sifonofor

  • leziz (651)
  • 887
  • 51
  • 19
  • 1
  • bugün

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

ikna, insanların inançlarını, seçimlerini, davranışlarını etkileme/değiştirme amaçlı iletişim kurmak anlamına gelir. konuyla alakalı bilgi ya da belgeyi en uygun üslupla, karşınızdaki insanın anlayabileceği şekilde anlatmak ve her halûkarda düşüncesine saygı duyduğunuzu hissettirerek kararı ona bırakmak, genelde kişiyi ikna edebilmenin tek yoludur. tehdit etmek, korkutmak, sindirmek ikna yolu değil baskı aracıdır. aşağılamak, ötekileştirmek ve hatta karşınızdaki insanı dinlemeden rahatsız edici bir şekilde kendi fikirlerinizi sürekli yüksek sesle vurgulamak, sadece kişinin sizden ve fikrinizden uzaklaşmasını sağlar. hele ki konu milli/manevi kavramlarla ya da çok sevdikleri bir insanla alakalıysa, asla!.. tabii amacınız ikna etmekse.

ortada ciddi, hayatî bir konu varsa ve kendinizi bu konuda ifade etme ya da tahammül gösterme anlamında yeterli bulmuyorsanız sadece izleyin. aksi halde savunduğunuz kavrama daha fazla zarar verirsiniz. herkesin eğitim seviyesi, yetiştiği aile ve çevre koşulları farklı. insanların zeka ve idrak edebilme kapasiteleri farklı. doğduğu coğrafyayı, dilini, ırkını seçememek gibi bu da bir üstünlük göstergesi değildir.

"ne kadar bilirsen bil, anlattıkların karşındakinin anlayacağı kadar."

ve konuyla alakalı olarak...
sosyal platformlarda yazdıklarınız, gündelik yaşamda konuştuklarınız, üslubunuz önem arz eder. içi boş, kimseye faydası olmayan, salya kusmuk slogan ve söylemler sadece stres atmanızı ve ego tatmîninizi sağlar. fikrinizi ifade edememekten şikayetçi olduğunuz kitlelerin de bulunduğu platformlarda çok zeki olduğunuzu ve karşınızdaki güruhun ahmak olduğunu iddia ederken kullandığınız yazım şekli ve aşağılamalar eşliğinde, milli kavramlarla süslenen saçma sapan cümleler, aynı saflarda olduğunuzu iddia ettiğiniz insanları dahi güldürürür, bilesiniz.

öz eleştiri iyidir.

devamını okuyayım »