siyah gocuk

  • 351
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

altın portakal alan filmlerin gişedeki hüsranı

88 bin 647 nedir? konumuz sinema olduğu için az izlenmiş bir filmin gişesi olabilir,ya da ortalama bir filmin ilk haftasonu seyircisi.doğru yanıt hiçbirisi... bu sayı son 5 yılda antalya'da en iyi film seçilmiş altın portakal almış 5 filmin toplam seyirci rakamı ,evet yanlış duymadınız toplam beş filmin.
2005'de türev,2006'da kader, 2007'de yumurta 2008'de pazar bir ticaret masalı ve 2009'da bornova bornova.. bu beş birbirinden kaliteli film, toplamda 88 bin kişi tarafından izlenmiş.rakamın komikliğine dikkat çekmek için iki örnek veriyorum.muro 2 milyon 300 bin. bu beş filmin toplamının nerdeyse 30 katı, evet 30, yazıyla otuz.recep ivedik de 50 katı.. hadi onlar aşırı popüler oldu,adab-ı muaşeret diye bir film girmiş gösterime izlemedim ben ama afişinden anladığım kadarıyla ünsüz oyuncularla çekilmiş sıradan sulu bir gençlik filmi o bile bu 5 yapıtın toplamından daha çok izlenmiş.
şimdi olaya nerden bakmak gerekir.antalya film festivali bu kadar mı halktan kopuk, halkın anlamadığı filmlere mi ödül veriyor?(ki bana göre yumurta dışında hiç biri ağır film değil) halkın beğenisi mi çok düşük yoksa gayet normal bir durum mu?
öncelikle normal bir durum değil,tamam sanat kaygılı filmler gişe için yapılan filmlerden az izlenir buraya kadar normal ama birincisi böyle bir farkın bu kadar uçurumun avrupa sinemasında olduğunu sanmıyorum.ayrıca küçük bütçeli sanat kaygılı filmler iyi bir yarışmadan veya festivalden ödül alınca bu onları ön plana çıkarır.mesala cannes'den altın palmiye ile dönen bir film gişe rekoru kırmasa da o ödülün iteklemesiyle hatırı sayılır izleyici rakamlarına ulaşır.antalya film festivali'ni sorgulamak lazım o halde.festival son 5 yılda en iyi film ödülünü verdiği 6 filme(baştan beri reha erdem'in kosmos'undan söz etmiyorum o ayrı bir trajedi 2009da en iyi filmi bornova bornova ile paylaşan kosmos gösterime girecek salon bulamadığından hala bekliyor.) gişede hiç bir yarar sağlamamış.antalya'da ödül almamış bir çok düşük bütçeli film bile bu filmlerden daha çok izlenmiş(cenneti beklerken,adem'in trenleri vs..)
sonuçta türk izleyicisi filmin ödül alıp almadığına hiç dikkat etmiyor,antalya sinemacılar için önemli ama halkın gözünde filmin 'en iyi' olmasının önemi yok.gişe filmlerinin normalin çok üstünde bir eziciliği var,iki gişe filmi arasında da kalitesiz olanı nedense daha çok izleyici çekiyor(arog-recep ivedik veya beynelmilel-maskeli beşler)promosyonu iyi yapılan filmler iyi film olmasa da çok izleniyor(güz sancısı)
durum böyleyken ülkenin en büyük festivalin son 5 senesinde biri gösterim şansı dahi bulamamış en iyi 6 filminin izlenmesi komik rakamlarda kaldı. önümüzdeki yıllarda da bu durumun sürmemesi için 1-festival'in bu ödülleri basın aracılığıyla daha önemli hale getirmesi 2- filmlerin bu ödülleri promosyonlarında çok iyi kullanması ve 3-her biri ödülleri hakeden bu iyi filmleri takip edebilecek sanatsever sinemadan anlayan izleyicilerin artması gerekiyor galiba en önemlisi de bu....

devamını okuyayım »
06.01.2010 13:24