shinigami ryuk

  • 3977
  • 35
  • 14
  • 0
  • evvelsi gün

2 ekim 2017 las vegas saldırısı

hiçte öyle sıradan bir cinnet durumu gibi gözükmeyen katliam. şu ana kadar verilen bilgilere göre katilin yapmış olduğu hazırlık ve saldırı öyle önüne gelen manyağın sinema salonu taradığı vakalara benzemiyor. neden mi? kısaca anlatayım.

- katil, en az üç ay önceden belirlenmiş bir müzik festivalini hedef alıyor. yani iki günde ve rastgele verilmiş bir karar değil. festivalin country müzik festivali olduğunu ve kitlesinin özellikle abd'nin milliyetçi kesimi olduğunu belirtmek lazım. bence kitle bilinçli olarak seçilmiş.

- en fazla insan öldürebileceği ve en geç tespit edilebileceği konumu seçiyor. şuradan görebileceğiniz üzere otel ve festival alanı ne çok uzak ne çok yakında. habere göre mesafe 400 yard yani 365 metre. alana hakim yüksek bir mevziden kolayca tespit edilemeyecek şekilde ateş ediyor. otel üzerindeki işaretli iki pencere katilin ateş ettiği odayı gösteriyor.

- odada balkon filan yok. penceresi dahi açılmayan odadan uzun süre ateş etti bu adam. nereden ateş ettiğinin uzun süre anlaşılmama sebebi cama ateş edebileceği kadar yeterli büyüklükte delik açması. bu kadar çok kişiyi vurabilmesinin sebebi de burada yatıyor. dikkat edin bütün videolarda nereden ateş edildiğini anlayamıyor insanlar. yerinin tespit edilememesi demek adamın uzunca süre herkesi parmağında oynatması demek. binlerce kişinin birbirini ezeceğini, kaçanların yolunu kapatırsa belli bir alanda mahsur kalacaklarını çok iyi bilerek ateş ediyor.

- videolarda neden herkes yere yatıyor yorumları var. adamlar bilmiyorlar ki nereden ateş edildiğini. bir çoğu boy hizasından ateş edildiğini zannetiği için yere yatarak farkına varmadan katilin ekmeğine yağ sürdüler. gavat camın bir kaç metre gerisinden sinsice ateş ediyor. sesin aşırı yankılanarak farklı yerlerden ateş ediliyormuş hissi vermesi odadan dışarı çıkan sesin yüksekte yankılanması kaynaklı bence.

- silahın ne olduğunu çok merak ediyorum. odada birden fazla otomatik silah bulunduğu bilgisi var fakat henüz ne oldukları belli değil. atış esnasında sadece ses duyuyoruz. gavurun muzzle flash dediği namlu alevi gözükmüyor. susturucu kullanmadığına göre namlu ucuna flash hider takmış olmalı. normalde zaten kendisinin standart bir flash hiderı var ama hiç bir videoda en ufak parlama görmüyoruz. o yüzden daha iyi bir hider takmış olmalı. standartsa bile otelin dışındaki sikindirik ışıklar gizlenmesine olanak vermiş gibi gözüküyor.

ara edit: bazı gazetelerde silahın m249 saw olabileceği yazılıp çiziliyor. çünkü mesafe uzak sayılırmış. saw dediğimiz counter strike'dan çocukların bile ezbere bildiği beşin biri silahı. öyle bir silahla aralıksız beş yüz mermi sayarsınız ve sesi de böyle osuruk gibi çıkmaz. bir de o silahı sıradan vatandaşa satıyorlarsa işi var amerikanın. oldu olacak termobarik bomba da satsınlar. gelecek sefer ilaçlama uçağıyla konser alanına atarlar. ar-15'in bir çok modeli 550 metre menzilde efektif silahlar. kaldı ki adamın amacı nokta atışı yapmak değil. önemli olan çapraz açıyla ateş ederek en çok hasarı vermek. üstten geldiği için hem ayakta olanı hem yerde olanı vurabiliyor. yerden seken mermiler ise herkes için tehlike yaratıyor.

