shinegirl

  • battal gazi (367)
  • 762
  • 3
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

9 numara denildiğinde akla gelen ilk isim

9 numaralı kız futbol takımındaki öğrencim.

yatılı okulda çalıştığım zamanlarda bir öğrencim vardı kız futbol takımında olan.. çok güzel, çok başarılı bir öğrenciydi. köyün en güzel kızı diye bahsederlerdi.

babası okutmak istemezdi, aslında o köyde de çok okutmazlardı kızları.. biz okutsak çobana kim gidecek derdi.. yalvar yakar ikna ettik. çok yetenekliydi.. sonra yaz tatiline girdik ve öğrenci yok. gelmedi. sorup soruşturunca öğrendik hikayeyi..

o yaz 7. sınıf olan öğrencimi kendinden yaşça çok büyük biri istemiş. 12 yaşındaydı. memesi çıktı ya evlenebilirdi artık. öyleydi kural oralarda.. babaya göre zaten okumaması gerektiğinin sebeplerinden biri de buydu. babası bana hoca bak kadın olmuştur kızım okutulmaz derdi de zar zor ikna ederdik okula göndermesine..

evlenmek istemediğini söylemiş 9 numaralı öğrencim. zorlamışlar. kim bilir baba ne kadar para alacaktı. zaten o kadar çok kardeşi vardı ki bir boğaz eksilsin gözüyle bakılıyordu. ısrar etmiş istemiyorum demiş. aç bırakmışlar, çok ağır işler vermişler ses etmemiş yeter ki evlendirmeyin demiş.

bir sürü dayağın sonunda bir kamyon saman getirip hepsini ahıra taşıyacaksın demiş babası. kimse de yardım etmeyecek demiş.. hepsini yapmış 9 numara.. sonra baba evleneceksin verdim artık demiş. ceza olarak da ahırda yatacaksın demiş.

aç susuz bırakılmış, dayak yemiş, yalnız bırakılmış, ihmal ve istismar edilmiş olan 12 yaşındaki öğrencim o gece kendini ahırda asmış. intihar etmiş. ölümü babası yaşındaki adamla evlenmekten daha cazip görmüş. biz eylülde okula gelince duyduk.

sonra kimse ceza almadı. çünkü bu hikayeyi sadece fısıltıyla anlatacak cesaretleri vardı. kayıtlara intihar diye geçti ve kapandı.

biliyor musunuz oralarda gerçekten 12 yaşındaki çocuklar evleniyorlar... kimse engel olamıyordu.. 9 numara intihar edene kadar.. o yazdan sonra o köyde ki herkes çocuğunu okula göndermeye başladı.. beklediğimizden çok devamsız öğrencimiz okula döndü.. sanırım anneler kızları ölmesin diye laf etmeye başlamışlardı..

9 numara bilmeden bir köyün kaderini değiştirmişti..

işte bu yüzden içimi acıtır 9 numara.. 9 numara deyince içimi bir sızı kaplar, güzel gözlü 9 numaralı kız futbol takımındaki öğrencim gelir aklıma..

edit: imla

devamını okuyayım »