simam

  • 435
  • 7
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

milliyetçi hareket partisi

1969 - %3 - 1 milletvekili
1973 - %3,4 - 3 milletvekili
1977 - % 6,4 - 16 milletvekili
1983 - yasaklı
1987 - %2,92- baraj altı (mhp yasaklı olduğu için mçp oldu, parti başında alparslan türkeş vardı)
1991 - refah partisi çatısı altında girdi! 18 milletvekili
1995 - %8,18 - baraj altı
1999- %17,98 - 129 milletvekili
2002- %8,36 - baraj altı
2007 - %14,29 - 71 milletvekili
2011 - %13,01 - 50 milletvekili
2015- %16,29- 80 milletvekli

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

şimdi bunları niye yazdım, önce bir göz gezdirin de partinin populasyonu hakkında bilgi sahibi olun istedim.. hani mhpli arkadaşlar demiş yaşınız genç pek seçim görmediniz diye.. 30 küsür yaşında olarak 1991 seçimlerini hatırlıyorum en net.. hadi bakalım kolay gelsinli seçimdi, hatta özal'ın cumhurbaşkanı seçilmesini de hatırlıyorum..

şimdi gelelim asıl konuya.. mhp tarihinde aldığı yüzde olarak en yüksek ikinci oyunu aldı.. yani mhp için bu başarı sayılabilir mi? sayılabilir.. mhp tarihinde aldığı en yüksek oyu da aldı bu seçimde... 1999 yılındaki 5milyon küsür oyluk kendi rekorunu 7.519.168 oy ile kırdı.. bu başarı mı başarı.. ötesi olur mu? bence olmaz..

mhp kuruluşunda komünizm tehlikesine karşı kimisine göre amerika destekli kimisine göre saf temiz duygular ile kurulan milliyetçi bir partiydi.. 1970'ten sonra tüm dünyada olduğu gibi türkiye'de sol yükselişe geçti.. orta sınıf diye nitelendirilen işçi emekçi sınıfı bilinçleniyor, hak, eşitlik, özgürlük diyordu.. bunun karşısında kim vardı? işçi sınıfı sol sendikalar kurarken, sendikalaşma hareketine milliyetçi sendikalarda katıldı.. (bkz: türk metal iş sendikası) işe yaradı mı milliyetçi sendika acaba bilen var mı? bu yükseliş 1977 yılına gelindiğinde zirve yaptı ve %41 ile chp birinci parti oldu.. ortanın solu yükselirken ortanın sağı yani merkez sağ partiler güç kaybederken, merkezde olmayan daha aşırı sağcı bir parti de kendi çapında yükseliyordu.. yine 1974 yılı kıbrıs harekatının bu milliyetçi akımda etkisi vardır mutlaka. 1977 seçimlerinde mhp büyük bir başarı sağlayarak oylarını ikiye katladı ve %6 oy alarak 16 milletvekili çıkardı.. sonrasını biliyorsunuz gençler 80 darbesi oldu.. darbe solu ezdi geçti.. solun yanında en çok ezilen %6 oy olan mhp'dir.. buraya lütfen dikkat; 1991 yılına geldiğimizde refah partisiyle beraber seçime girdi.. işte akp'nin mhp tabanında hak iddia etmesinin nedeni budur.. şimdi chp'ye oy veren seçmenlerin büyük kısmına hdp tu kaka gelmiyorsa mhp tabanına refah partisi veya akp ideolojisine sahip bir parti tu kaka gelmez.. bakın koalisyon demiyorum.. beraber seçime girdiler.. büyük birlik ve saadet partisinin bu seçimde yaptığı gibi.. ikisi beraber %16 oy aldı.. mhp 18 milletvekili ile daha sonra ayrıldı.. 1995 yılında terör olayları artarken milliyetçi oylarda arttı ama malesef bu artış barajı aşmasına yeterli olmadı.. 1999 yılı dananın kuyruğunun koptuğu yıldı.. siyasi bir kriz vardı.. üstüne ekonomik krizde vardı.. susurluk olayları vs koalisyon bitmişti.. partiler hükümeti kuramayınca dsp azınlık hükümetine onay verdiler.. sadece 6 ay görevde olacak dsp 76 milletvekili ile hükümeti kurmuştu.. işte o sıra apo yakalandı.. ülkeyi milliyetçilik rüzgarı kapladı ve bu durum iki partiyi şahlandırdı.. dsp ve mhp.. mhp siyasi tarihinin rekorunu kırdı.. %17.98 ile iktidar ortağı oldu.. 2001-2002 yılları ekonomik kriz yıllarıydı.. aslına bakarsanız kriz 2001 yılında patladı derviş geldi ekonomik çözüm pakedi sundu, 2002 yılı ekonomi düzelmeye başladı sonra derviş ile bahçeli anlaşamadı.. tüm ısrarlara rağmen mhp erken seçime gitme kararından vazgeçmedi.. kriz bitsin, ekonomi düzelsin öyle seçime gidelim söylemlerine kulak tıkayan mhp, her zamanki kararlılığını gösterdi ve erken seçime gitti.. tanıdık geliyor mu? tarih tekerrür mü eder? sonuç 13 yıllık akp dönemi..