- bana sorarsanız kullandığı silah yarı otomatik. muhtemelen halka satışı diğer tam otomatik serilerine göre kolay olan ar-15. hem mesafeye uygun hem her tarafı modifiye edilebilir bir silah. nasıl tam otomatik performansı alacağınızı anlatan sürüyle video var. şurada saçma bir örneğini görebilirsiniz. en embesili bile bu silahı bir savaş makinasına çevirebilir. bu silah burst fire veya türkçesiyle darbeli atışta yapabiliyor. seslerden anlaşılacağı üzere adamın askeri eğitimi olmasa bile silahlarla haşır neşir olduğu belli zira şarjör değiştirirken namlunun soğumasına izin veriyor. bu esnada açı değiştirerek kaçan insanları hedef alıyor. yerde yatanların kaçamayacağını bildiği için cebinde tutuyor.

- kısacası adam gayet soğuk kanlı ve planlı şekilde hazırlanmış. konserin olacağı alanın tam karşısında en uygun açıdan oda tutmuş. içeriye çuvalla mühimmat yığmış. hatta kat aralarına polisin gelişini görebilmek için kamera bile yerleştirdiği belirtiliyor. yani bu kafayı sıyırmış bir adamın iki günde karar verdiği bir eylem değil. polisle çatışmadan kendini vurduğu bilgisi de şüpheli. otelden ateş ettiğini yarım saat sonra keşfeden polisle en az bir saat çatışacak kadar mühimmatı vardı pezevengin. şu açıklamaya göre 18 silah, patlayıcılar ve binlerce mermi bulunmuş.

tek kişiyle verilebilecek en üst düzey hasarı vermiş. çok şükür ekip çalışması değil. bunun gibi iki kişi daha olsa ve bombalarla desteklenseydi ölü sayısını tahmin bile edemezdik. işin siyasi tarafına hiç girmiyorum. bireysel silahlanma bir noktadan sonra çok büyük tehlikeler arz ediyor. özellikle amerika gibi silahla ilgili her şeyi adrese teslim alabildiğiniz ülkelerde çok daha büyük sorun teşkil ediyor. ışid çok daha gerizekalı eylemler yaptığı için onlarla bağı olduğuna pek ihtimal vermiyorum.

edit: silahın/silahların ar-15 olma ihtimali neredeyse kesinleşti. silahları satın aldığı firmayla görüşmüşler. full otomatik silah lisansı sadece belli ordu mensuplarına ve type 3 lisans sahibi olanlara satılıyormuş. o yüzden katile böyle bir silah satmadıklarını, üç adet siviller için hazırlanmış ar-15 yarı otomatik silah satıldığını söylemişler. geçmiş kontrolü yaptık ve yasalara aykırı hiç bir şey satmadık demişler. satıcı ayrıca bu silahları otomatiğe çevirmek için kullanılan tetik çeşitlerinin mağazada satılmadığını ama internetten çok ucuza bulup adrese teslim gönderildiğini belirtmiş.

silah mağazasının bahsettiği olay tetiği değiştirmekten ibaret. daha doğrusu tetiğe basit bir sistem bağlanarak hazırlanıyor. buna da gat crank diyorlar. şu youtube videosunda tam olarak bahsettiği olayı görebilirsiniz. ar-15 sivil versiyonunda burst fire olduğu için mod değiştirerek silah tekli-ikili-üçlü atış yapabiliyor. bu kol takıldığında ise otomatiğe bağlıyor. yani kolu bir kere çevirirseniz 6 mermi atabiliyor. deneyimli iseniz saniyede 10-12 mermi atacak kadar hızlı çevirebilirsiniz. videonun sonlarına doğru sesi iyi dinleyin. adam 1 saniyede 11.2 ortalama yapıyor ki bu da katilin yaptığı atışlarla örtüşüyor.

son edit: otel odasında bulunan silahlar tahmin ettiğim gibi modifiye edilmiş ar-15 çıktı. yarı otomatiği tam otomatiğe çevirmek için tetik değiştirmek veya gat crank'dan daha kolay bir olay olan bump stock kullanmış. bu zımbırtının nasıl bir şey olduğunu şu videoda görebilirsiniz. yalnız bunu kullanmaya alışmak ve isabetli atış yapmak için bolca pratik gerekiyor ki katilin çuvalla silahı olduğu için şaşırmıyoruz.

devamını okuyayım »