sivas

  • 391
  • 123
  • 10
  • 0
  • dün

üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler

üç üniversiteyi yarıda bırakmış bir kardeşiniz olarak, tavsiye değilde, öneriler sunmak isterim sizlere.
1. en önemlisi şu ki sevmediğiniz bir bölüme lütfen gitmeyin. hele hiç iş imkanı yoksa ve siz sadece okumuş olmak için gidiyorsanız zamanınız çöpe gider.
2. sevdiğiniz bir bölüm var ama insanlar bu bölümden bir bok olmaz mı diyor, haklılık payları var. ciddiye alın. ama siz diyelim sanat tarihçisi olmak istiyorsunuz. illede olacam, illede olacam diyorsunuz ve azimlisiniz. gidin okuyun. ama amacınız sadece okulunuz olsun. en az iki dil ekleyin yanına, kendiniz geliştirin. o alanda ne kadar kitap varsa okuyun, insanlarla tanışın, konferanslara katılın, mücadele edin. eminim emekleriniz karşılık bulacaktır.
3. haritada yerini bilmediğiniz bir şehri asla ama asla yazmayın, gelmez demeyin, bir bakarsın 30. sıradaki tercihin gelir, bayburta gider, hayatı sorgularsın.
4. amacınız ney ise o yönde arkadaşlar edinin. derslerinizde başarılı olmak istiyorsanız, arkadaşlarınızda böyle insanlar olsun.
5. eğer yurtta kalıyorsanız, odanızı yol geçen hanına çevirmeyin. eğer evde kalıyorsanızda, kankalarınızın karı kız attığı bir eve dönüştürmeyin evinizi. ders çalışacak bir ortam olsun hep.
6. online oyunlara bağlanıp 4 yılınızı allah aşkına heba etmeyin, ananıza babanıza yazık. her şeyin bir zamanı var.
7. hocalara filan gereksiz atar yapmayın, burası lise değil, hoca bana taktı söylemi burada maalesef gerçek.

diyeceklerim bu kadar, umarım faydası olur.

devamını okuyayım »