sinemaci kubrick

  • 214
  • 10
  • 3
  • 0
  • geçen hafta

zdzislaw beksinski

uçsuz bucaksız tahayyülü zor imgeleri resmetmeyi başarmış ressam, fotoğraf sanatçısı. üne kavuşmasını sağlayan eserlerinde daha çok kıyameti ve rüyaları betimlemesi görülür. zaten kendisi "rüyalardaki kareleri yakalamaya çalışıyorum" demiştir. ayrıca dali gibi sürekli aynı şeyleri (uzun fil bacakları, göz yanılsamaları) kullanmayıp tablolarında farklı figürler kullanmıştır. kim bilir, belki dali freud'un ayağına gidip kovulduğu gibi beksinski'nin de ayağına gitmiş olabilir.

rüyadan uyanınca rüyamızı çok az hatırlarız. hatırladığımız atmosfer karanlık ve boğucudur. hatırlaması bile insanı rahatsız eder. tüm bunları geçip rüyaları resmetmek isteyen ya dehadır ya da kaçıktır. beksinski ise bu ikisinden de değil. kesinlikle dehalıktan veya delilikten çok daha öte. şu tablolara birkaç dakikalığına bakınca tüyler ürpertiyor.
görsel 1
görsel 2
görsel 3
görsel 4
görsel 5
görsel 6

hangi insanoğlu bunları nasıl düşünüp de üstüne resmetmeyi başarabilir? bunları bir “kıyamet sonrası” adı altında toplayabiliriz. ama bu tabloları belli konu altına toplamak beksinski’yi açıklamak kadar zor.
görsel 1
görsel 2
görsel 3
görsel 4
görsel 5

beksinski eserlerin arasında büyük bir ürpertiyle dolaşırken birkaç tabloda blade runner 2049'un bazı sahnelerine benzer tablolar gözüme çarptı. yönetmen denis villeneuve, beksinski'den etkilenip böyle bir sahne yaratmış olsa bile bu çok büyük bir başarıdır. ama sahnesini sırf kendisi üretmişse bu çok çok daha büyük bir başarıdır.
(bkz: blade runner)
(bkz: blade runner 2049)
tablolar:
görsel 1
görsel 2
görsel 3
blade runner 2049 sahneleri:
görsel 1
görsel 2
görsel 3
görsel 4
görsel 5

yine blade runner 2049 ile taşıdığı benzerlik gibi bir benzerlik daha gözüme çarptı. bu seferki haşin filozofumuz tarkovsky'nin filmi stalker'da geçiyor.
tablo:
görsel 1
sahne:
görsel 2

bu tablolar da karamsar rus edebiyatı okurken canlanan imgelere pek bir benzerlik taşımakta.
görsel 1
görsel 2
görsel 3

çizimler;
tabloları daha çok rüya ve kıyamet üzerine, çizimleri ise daha çok cinsellik üzerine kuruludur. bilinçaltımızda dolambaçlı yollarla kendine yer edinen ve psikanalizin en zor konularından olan cinselliği beksinski öyle bir işlemiştir ki bunlara bakınca bilinçaltı iflas eder.
görsel 1
görsel 2
görsel 3
görsel 4
görsel 5
görsel 6

ayrıca "eserlerimin çoğu gülünç duruyor" demiş. sanırım binlerce eser arasından sadece bu gülünç: görsel 1

ek favorilerim;
görsel 1
görsel 2
görsel 3
görsel 4
görsel 5
görsel 6

beksinski neredeyse hayal gücünün sınırsızlığını keşfetmiş. bir kez daha insanın hayal gücünün ne kadar güçlü ve sınırsız olduğunu hatırlatmış üstad.

edit: beksinski'nin eserlerinin kategorize edilmiş haliyle 1950'lerden 2000'lere kadar şu siteden bulabilirsiniz.

edit2: beni beksinski ile tanıştıran kişiye burdan sonsuz teşekkürler.

devamını okuyayım »