skender

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (500)
  • 4680
  • 7
  • 2
  • 0
  • dün

beşiktaş

öncelikle federer'le başlayalım: "iyi insanlar hep sonuncu olur inanışını, messi ve benim kırdığımızı düşünüyorum"

her taraftar kendi takımının başarısını ister, onunla gurur duyar ve övünür. takımına gelen sembol isimleri yüceltir. demba ba'yı abarttınız diyen arkadaşlara daha önce şunları yazmıştık: #49093105

bu beşiktaş için de böyledir,galatasaray için de, balıkesirspor için de... dahası futbolun en güzel kısımlarından birisi sembol isimlerdir. gerard'lar, pirlo'lar, totti'ler, hagi'ler, alex'ler, sergen'ler, hami'ler, batalla'lar... bu futbolun en güzel yanları. bu oyunculara şarkılar şiirler yazılır, efsaneler yakıştırılır, heykelleri dikilir... bunlardan bahsetmemek futbol'un en güzel yanlarını kesip atmak demektir. yani bizim hem performansıyla hem de adamlığıyla övdüğümüz demba ba'nın durumu futbolun bu kısmıyla ilgilidir, başka bir şey değil. ne eksik ne fazla.

"biz başarı için sevmiyoruz" un anlamı şudur: "başarısız da olsan yanındayız". bundan "şampiyon olmak sikimizde değil" anlamı çıkarmak, ancak cahillikle açıklanabilir. gerçekten bunu söyleyen beşiktaş taraftarı varsa onlar da cahildir. beşiktaşlıların bunu diğer takımlardan daha çok vurgulamalarının altında yatan neden ise, son 10-15 yıldaki başarısız grafiklerdir. beşiktaş'ın son yıllardaki durumunun aksine galatasaray ve fenerbahçe çıkış yapmış ve bu başarılarına bağlı olarak taraftar sayılarını katlamışlardır. başarılı olursan taraftar sayın artar, bu gayet anlaşılır. ancak bu şekildeki bir artışın dezavantajı da, taraftar kitlenin büyük ölçüde başarıya endeksli bir kitleye doğru evrilmesidir. sürekli yarışa odaklanmış bu kitleler, futbolun bütün güzelliklerini görmezden gelip bir tek galip olmayı isterler. rakiplerini sürekli küçümserler, onları ezmek için her fırsatı değerlendirirler ve kazanmak için her yolu mümkün kılmaya çalışırlar. ne yaparsanız yapın eğer rakibiyseniz size zerre saygı duymazlar.

mesela "kendinize gelin" diyor arkadaş. neden? çünkü "siz bi sik değilsiniz" diye düşünüyor. neden? çünkü galatasaray'ın 19 şampiyonluğu var, uefa kupası var. sen bu adama sabaha kadar konuşsan boş.

bu aynı mantık faprikatör bey'in yaşar usta'ya bakışına benziyor.

devamını okuyayım »
17.03.2015 14:19