shaquilleonebe

  • 488
  • 4
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

puro

öncelikle tütün ve tütün ürünleri sağlığa zararlıdır. kullanmayınız, kullananları uyarınız. puro da sağlığa zararlıdır. kullanmayınız, kullananları uyarınız. bu yazımda amaç sadece puro kültürü hakkında kişisel yorumlarımı belirtmektir. yatırım tavsiyesi değildir. puro içmeyin, zararlı.

freud'un deyimiyle puro, bazen sadece bir purodur. doğru. lakin sadece bazen.
puro, biraz da dostluktur ve çoğu zaman sadece bir puro değildir. puroyu diğer tütün ürünlerinden ayıran özelliği, başlı başına bir kültür olmasıdır. puro kültürü.
nasıl basit bir akvaryum hobisinin bile başlangıcında filtresiydi, kumuydu derken ortaya bir maliyet çıkıyorsa, puro hobisi gibi rafine bir zevk de accuh maliyetli olacaktır tabii.

puro hobisine, daha doğrusu puro kültürüne yeni giriş yapanlar için altın kural orijinal ve güvenilir puro seçimidir. resmi distribütör olan güvenilir yerler haricinde satın alınan -hele ki tezgah önlerinde tekli satılanlar- puroların içeriği, saran kişinin vicdanına kalmıştır. rastgele bir ağaç yaprağı da içiyor olabilirsiniz, üç sene öncesi bir tarihe ait gazete yaprağı da içiyor olabilirsiniz, biraz daha abartalım, kullanılmış tuvalet kağıdı da içiyor olabilirsiniz. dur bi' yav biraz keyif yapayım diyerek insanların aldıkları purodan başka her şeye benzeyen sözde puroları içerken gördüğüm zaman samimiyetle söylemem gerekirse midem bulanıyor. bu sebeple tekrar belirtmek gerekirse puro kültürünün ilk ve altın kuralı: orijinallik.

araştırdınız ve başlangıç için uygun, yumuşak içimli bir puroyu almakta karar kıldınız. bu puro denen mereti çok afedersiniz cuğara gibi göt cebinde taşıyamıyoruz maalesef. bi' kere doğru nem oranında ve serin ortamda muhafaza etmemiz gerekiyor. bunun için de humidor diye bi'şey icat etmişler. purolarımızı almadan önce almış olduğumuz (purolarınızı aldıktan sonra humidor alıp sezonlamaya çalışmak biraz "purolar kuruyacak laaa” gerginliği yaratabilir) humidorumuzu "seasoning" yaparak yani %67-74 (açıklık biraz daha genişletilebilir) gibi bir nem oranına getirerek hazır hale getiriyoruz. humidor sezonlama yöntemleri ve puroları humidorda muhafaza ederken kullanılan nem paketleri, jeller gibi gereçler hakkında bilgiler internette mevcut. (bkz: boveda)
uygun nem koşullarında saklanmayan purolar kurur ve içilmez hale gelir. aşırı sıcakta ve ispanyol sedirinden yoksun saklama kaplarında saklanmaya çalışılan purolarda ise tütün böceği ile karşılaşmak mümkündür. ispanyol sedirinin tütün böceklerini uzak tuttuğu söylenir ve bu sebeple genellikle kaliteli humidorlar ispanyol sedirinden üretilir.
bu paragraftan da anlayacağınız üzere puro hobisinde ikinci kural: uygun saklama koşulları. (doğru nem, doğru sıcaklık, kaliteli ve uygun malzemeden humidor)

şimdiiiiii... humidorunuz hazır. mesela higrometreniz %69 gibi bir nem oranını gösteriyor. miss... başlangıca uygun ve yumuşak içimli olarak aldığınız 10'lu bir box'tan bi' tane yavruyu çıkarttınız. uygun şekilde kesim işlemi yapıp, uygun şekilde yakmayacaksanız atın gitsin. adabına uygun şekilde içmezseniz hiçbir keyif alamazsınız. bi' kere bu puro sigara gibi bi'şey değil bunda hemfikiriz. hatta hiç sigara içmemiş biri olarak puro ile sigara kavramlarının yan yana gelmesi bile benim için rahatsızlık verici. "ben zıçmaya gidiyorum bi' de puro içip geleyim" diyemeyeceğiniz için, puro tellendirmeye ayırmış olduğunuz vaktiniz olmalı. neyse konudan sapmadan bir puro nasıl tellendirilir kısmına geçelim.

elinize aldığınız küba purosunun kapalı olan kısmı kesici(3 tip puro kesicisi vardır) ile uygun şekilde kesilir. yakmadan önce şööyle bi' üflenir. işaret, orta ve baş parmağınız arasında hafifçe sıkarak döndürdüğünüzde puronun nemliliği hissedilir. normalde işin raconu, kibrit ile puro kutusundan çıkan ispanyol sedir parçaları ile puroyu yakmaktır ama bütan gazı ile doldurulmuş pürmüz çakmak da kullanılabilir. herhangi bir çakmak ya da zippo ile puronuzu yakarsanız ağzınıza gaz tadı gelir, keyfiniz kaçar.
bu sebeple üçüncü altın kural: doğru kesim, doğru yakım.
pürmüz çakmak ya da yanan sedir, 45 derecelik açı ile tutulan puronun baş kısmına yaklaştırılır. ateşle direkt temas ettirilmez, döndüre döndüre, ısıtarak yakılır. puronun baş kısmında kuru yer kalmadığı görüldüğünde, puro ağza alınır ve bir kaç fırt çekilerek yine aynı şekilde yakılmaya devam edilir.
ve evet! puronuz tellendirilmeye hazır!
puronun yaprak cinsine ve sarımına göre 20-45 saniye gibi aralıklarla purodan fırt alınması gerekir. ne kadar çekim yaparsanız puronuz o kadar ısınır ve tadı bozulur. ne kadar az çekim yapar, puronuzun beklediği ilgiyi göstermezseniz puronuz söner. külleri hiç kalmayana kadar temizleyip tekrardan yakmanız gerekir. ayrıca genel olarak bilindiği üzere puro asla ve asla içe çekilmez. puro kültürüne aykırıdır. ayrıca puro, özel küllüğünde bekletilir. külleri zamanı gelince düşer, pıt pıt vurulmaz küllüğe düşsün diye. sönsün diye de bam diye basılmaz, o zaman da kötü bir koku çıkarır. küllüğünde durur, küllüğünde söner.

kesiminden, içimine kadar rafine zevkler bütünü olan puro "ver bi' fırt da ben çekeyim" diyerek "dönülmez". bu da aykırıdır kültürünün doğasına. başkasının purosu yakılmaz, herkes kendisininkini kendi yakar. yoktur böyle bir kibarlık anlayışı puro kültüründe. hatta düpedüz kabalıktır, hadsizliktir.

iyi işler ortaya koyan non-cuban markalar da vardır ama unutulmamalıdır ki puro, küba'nındır. büfelerden aldığınız çakma bekvuudslarla tribe girmeyin yani, zira komik ve yersiz oluyor. *

puronun, tutku olma yolunda kamçılayan özelliği de belki sonsuz bir derya olmasıdır. hiçbir purosever humidorunda tek bir çeşit puro bulundurmaz. her purosever, yeni bir çeşit denemek için heveslidir. farklı çeşitlerle doldurulmuş humidorun içi adeta bir sanat eseridir. insanın gelip gidip “dur bi' koklayayım, dur bi' seyredeyim” diyesi gelir.

yazımın başında da belirttiğim gibi, bir puro sadece bazen bir purodur. geri kalan zamanda ise çok daha fazlasıdır.

devamını okuyayım »