simon duvarciogullari

  • 11
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

papua yeni gine'ye gideceklere tavsiyeler

öncelikle papua yeni gine adlı ülkenin sosyoekonomik dolayısıyla sosyokültürel gelişmişlik düzeyinin iç savaştan yeni çıkmış bir batı afrika ülkesinden hallice olduğunu belirteyim. papua yeni gine ne kafanızda ki bir okyanusya ülkesine, nede herhangi bir asya ülkesine benzer.

ancak ben macerayı seviyorum, çocukluk hayalim papua yeni gine'ye gitmekti diyorsanız. öncelikle avustralya'ya bir şekilde gelmeniz sonrasında ise papua yeni gine'ye uçmanız gerekecek. en son thy'nin herhangi bir seferi olmamakla birlikte gelecekte de bir sefer başlatacağını düşünmüyorum.ayrıca diğer bir muhtemel uçak rotası da endonezya üzerinden olabilir. fakat endonezya rotasını ben denemedim.

papau yeni gine sömürgeciliğin en azgın şekilde halen uygulandığı bir ülkedir. başkent port moresby'e uçakla indikten sonra hava alanından otelinize kadar giden yol gayet iyidir fakat tüm papua yeni gine yollarının hava alanı çevre yolu gibi olduğunu düşünürseniz dağlık alanlara giderken geçeceğiniz toprak yollarda ağzınız toprak dolarken yada port moresby varoşlarında bulunan paramparça olmuş asfalt yollarda aracın içinde kafanız tavana çarparcasına zıplarken sukutu hayale uğrarsınız. zaten klasik manada konfora düşkün tatilcilerin gideceği bir ülke değil papua yeni gine öyle ki koca ülkeye yılda yaklaşık 80 bin civarında turist gelmekte.

gelen turistlerinde büyük çoğunluğu avusturyalı, anzakların ülkemize gelerek çanakkale savaşını kutlaması gibi avusturyalı turistler bölgeye gelerek "kokoda track" adını verdikleri yaklaşık bir hafta süren dağ turunu her sene tekrarlıyorlar. 2.dünya savaşında japonları durdurdukları savaşın bölgede olmasından ötürü bu tur avusturyalılar için oldukça önemli.

papua yeni gine halkı sosyodemografik açıdan 3 gruba ayrılabilir. ilk grupta ki insanlar dağlarda yaşayan papua yeni gine'nin en eski sakinleri aborjinlerin en yakın akrabaları olan papua yerlileri ki kabile kabile yaşayan bu insanların arasında halen yamyamlık yapan kabileler bulunmakta. bölgede halen kanlı kabile savaşları olsa da dağlık alanda devlet otoritesi neredeyse yok gibi. ayrıca yamyamlık yapan kabileler hollywood filmlerinde ki gibi özellikle beyazları avlayarak yemiyorlar. bu kabileler genellikle kan davalı oldukları kabilenin mensuplarını öldürerek yiyorlar yani yamyamlık açlıktan ötürü değil daha çok dini ritüel amaçlı. bu insanlar 60 bin yıldan uzun süredir bu adada yaşıyorlar. bu insanlar büyük oranda halen yontma taş devrinde yaşıyor diyebiliriz.örnekte bm toplantısına katılan papua yeni gineli bakan yöresel kıyafetiyle

sahil kesimlerinde ise 3 binli yıl öncesinden başlayarak bin yıl öncesine kadar çeşitli dönemlerde bölgeye göç eden malaylar ve diğer çinhindi coğrafyasından gelen insanlar yaşamakta.

üçüncü kesim ise papua yeni gine nüfusunun çok küçük bir kısmını oluşturan fakat ülke kaynaklarının neredeyse tamamını kontrol eden eski klasik sömürgecilerin modern sömürgeci torunları olan batılı beyazlardır.

öncelikle ülkede dolaşmak istiyorsanız uluslararası ve kurumsal otellerde kalmaya özen gösterin ve bu otellerin turlarına katılın. dünyanın bir çok bölgesini dolaşmış ve deniz-kum-eğlence turizminden ziyade kültür turizmi yapmış biri olarak bölge afganistan'dan daha tehlikelidir. bölgede bulunan çeteler kolaylıkla sahipsiz gördükleri turistleri gasp edip öldürebilmektedir. o sebepten kesinlikle maceraya yaşamaya kalkmayın. şayet bir avusturalyalı grupla irtibat kurabilirseniz kokoda track yürüyüşüne katılmanız çok mantıklı ve güvenli olacaktır. bu yürüyüşle bölge dağlarını kamp yaparak gezebilir sonrasında başkentteki güvenlikli otelinizden tutacağınız rehberiniz ile birlikte başkenti dolaşabilirsiniz.

papua yeni gine'nin bir diğer özelliği de dünyada günümüzde konuşulan 3000 dilin 800 küsürünün papua yeni gine'de konuşuluyor olmasıdır.

ayrıca unutmadan başkentin sahil kesiminde menüleri zengin çok iyi balıkçılar var mutlaka deneyin.

edit: ekleme yapıldı.

devamını okuyayım »