sibrizzio

  • 1008
  • 11
  • 3
  • 2
  • bugün

lübnan iç savaşı

muhtemelen şu sözlük ortamında pek takılmayacak, okunmayacak yazdıklarım ama şöyle bir gerçeği de sözlüğe eklemek istedim:

bu savaşın asıl kazananı güney kıbrıs rum kesimidir. şimdi diyeceksiniz ki "ne alaka?"

lübnan iç savaşı öncesinde, başta beyrut olmak üzere lübnan, ortadoğuda zengin arapların gözdesiydi. finans ve turizm lübnan'ı adeta coşturmuştu. beyrut için ortadoğu'nun paris'i deniyordu. petrol sayesinde zenginleşen ve bu paraları ne yapacağını bilemeyen araplar, bu paralarını lübnan bankalarını kullanarak avrupa'ya aktarıyorlar ya da avrupa ve amerika'dan gelen petrol gelirleri lübnan bankalarında yer alan hesalarına geliyordu. kısacası petrol hesapları lübnan bankalarına giriyor veya çıkıyordu. bahsettiğim onlarca hatta yüzlerce milyar dolarlık hesaplar... (tabii aylık, yıllık hatta bir kaç yıllık hesaplar) aynı zamanda bir çok arap şirketleri de merkez ofislerini yavaş yavaş beyrut'a taşımaya başlamıştı.

bir de işin kara para aklama kısmı ve off-shore hesapları kısmı var ki hiç değinmek istemiyorum.

zenginleşen araplar eğlenmeye, nefes almaya (özellikle kadınlar için söylüyorum), kumar oynamaya beyrut'a giderlerdi. bu da lübnan ekonomisine ciddi katkı sağlardı.

sonra çatışmalar yerini ciddi bir savaşa bıraktı.

tüm yatırımcılar, turistler, şirketle kısacası para kaçacak daha doğrusu akacak yer aradı. konumu itibariyle kıbrıs adeta cennetti. casino, turizm, bankacılık, kara para aklama gibi bir çok şey kıbrıs'a gidince kıbrıslı rum'lar bir anda coştu ve yıllık 30.000$'a yakın kişi başına düşen milli gelir ile ab'nin dikkatini çekti. (buradan sonrası da kıbrıs'ın ab'ye girişini anlatır)

çoğunlukla (özellikle türkiye'de) yunanistan sayesinde kıbrıs'ın ab üyesi olduğu düşünülür. ancak bu düşünce tamamen yanlıştır. yani ingiltere, almanya, fransa gibi ülkeler yunanistan'ın sözünü ve/veya lobisini dinleyecek kapasitede ülkeler değiller. ab'nin kıbrıs'ı bünyesine katma sebebi az önce anlattığım para akışını biraz olsun dentleyebilmek (birazdan denetleme kısmına gireceğim), kara para aklamanın önüne geçmek, ortadoğu'ya yakın bir konuma sahip olması sebebiyle etkisini mora'dan akdeniz'in sonuna kadar taşıyabilmekti.

neyse. okunmayacağını biliyorum. burada bitirmek istedim. yoksa daha devamını yazardım... :/

devamını okuyayım »