siki seker olmayan rocco

  • 385
  • 2
  • 1
  • 1
  • bugün

gurbetçilere olan nefretin sebebi

nefret değil de kızgınlık diyelim, çok fazla akrabası alamancı olan biri olarak sinir olduğum şeyleri sıralamam gerekirse:

eğitimli olanları çok çok azdır, çoğu üniversiteye bile gitmemiştir ancak hep eğitimde kendilerine yapılan ayrımcılıktan bahsederler.

eğitimsiz olmalarına rağmen türkiye'deki iyi eğitimli insanın çoğundan daha rahat ve daha fazla refah içinde yaşarlar ancak memleketim türküsü söylerler. avrupa hep kötüdür. türkiye çok güzeldir.

türkiye'de uzun yıllar çalışarak alınabilen her şeyi kolayca alabilirler fakat buradan tahlil yapıp türkiye'de yaşayan bizlerin sıkıntılarını anlayabileni çok azdır.

bir kısmı yaşadıkları ülkenin dilini çat pat bilir. öğrenme gereği bile duymaz, sonra da şöyle geyikler döner; almanca bilemediğim için küçük çocuklardan emir alıyorum, pis gavurlar.

yaşadıkları ülkede sol ve özgürlükçü partilere oy verirken türkiye'de...

yaşadıkları topluma entegre olmaya çalışmazlar. kendi ekosistemlerini kurup bu ekosistemde yaşarlar. bu yüzden yukarıda bazı yazarların iddia ettiği gibi yeni nesillerde yoğun bir uyum sağlama görülmez.

ekmeğini yedikleri ülkelere bol keseden sallarlar. çoğu yaşadığı ülkeye sevgi beslemez, saygı duymaz.

eğitimli bir diaspora değildirler, varlıklarının türkiye'ye katkısı yoktur. oysa kendilerini yetiştirip önemli mevkilere gelseler çok sevdikleri vatanlarına bir hayırları dokunabilir.

çoğu şeyin ülkemize göre çok ucuz olduğu, yaşadıkları ülkeleri bir şekilde daha pahalı göstermeye çalışırlar. mesela sevgili bir akrabam yaşadığı ülkede mutfak yenilemenin çok pahalı olduğundan dert yandı bana. evet çok önemli bir noktadır bu çünkü her sene mutfak tümüyle yenilenmelidir (!).

devamını okuyayım »
10.08.2018 00:37