sheeba

  • bıçkın (474)
  • 782
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

citroen c4

110 beygirlik 2010 kasa 1.6 dizel versiyonu için yorumlarım şu şekilde:

-tasarımdan hiç söz etmiyorum. beş yıldız.
-kaputun altında ford imzalı dehşet bir motor var. yokuşlar ve sollamalar dahil hiçbir yerde hızlanma konusunda sizi üzmüyor.
-abs gayet tatmin edici. lastiklerin 3mm'den az olmamasına özen gösterin.
-yol tutuşu ne kötü ne de süper. zaten siz de schumacher değilsiniz.
-uzun yola çıkmadan önce gerçekten arka lastiklerin hava basınçlarını ayarlayın (5.5 litre yakıt ortalaması ile gidersiniz).
-hız sabitleyici bazılarında kronik problem. servis ışığı yanıyor. birkaç parça değişimi ile tamiri mümkün.
-elektronik arızalar kronik denilebilir. c4 alırken iki şeye hazırlıklı olun: 1-) büyük istanbul depremi 2-) c4 bsi arızası
-aracın yağı yokken dahi "oil ok" diyebiliyor. motora "ok kib ;)" demek istemiyorsanız düzenli olarak çubukla motor yağı kontrolünüzü yapın. şanslıysanız "yağ seviyesinde azalma" şeklinde yol bilgisayarından uyarı verebilir. (not: aracı düz bir yerde çalıştırmıyorsanız hiçbir şekilde yağı ölçemiyor, yokuşlarda oil ok yazısı kronik problem değil fiziki bir problem)
-kokluyor. istanbul trafiğinde şehir içi 6/6.2 gibi bir performansı var. (doğru lastik basıncı, 90'ı geçmeme ve periyodik bakımları 10.000'de yapmanın sonucu)
-periyodik bakımı sıkıntılı çünkü filtre yerleşimi berbat.
-yağ yakma diğer araçlara göre daha az fakat yağ kaçağı her dizelde olduğu gibi kronik. sebebi kötü işçilik. genelde karter, yağ pompası ya da conta kaynaklı bir tamiri var.
-klima performansı oldukça başarılı. öyle böyle değil.
-v kayışı ömür olarak çok dayanıklı değil. özellikle klimayı sık kullanan biriyseniz kontrolünü düzenli yaptırmanızda fayda var.
-aracın ön direkler dönüş sırasında kör nokta oluşturuyor. aracın burnu gözükmüyor. özellikle dar yerlerde park ederken altınızda fluence varmış gibi hissedebilirsiniz.
-arka cam ve dikiz aynaları gayet tatmin edici.
-terse açılan ön silecekler yağışlı havalarda geniş bir ön cam konforu sunuyor.
-ses siteminden yüksek bir performans beklemeyin. aracın orijinalinde aux için tesisat mevcut fakat açtırmak için işlem gerekiyor. telefonu bağlamak istiyorsanız elektronik aksamı elletmeniz gerekiyor. aux üzerinden bluetooth imkanı da mümkün.
-tümsek ve çukur bu arabanın iki büyük düşmanı. fransız olmasına rağmen kesinlikle alman otobanı istiyor.

devamını okuyayım »