sittirevalli

  • anarşist (249)
  • 692
  • 27
  • 3
  • 0
  • dün

29 aralık 2016 istanbul elektrik kesintisi

herkes almanya özelinde batı alemini örnek vermiş ama şu hususa hiç değinilmemiş.

bre andavallar;batı denilen yerin enerji talebi günden güne azalmakta.niye mi?
1)verim artışı var
2)aşırı enerji isteyen demir-çimento vs. sanayi bizim gibi amele ülkelere kaydırıldı.

şimdi anladın mı çomar?adamın 1 mw elektriği ile ürettiği ürünler airbus-mercedes-ilaç-elektronik sistemler vb. gibi son derece yüksek katma değerli iken sen 1 mw elektrik ile demir-çimento-seramik gibi katma değeri görece düşük ama yüksek enerji tüketen ürünler üretmektesin.şimdi sayın çomarcığım bunun da iki sonucu vardır.

1)daha çok elektrik tükettiğin için çevreyi daha çok kirletirsin,dolayısıyla ülken daha pis olur,hastalıklar daha çok görülür.
2)isgücün daha eğitimsiz-niteliksiz olur,kalifiye elemanı istihdam edemezsin.dolayısıyla cehalet döngüsü başlar.ülken asgari ücrete mahkûm milyonlarca insanlarla dolar.

bir de sayın çomarcığım; büyüme nümerik bir sayıdır ,asla kalkınma değildir.misal cebinde ki paranın somut olarak artışı büyümedir.ancak cebindeki paranın artış veya azalışına bakmadan daha sağlıklı,daha eğitimli,daha temiz,daha entelektüel olman ise kalkınmadır.sen bir şekilde kalkınmış olursan cebin zaten dolup taşacaktır.

sana son olarak dinimizi de anlatayım çomar kardeşim; "de ki: hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ? bunu ancak akıl sahipleri düşünüp öğüt alır.(zumer suresi 9. ayet)

akrep gibisin kardeşim akrep gibi...

devamını okuyayım »
30.12.2016 08:29