simgeselkedi

  • anadolu çocuğu (318)
  • 570
  • 46
  • 13
  • 0
  • dün

arduino

italya'nin torino kentinde yer alan ıvrea üniversitesinde programlama ve elektronik altyapısı olmayan öğrencileri eğitmek amacıyla başlatılmış bir projedir.

proje zamanla başkalarının da ilgisini çekerek büyümeye başlamış ve açık kodlu bir proje olarak yoluna devam etmiştir. açık kodlu olması kimsenin proje üzerinde tekel oluşturmamasi ve isteyen herkesin katkıda bulunabilmesine yol açmış ve arduino projesinin hızla büyümesine neden olmuştur.

kullanımı kolay donanım ve yazılımdan meydana gelir. başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için programlamaya ve elektroniğe kolay bir giriş sağlayan bu platform ileri düzeydeki kullanıcıların karmaşık ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar da esnektir.

arduino platformuna ister bir sensör bağlayarak, ister klavye üzerinden isterseniz de internet üzerinden girdi sağlayarak bu girdileri ihtiyacınıza göre istedikten sonra bu işlem sonucu oluşan çıktıları ister bir monitör üzerinden ekrana yansıtabilir, ister yazıcıyla bir kağıda dökebilir ya da 3 boyutlu bir yazıcıyla bir ürün olarak çıktınin sekillenmesini sağlayabilirsiniz.

macos, windows ve linux gibi farklı işletim sistemleri arduino üzerinde çalışabilir. biliminsanlari kanıtlamak istedikleri teoremleri arduino üzerinde deneyebilir, tasarımcılar prototiplerini arduino ile inşa edebilir hatta müzisyenler yeni enstrümanlar deneyebilirler.

kısaca her bilgi seviyesine ve her kullanım alanına hitap edebilecek projeler için kullanabilirsiniz.

devamını okuyayım »
26.02.2018 22:36