sister blister

  • 2339
  • 4
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

ice bucket challenge

anthony carbajal tarafından çekilen videonun mutlaka izlenmesi gereken kampanya.
özellikle 2. dakikadan sonra anlatılanları çevirdim merak edenler için:

"als'den tüm hayatım boyunca çok korktum, çünkü ailemde kalıtsal bir rahatsızlık. anneannemde vardı, anneme de ben lisedeyken teşhis konuldu. 5 ay önce, 26 yaşımdayken, bana da als teşhisi konuldu.

kimse, gün be gün ölmekte olan, 2-5 yıl ömrü kalmış bir insanı görmek istemez, bu konu hakkında konuşmak istemez. kimse bunun gününü mahvetmesinden hoşlanmaz.

insanlar als buzlu kova etkinliğine sinirleniyorlar. bu gerçekten sorun değil, çünkü farkındalık amacımıza ulaştığımızı gösteriyor. yalnızca birkaç kişiyi sinirlendirmiş olsak başarılı olamazdık.

size söz veriyorum ki zaman tüneliniz yeniden kedi videoları ve şarkılarla dolacak; ama şu an için gündemin ana maddesi als topluluğuna ait.

abd'de yalnızca 30.000 tane als hastası var. ilaç firmalarının milyonlarca dolar yatırım yapıp bir ilaç geliştirmek için yeterli motivasyonları yok, çünkü onlara göre ben bir kazanç kaynağı değilim, bu yüzden de beni kurtarmaya değmeyeceğini düşünüyorlar.

şu anda ellerim giderek zayıflıyor. arabamı çalıştırmakta, gömleğimi iliklemekte zorluk çekiyorum. sonunda ellerimi ve hatta kollarımı hiç kullanamaz hale geleceğim. sonunda yürüyemez, konuşamaz ve yardımsız nefes bile alamaz hale geleceğim ve işte bu als'nin gerçekte olduğu şey. yıkıcı bir hastalık.

eğer basitçe başımdan aşağı buzlu kova devirsem, muhtemelen amacımı anlamayacaktınız. her buzlu kova iddialaşması beni nasıl mutlu ediyor, bilemezsiniz. ruhumu ayağa kaldırıyor, her als hastasının ruhunu ayağa kaldırıyor. sizler gerçekten, kesinlikle bir değişiklik yaratıyorsunuz ve bizler bunun için size minnettarız."

devamını okuyayım »
22.08.2014 14:42