shadedmelee

  • 373
  • 89
  • 20
  • 6
  • bugün

17 nisan 2018 bahçeli'nin erken seçim çağrısı

abd bizim gibi 3. dünya ülkelerinde her zaman ikili yatırım yapar. bir yatırımı iktidarın ortağı olurken, bir yatırımı da muhalefette kalır. böylece gücün her zaman kendinde kalmasını garantiler. bu arada bu iki yapılanma birbirini bilmeyebilir hatta düşman bile olabilir.

abd'nin iktidar ortağı fetö ifşa ve tasfiye olunca, yerine muhalefetteki yedekleri iktidar ortağı pozisyonuna çekilmiş, muhalefette ise yeni yapılanma arayışına girilmiştir.

(bu arada rusyanın da benzer bir stratejisi vardır ancak 1980 sonrası abd'nin derin devlet eliyle pasifize etmesi nedeniyle pek etkili olamamıştır. (bkz: perinçekgiller) )

abd şu an düşünülenin aksine iktidarın değişmesini istemiyor çünkü gelecek olan alternatif iktidarların da şu an kendi kürt devleti tezlerini destekleme imkanları bulunmuyor. (henüz muhalefette yapılanmaları olmadığı için). iyi parti ve chp'nin içerisinde kürt devleti'ni destekleyecek yuvalanma imkanlarını zaman zaman deniyorlar ancak henüz istenen seviyede değil.

aksine kutuplaşmanın artması ve türkiye'nin bir iç savaşa sürüklenmesi abd için daha iyi bir opsiyon. erken seçimle başkanlığa bir an önce geçilmesi gibi kutuplaşmayı körükleyecek her türlü hamle , abd'nin orta doğu planları için paha biçilemez değerde. türkiye iç savaşa sürüklendiğinde hangi partinin iktidarda olduğunun bir önemi kalmayacak.

bu erken seçim tazyikini de böyle yorumlamak gerekir der ve çekilirim.

devamını okuyayım »