sijwocaq

  • mülayim ama sempatik (547)
  • 988
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

tantuni

iskenderun'da doğmuş olsam da henüz ben daha 4 yaşındayken taşındığımız mersin'de büyüdüm, doydum. dolayısıyla kendimi rahatlıkla mersin'li sayabilirim. tantuni'nin mersin'e has bir yiyecek olduğunu ilk defa 15 yaşında okumak için başka bir şehire gittiğimde orada öğrenmiştim. şimdilerde çok uzaklardayım mersin'den. deliler gibi özlüyorum tantuniyi. ne zaman gitsem aile ocağına ortalamamı günde 3 açıktan aşağı indirmemeye gayret ediyorum. istanbul, izmir, ankara.. farklı şehirlerde tantuni adı altında satılan nice abuklukları yedim. mersin lezzetine yaklaşmayı başaran örneklerini de yedim. olmuyor arkadaşım olmuyor. adana kebabı başka şehirlerde adana lezzetinde yapan var ama bu tantuni denen meret mersin dışında hiç bir yerde mersin'deki gibi olmuyor. o lezzet, o tat yakalanamıyor.

ekşi sözlük ailesi için işte size bulunmaz fırsat. mersin lezzetine yakın tantuni bulup yiyemiyorsanız, kendi tantuninizi kendiniz yapın. nasıl mı? işte formül:

--- önemli not ---

bu basit olarak bi tantuni tarifi değil. bu komple bir tantuni lezzeti elde etmeye yaklaşmanın formülü. bakın elde etmenin demiyorum çünkü mersin toprakları içinde değilseniz bu lezzeti tam anlamı ile elde etmek zaten mümkün değil. eğer mersin toprakları içindeyseniz o zaman zaten evde heder olmanın manası yok. gidin yiyin işte kardeşim...

--- önemli not ---

öncelikle ekipman olarak ihtiyacımız olan şey tantuni tepsisi. ortası delik bu geniş tepsiyi elde etmek imkansız olduğu için ikamesi olan şey bir adet vog. ikea'dan uygun fiyata alabilirsiniz vogu. vog alma imkanı yoksa tava da son çare olarak işimizi görecektir. bir diğer alternatif ekipman da kapağı mevcut bir pet şişe. kapak ortasından delinmiş olmalı.

gelelim asıl malzemelere: tabii ki ana malzememiz et. bulabiliyorsak keçi eti bulamıyorsam dana bifteği kuşbaşı doğratın. kuşbaşı sotelik et var diyebilirler bu isteğiniz karşısında kulak asmayın, dana bifteği tarttırıp sonra kuşbaşı doğratın. diğer malzemeler: domates, maydanoz, (isteğe bağlı olarak) soğan, baharat olarak: kimyon, yeni bahar, pul biber ve karabiber ve son olarak somun ekmek ya da kipa'larda satılanlar gibi lavaş. lezzetimizin en eksik kaldığı nokta mersin'in eşsiz açık ekmeğini temin etmekte ki imkansızlık oluyor. yapacak bir şey yok, eldekilerle idare edicez artık.

gelelim tarifimize: öncelikle kuşbaşı doğranmış eti her bir parçayı dörde bölecek şekilde tekrar doğruyoruz. daha sonra etimizi suda yarım saat haşlıyoruz. etler haşlanırken maydanozları ve isteğe bağlı olarak soğanı doğruyoruz. domatesleri küp küp kesiyoruz. etimiz haşlandıktan sonra yağımızı vog'a koyup bir porsiyonluk eti voga atıyoruz. (çok fazla et koymamak çok önemli) tavaya oranla vog ısıyı daha fazla ilettiği için tantuni açısından daha ideal bir seçim olmasının avantajını burada yaşıyoruz. eti biraz kavurduktan sonra az yeni bahar, bol kimyon, az pul biber ve az karabiber ekleyip kavurmaya devam ediyoruz. bu sırada hazırladığımız pet şişenin içine su koyup ağzını kapatıyoruz. bu suyu arada sırada voga dökerek hem vogu serinleticez hem de suyun buharını somunu ya da lavaşları serinletmek için kullanıcaz. arada etlere bastırarak ekmeğin yağı da biraz çekmesini sağlamalıyız. kavurma işlemi yaklaşık 5-10 dakika sonra nihayete erecektir. etlerin renginden kokusundan zaten piştiklerini kolaylıkla anlayacaksınız. pişmesine çok az kala az domates de atılırsa güzel olur. domateslerle 1 dakika kadar daha kavurduktan sonra etleri ekmeğe alalım. domates maydanoz ve isteğe bağlı olarak soğanı ekleyip limon ve biber turşusu ile servis edelim. off ağzım sulandı yeminle..

bu eşsiz tarifin arından son olarak tantuni ile ilgili bir kaç eşsiz bilgi vermek şart oldu:

- tantuni kıymadan yapılmaz.
- tantuni soğanlı kıymadan hiç yapılmaz.
- tantuni açık ekmeğe konur, dürüm tantuni diye bir şey olmaz.
- tantuni lavaşa sarılmaz.
- tantuni roka ile servis edilmez. limon ve biber turşusu ile servis edilir.
- tantuni yarım ekmeğe yapılmaz somun ekmeğe yapılır.
- verdiğiniz siparişin aynısından tekrar istemek için ustaya "bana bi takviye" denir.
- tavuk tantuni olmaz. tantuni kırmızı etten yapılır.
- tantuninin hası mersin'de yenir.

afiyet olsun...

ar-ge editi: öncelikle bir düzeltmeye yapayım. ortası delik tepsi yazmışım. bi kişi de demiyor ki aga bu nedir? ortası çukur olacak o. delik tepsiyle olur mu olm? ayrıca eksik kalan kısımlar olmuş, ekleyeyim:

1. sumak unutulmuş. sumak da baharatlarımız arasında.
2. domatesin içindeki sulu kısmı ayırın. ekmeğinizi ve tantuniyi ıslatmaması açısından bu da önemli.
3. baharatı sadece ete değil, tantuniyi hazırlarken ekmeğe de koymayı unutmayın.

tekrar afiyet olsun...

devamını okuyayım »
14.10.2009 11:54