5 gün önce

ankara'daki inanılmaz kavşak

literatürdeki adı yuvarlakada eşdüzey kavşaktır.

bir kavşak yapımındaki esas amaç kapasite ve hız düşümünü minimuma indirmektir. o yüzdendir ki bu tip kavşaklarda göbek çapı ne derece büyük olursa hız ve hizmet düzeyi kaybı o derece ufak olur. kavşağa giriş çapı ve dairesel dönüş uzunluğu azaldıkça kapasite de azalmaktadır. örülme boyu aynı düzeyde bir katılım ve bir ayrım için kullanılan tabir olup, örülme boyu ne kadar uzunsa trafiğin akış hızı o denli yüksek, kapasitesi ise fazla olur.

büyük yuvarlakada kavşaklarda göbek çapı (büyük d ile gösterilir) 20 metre ve üzeri alınarak yolun kapasitesine göre tasarlanır. aynı kavşaklarda yolun genişliği (büyük b ile gösterilir) kapasiteye, şerit sayısına ve kamulaştırılma genişliğine göre hesaplandıktan sonra örülme boyu (lw ile gösterilir) hesaplanır.

velhasıl kelam, bu tip kavşaklarda genişlik hız düşümünün minimum olması ve trafik oluşmasının engellenmesi için azami derecede büyük tuutlur. türkiye'de uygulanması zor olsa da şehir içi trafiği en ucuz yoldan en hızlı dağıtan sistemler bu tip sinyalize olmayan yuvarlakada kavşaklardır ki bu kavşak daşşak geçtiğiniz gibi bu kadar geniş olmasa bu sefer de oluşacak trafiğe söversiniz.

(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
(bkz: her olayda komik bir şey bulmaya çalışmak)

devamını okuyayım »