sezoine

  • 262
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

kredi ile ev almak vs kirada oturmak

2019 yılı sonunda 0.99 gibi bir oran ile kredi çekerek ev aldım.

kirada oturduğum ev, ara kat 3+1 geniş ve ferah, güneş alan köşe bir evdi. yapısı da düzgündü. evin muhiti istanbul/bulgurlu idi. net m^2 si yaklasık 110-120 arası birşeydir. ben çıktıktan sonra evi 1900 den kiraya verdiler tekrar, boşta 1 ya da maksimum 2 ay falan durdu.

kredi çekip aldığım ev 4+1 160m^2 neti olan dubleks (terası ve depo alanı dahil 200m^2). kapalı otoparkı var. kirada oturduğum ev ile aynı mahallede. kullanımı çok daha iyi ve site içerisinde (butik bir site, aidat standart apartman gibi). evden ve komsulardan cok memnunum. ödedigim kiranın 3 katından daha az aylık kredi ödüyorum. 3 sene sonra ödediğim kredi (çünkü sabit faiz oranlı) ev kirasının iki katına denk geliyor olacak (enflasyon oranının biraz altında kiraya zam yaptım). bunun yanı sıra, güncel faiz oranları ile yapılandırma şansım var. o zaman %10 gibi bir ödeme düşüşüm de oluyor.

kirada oturduğum evde duvara çivi çakmaya korkardım. apartmanın bütün imkanlarından yararlanma hakkım olsa da kiracı gözüyle bakılıyordu. çocuğa gömme dolap yaptıracağız, boyutu dert oluyordu. özel boyut yaptırsam, yarın öbür gün taşınırken dert. arada gelip giden ev sahibini saymıyorum bile. şu anda kafam çok rahat, terasa attım mangalımı, bu pandemi günlerinde hem hava alabildik hem de güzel vakit geçirdik. istediğim gibi evi döşüyorum, istediğim değişikliği yapabiliyorum. 10 sene sonra da borcum kalmıyor (daha kısa vadeli ödemeye gücüm vardı ancak faizler düşük olduğu için ve para değerini kaybedeceği için uzun vadeli çektim).

açıkçası kendi adıma mantıklı bir seçim yaptığımı düşünüyorum. altına veya dövize yatırsam daha çok kazanabilirdim evet ancak yaşam standardım düşerdi. araba alırken aynı hesaplamayı yapsanıza, hem mtv si var, bakımı dert, yakıtı dert... ancak eldeki para ile araba alıyoruz. çünkü yaşam standartlarımızı yükseltiyor.

bunun yanı sıra, krediyi fırsat bilen fırsatçılar ev fiyatlarını çok yükseltti. şu anda saçma pahalı.

demem o ki, mantıklı fiyatlı ve hayat standartlarınıza uygun bir ev bulduysanız kredi ile alınabilir. tabi gelir durumunuzu da düşünmeniz lazım. biz mesela oturduk ince hesap yaptık, eşim ya da ben işsiz kalırsak tek maaş ile krediyi ödeyebiliyoruz ve zar zor da olsa geçinebiliyoruz. gelir durumunuz uygun değilse, ödeme güçlüğü çekecekseniz ve yüksek fiyattan evi kilitledilerse 10 sene çekilecek dert değil...

devamını okuyayım »