sigaramindumaninasarsam

  • 431
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

muhaliflerin yüzde 50'yi bulamayacak olması

tabii ki büyük risk var. referandum sonucunun ne olacağını kestirememekle birlikte, oyların birbirine çok yakın çıkacağını tahmin ediyorum. ama başlığın altındaki analiz mantıktan çok uzak.

bu referandumda iktidar partisi evet oyu istiyor. kendi tabanından sapmaların olacağını
düşünüyorum. bence akp'nin tabanından garanti oyu %40-%41 seviyesinde.ama genel olarak siyasete kafa yoran, siyaseti takip eden akp'li seçmende büyük soru işareti olduğu kesin. kafası karışmadan evet verecek kesim de binali yıldırım ile fikir birliğinde yani (bkz: itaat et, kurtul)

lideri evet diyen diğer parti mhp. ama tabanında kabul görmediği kesim. ama benim şahsi tahminim mhp seçmeninin %4 gibi bir kısmı evet diyecektir.

chp seçmeninde binde 1'in üzerinde bir sapma olacağını tahmin etmiyorum. hatta son seçimlerde protesto amaçlı oy vermemiş eski chp'li seçmen bile daha yüksek katılımla hayır diyecektir.

referandumun kritik partisi ise hdpolacak. ben hdp'nin taban diyebileceğimiz seçmen sayısının %8 olduğunu düşünüyorum. son 2 seçimde ciddi bir emanet oy aldıklarının hepimiz farkındayız. emanet oylardan yine sapma olmayacaktır ve chp oyları gibi çok büyük çoğunluğu hayır diyecektir. fakat asıl beklediğim sapma hdp taban oyları. pkk'nın başkanlık sistemi istediği açık bir gerçek. çözüm sürecinde apo'nun yaklaşımı ve söylemleri de hafızalarda. hdp'li milletvekillerinin durumu ve tutumu oldukça çekimser ilerliyor.

iktidar partisi eğer hdp'yi susturmayı devam ettirip, seçmenine de bir açılımda bulunursa karşılık alacağını düşünüyorum. eğer hdp seçmeni başkanlığa karşı durursa, taban oylarının yarısından fazlası hayır derse, referandum geçmeyecektir.

devamını okuyayım »
25.01.2017 11:44