seylercikmazi

  • 459
  • 3
  • 2
  • 0
  • dün

narsisistik kişilik bozukluğu

ebenizi siken insan topluluğudur.

eğer bir narsiste maruz kaldıysanız sürekli kendinizi açıklamak zorunda kalırsınız. bir ‘narcissistic abuse’ durumu hayatınızın her anını saçma sapan bir şeye dönüştürerek devam edebilir.

peki bu “abuse”dediğim şey nedir? hatalı olmadığınız bir alanda sürekli sizi suçlarlar. öyle ki ‘allah benim belamı versin, ne pis insanmışım’ dersiniz. eğer onun bu trick ini yerseniz , sürekli kendinizi açıklama ,”ama ben öyle demek istemedim” modunda gezersiniz.
üstelik bunu kendi bencillikleri için yaparlar fakat suçlu sizsinizdir.

en çok uyguladıkları yöntemlerden biri de “silent treatment’ dır. sizinle ayı gibi kavga eder, sonra da sessizliğini korur. beş yüz tane mesaj atıp, kapısına gidersiniz. konuşmamız lazım, diye kıçınızı yırtarsınız. asla bunu önemsemez. elinizde telefon, hatasını anlayacak diye bekleyen salaklar, hoş geldiniz bu duruma.

ne kadar ağlarsanız sızlarsanız da sizi asla anlamayacaklardır. öfke nöbetleriniz, ağlama krizleriniz vızzz gelir tırıs gider. çünkü narsistlerin en temel duygu yoksunluğu “empatidir” boşuna beklemeyin , sizi anlamayacak. anla,mış gibi yapacak sadece. sizinle kendini özdeşleştirilmesi mümkün değildir.

bu arada çok fazla attractive insanlar olduğunu söylememe gerek yok. kendi ihtiyaçları en önemli şeyler olduğu için , hem kendilerine hem kariyerlerine inanılmaz özen gösterirler. sizin kariyer kaygınızdan milyor kere fazladır bi narsistin kariyer kaygısı.

peki sorabilirsiniz , neden ben, neden beni seçti acaba, diye. yüksek ihtimal siz bir empatsınızdır. herhangi bir ortama girdiğinizde siz minnoş empatların kokusunu alırlar. enerjisini hissederler. ağır abartılı sevgi gösterileri, hediyeler... etkilenirsiniz. bu süreçten sonra geçmiş olsun.

sizi terk edip travma yaratırlar. terk etmeleri genellikle en kritik zamanınızda olur. bu durumda yeni bir “supply” bulmuşlardır. başka birisidir bu. ille de aldatıp gitmek olarak düşünmeyin bunu, yeni besleneceği bi kişi bulmuştur. hayatları bu “triangulation” ile döner. supply burada anahtar kelime. beslenir sizden narsist. ve her zaman yedekler. triangulation, dediğim mevzu.

peki narsist geldi. ne yapalım. arkanıza bakmadan kaçın! en büyük olayları no contact’dir. ama maruz kalmak durumunda iseniz de kulak arkası yapın. asla kişisel algılamayın. onlara kendinizi anlatmak gibi polemiklere girmeyin. zaten anlamayacaklardır.

mesela der ki ben evliliğe karşıyım. üç gün sonra evlenir . sosyal medya kullananlara geçirir. kendisi aktif olarak kullanır. insanları en hassas noktalarından vurup ben ne yaptım der.

konuyla ilgili sayısız yabancı video izledim kardeşlerim. hiç sevmediğim halde orijinal isimlerini kullandım. çünkü türkçe’ye hangi terimlerle çevrildiğini bilmiyorum. zaten yeterli kaynak bulamıyorum türkçe. mağdursanız mesaj kutumu yeşillendirin. o kadar çok böyle insana maruz kaldım ki hayat boyu...

devamını okuyayım »