simbolmina

  • 386
  • 3
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

amd ryzen

r7 serisi işlemciler şu an ön siparişte ve 2 mart'ta teslim edilecek ve raflarda satılacak. türkiye'de de benzer durumda başladı, devamı da böyle olur gibi görünüyor.

r5 işlemci serisi aslında daha önemli orta seviye kullanıcı için. sadece oyuncu için ziyadesiyle yetecek bu işlemciler ama 2.çeyrek (nisan/mayıs/haziran) dönemde çıkacak.

r3 ve daha da hayati olan apu'lar ise yılın ikinci yarısına kalmış durumda. vega kartların piyasaya sürüleceği dönem de gene bu aralıkta olacak. gene çok önemli olan mobil işlemciler de bu dönemde çıkacak. giriş seviye ve mobil ürünler için gerekli olan işlemcileri henüz beklemedeyiz. tabii gene mobil ekran kartı muamması da çözülmüş değil. bu da o zamana kadar belli olur, yıl sonunda veya en azından 2018 yılında amd işlemci ve ekran kartlı, hatta apu'lu laptoplar görebiliriz umarım.

hbm bellekli rx 460 seviyesinde grafik işlemci ile geleceği dedikodusu dönen apu'lar intel'in stx kart formuna benzer bir yapı ile beraber sunulursa apple imac mini boyutlarında ucuz ve güçlü giriş seviye oyun bilgisayarlarına sahip olabiliriz. zotac mevcut apu'lar ile böyle bilgisayarlar yaptıysa da görüp deneme şansım olmadı.

dolar kurundan dolayı bilgisayar ve özelinde oyuncu donanımı almak, intel ve nvidia fiyat politikaları da işin içine girince hayale dönüştü. rakamlar psikolojik sınırımı aşıyor. haliyle amd'nin giriş seviye donanım çözümleri tatminkar oyun deneyimi sunduğu vakit bir çok kişi için "bilgisayar toplamak" sorun olmaktan çıkacak, hazır paketlerle (apu sistemler) oyun dünyasının dinamosu olan online oyun donanım pazarı ucuz seviyelere gerileyebilir, konsol fiyatına sistemler alabiliriz.

devamını okuyayım »
23.02.2017 21:39