şuanda da kimsenin mhp'ye dayattığı bir şey yok.. seçenekler sunuluyor sadece.. azınlık hükümeti chp'yi destekleyebilirsin chp-mhp dışarıdan hdp olabilir, chp-mhp-hdp koalisyon olabilir.. sen birine evet de hdp yanaşmazsa suçu hdp'ye atalım.. lan gel seni destekleyelim sen tek başına iktidar ol mu denilmesini bekliyor acaba.. onu da kabul etmez.. hdp beni desteklemesin demezse bende neyim.. oyun bozan çocuklar gibi yada aklıma bir fıkra geldi.. aramaya inanın.. vücutta müdür olmak isteyen organların fıkrası gibi durum.. aslında istenen çok bir şey değil, ideolojik bir şey de değil.. belkide sanıldığından bile daha faydalı olabilir bu istek.. iki küs kardeşin barışıp beraber bir şey yapması gibi bir şey sonuçta.. kardeş deyince zorunuza da gider ama çok ayıp o senin kardeşin bakma bana öyle.. birbirinizden başka kiminiz var ki bu ülkede? . gelin şu yolsuzluk yapanların yargılanmasını sağlayın, yargıyı bağımsız hale getirin, ülkeyi 1-2 yıl içinde temizleyip seçime götürün.. olmaz mı olmaz değil mi ? ama idealist parti mhp.. hdp nefes alıyorsa ben almam diyecek kadar mı? ideolojisi var çünkü mhp'nin o ideoloji hdp karşıtlığımıydı? neydi yahu şu mhp'nin ideolojisi?

mhp atatürkçü bir partimidir? mhp cumhuriyetçi bir partimidir? mhp milliyetçi bir partimidir? mhp muhafazakar bir partimidir? mhp nasyonalist bir partimidir? mhp'nin ekonomik düşüncesi nedir? dünya görüşü nedir? yalın milliyetçilik olmaz biliyorsunuz, vardır bunun bir şekli, bu milliyetçilik nasıl bir milliyetçilik ? mhp kürt vatandaşlar için ne düşünüyor? çözüm mü istiyor çözümsüzlük mü? ve asıl konu mhp oylarını nasıl yükseltiyor ?

benim düşüncem mhp merkez sağda olan bir parti değildir bu yüzden mhp, akp gibi bir yükselişe asla geçemez.. (yazar burada büyük konuşuyor umarım bu lafımı yerim) çünkü böyle bir partinin günümüzde yükselişe geçmesi çağa uygun değil.. bak akp'ye faşist diyoruz vs ama adamlar bir şekilde halkla buluştu.. bunu tüm türkiye'de gerçekleştirdi.. ve sadece buna din eksenli bakmak yanlış olur.. öyle olsaydı 17-25 aralık sonucu patlamaları lazımdı.. çalsa da razıyız çırpsa da razıyız, çalıyorsa benim paramı çalıyor sanane diyenleri duydu bu kulaklar.. böyle müslüman olur mu? demek ki olay sadece din değil.. hoş toplumun ahlak yapısını sorgulamak lazım ama oralara değinmeyecem..

