shot bardagi

  • 1593
  • 47
  • 10
  • 1
  • dün

lord eddard stark

ben kendisini başka bir arkadaş sanıyordum. öyle ki ruh ikizi kadar benziyordu düşünceleri.

üniversiteden bir arkadaşımdı. nasıl bir tipti? ergenekon zamanı taraf gazetesi okurdu. 17-25 döneminde "aman tadımız kaçmasın" tadında güçlü olan tarafı bulmak adına bekledi ve iki tarafa da eşit mesafede durarak kendisine alternatifler hazırladı. sonra ip kopunca da ölümüne reisçi oldu.

aramızda bu tip insanlar var. hatta azımsanmayacak kadar da çoklar. 80 lerde köyden kente göçen travmatik neslin yetiştirdiği double travmatik gençler bunlar. aslında dertleri atatürk, aydınlanma falan değil.

dertleri sensin. bunlar ve bunun gibiler;

asla senin karşı cinsle iletişim kurduğun gibi iletişim kuramaz,
asla senin hayata baktığın gibi bakamaz,
asla senin gibi birey olabilmenin tadını alamaz
asla senin gibi önüne çıkan zorlukları tek başına aşma yetisi gösteremez,
asla senin gibi hobileri olmaz,
asla senin gibi hayattan her zorluğa karşı tad almasını bilemez,
asla senin gibi çalışıp çabalayıp hak ederek bir yer edinme kaygısı olmaz,
asla senin izlediğin filmleri izlemez,
asla senin sosyal konumuna erişemez,
asla senin kahkahan gibi gülemez.

bildiği tek şey vardır. sana olan nefreti.

bu nedenle de senin en sevdiğin şeye saldırmaktan hastalıklı bir keyif alırlar. yoksa atatürk, osmanlı falan umurları değildir. asıl hedef sensin güzel kardeşim. iyilikten güzellikten aydınlanmadan yana bir birey olan sen.

tarihten yana zırnana cahil oldukları gibi, masallara inanmayı da pek severler. masallarla bezenen tarihten aldıkları ideolojik temel ile "olsa" "bulsa" "gitse" şeklinde tarih tezleri yazmaya da bayılırlar. mesela "ii.abdülhamit han'ın başlattığı eğitim seferberliği sayesinde ben üniversitede asistan oldum" diyebilirler. "19.yy'da sadece ingiltere'de 13 modern üniversite varken, koca osmanlı devletinde 4 tane varmış" desek, "olm cennetmekan ii.abdülhamit han israile osmanlının tüm dış borçları karşılığında bile toprak satmadı" diyecek kadar da profesyonel kötüdürler. bu yüzden genç siviller üyesi ve trabzonlu olması beni şaşırtmadı. aksi daha çok şaşırtırdı.

yeni türkiye'deki hayatında daha çok furkanlar göreceksin. çünkü sen de iyisin hoşsun ama oportünizm bataklığına batmış bir ılık götlüsün. furkanlarla twiterda rt yaparak, facebookta link paylaşarak ya da başka türlü it sikine osurmayacak yöntemlerle baş edeceğini sanıyorsun. gözünün önünde kurulan saltanatı ve yeni devlet yapısını görmeden klavye delikanlılığı yapıyorsun. azıcık o pembe götünün rahatının bozulmasını istemiyorsun.

peki ne olacak şimdi?

furkan da biraz dinlendirilir, marmara ile ilişiği kesilir ama cukkasından edilmez. saraybosna'da, balkanlarda ya da başka bir yerde 2-3 sene inzivaya çekilmek üzere bir üniversiteye gönderilir. o ara doktorasını da yapar. duruma göre de devam eder.

sen o ara ne yapacaksın peki. söyleyeyim

%30 a çıkmış vergi diliminle furkan'ın maaşını ödemeye devam edeceksin.

devamını okuyayım »