çağa uygun değil dedim nedeni gelirsek, şimdi şöyle düşünelim almanya'da milliyetçi bir parti yükselişe geçse nasıl düşünürüz? veya yunanistan yada herhangi bir yerde? ooo süper, milliyetçiler iktidara geldi diye sevinirmiyiz? insanlar çekinir, acabalar olur mu? kaldı ki bu ülke de mhp'nin iktidar olmadığı dönemlerde ama o düşüncedeki insanların güç sahibi olduğunda neler yaptığını da gördük.. hatırlarmırsınız doksanları... yada yetmişleri..

bunu mhp'yi kötülemek için söylemiyorum, mhp alabileceği en iyi oylardan birini aldı ve ötesi yok.. hayal kurmayın boşuna, akp'den kaçan oy bize gelir chp'den kaçan oy bize gelir diye.. gelip gelebileceği maksimumu bu işte.. hadi bir kaç puan daha ekle.. şunu anlamalısınız; mhp, akp'nin alternatifi değil, mhp merkez sağdaki bir parti de değil, akp gider yerine başka bir parti gelir ama bu mhp değil.. ve mhp bu ideolojide giderse eminim ileride böyle bir partide olmayacak.. belki olacaktır ama saadet-bbp'nin aldığı oy neyse veya tkp'nin aldığı oy neyse o kadar oy alacaktır.. solda tkp'nin yeri neyse mhp'nin sağdaki yeri de bana göre odur.. sanırım bu konuda abartmış olmuyorum.. bak ikisi de esnemiyor.. kırmızı çizgileri var ve uçtalar.. ve kürt sorunu bittiğinde kendisine nasıl bir rakip bulup söylemine devam edecek merak ediyorum? hadi bize oy verin turanı gerçekleştirelim, orta asyayı fethedelim at sırtında mı diyecek kürt sorunu bittiğinde? * yada kımız çok güzel gelsene derse veya gök tengriye dönerse, gök tengri'de bana alkızlarından birini verirse, al kız ciğerimi yerse, oyumu verebilirim.. kürt sorununa gelince, içinde bulunsanız da bulunmasanız da bitecek.. lan yılların mhplisi sonradan akp'li olan son seçimde yine mhp'ye oy veren bir abimizden bölünürse bölünsün o kadar şehit vermeye değer mi lafını duydum.. bu adam 70lerde kendince hücre basıyor katliam yapıyordu.. ülkü ocakları başkanlığı, mhp il başkanlığı yapmış bir adam.. bu adam bunu diyorsa olay bitmiştir.. kimse çözümsüzlükten yana değil.. bugün referanduma gitsek kürt sorunu çözmek için ve mantıklı argümanlar çıksa yani ortak payda da buluşabileceğimiz, chp-hdp-akp üçlüsünün kabul ettiği asgari bir çözüm olsa, %80-90larda kabul edilir.. belki %7-8 mhp'de çözümsüzlükten yana olan vardır.. red eder.. ölçmedim bilemiyorum.. sonuç olarak, mhp bu çözümün içinde de olsa, dışında da kalsa kaybediyor.. neyse bu durumda mhp ne yaparsa yapsın aslında zaten kaybedenlerden.. o zaman bırakalım istediği gibi yapsın.. tarih bizi yargılasın, mhp'yi aklasın..

tanrı türkü korusun..

devamını okuyayım »
13.06.2015 05:53