skocax

  • 1886
  • 2
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

16 nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu

hayır kampanyasının temel argümanlarını deniz baykal geçen gün habertürk kanalında katıldığı türkiye'nin nabzı programında gayet güzel sıraladı, toplam beş tane. daha fazlasına gerek yok. sonuçta üçüncü dünya ülkelerinde demokrasi dediğimiz şey basit argümanlarla işleyen yüzeysel bir sistemdir.

referandumda hayır propagandasının kampanyaya etkide önem sırasına göre temel argümanları:

1-evet çıkarsa işçilerin kıdem tazminatı kaldırılacak.
2-evet çıkarsa tüm suriyeliler tc vatandaşı yapılacak.
3-evet çıkarsa 657 sayılı kanun ilga edilecek ve devlet memurları mağdur edilecek.
4-evet çıkarsa türkiye'nin bölünme tehlikesi var, federasyon kurulma olasılığı var.
5-evet çıkarsa tek adamlık gelecek.

akepe 2008'den beri işçilerin kıdem tazminatını kaldırmaya çalışıyor. ekşideki başlık bile 2008'de açılmış: (bkz: kıdem tazminatının kaldırılması) bunlar da bazı haberler:
2011- http://www.ntv.com.tr/…liyor,eyhmujumh0ixxjyswpuavg
2013-http://www.gazetevatan.com/…iyor-mu--579842-gundem/

akepe tam 9 yıldır işçilerin yasalarca belirlenmiş temel hakkı olan kıdem tazminatını kaldırmaya çalışıyor ancak bir türlü gücü yetmiyor. neden yetmiyor? çünkü parlamenter sistem var ve henüz yüksek yargı organları bir tek kişinin hükmüne girmiş çıkarcılardan oluşmuyor. eğer parlamenter sistem değişirse bu ülkede sol ya da sosyal demokrat ya da milliyetçi bir partinin hiç bir söz hakkı olmayacak. iki aşamalı seçim sistemi ile her seferinde tayyip vs. kılıçdaroğlu seçimi yapılacak ve tayyip kazanacak. tayyip'in çekirdek kitlesi genelde taşeron işçilerden oluşuyor ve onlar zaten kıdem tazminatı diye bir şeyi elde etme şansları olmadığını düşünüyorlar. çünkü sözleşmeleri periyodik olarak yenileniyor, uzun süreli bir işçi-işveren ilişkisi resmi olarak oluşmamış oluyor bu sayede işverenleri (akp kaymak tabakası) bunlara işten atılma ya da emeklilik gibi durumlarda kıdem tazminatı vermek zorunda kalmıyorlar. oysa bir fabrikada esas firmanın işçisi olarak çalışan işçiler kıdem tazminatının kaldırılması halinde ciddi bir mağduriyet yaşayacaklar. ve parlamenter sistem kalkarsa yerine gelen sistemde tayyip tek bir sözü ile kıdem tazminatını kaldırdıktan sonra ne kadar uğraşırsa uğraşsınlar asla tayyip'e hesap soramayacaklar. çünkü başkanlık seçimi son turda yine tayyip vs. kılıçdaroğlu seçimi yapılacak ve yine tayyip kazanacak. o yüzden türkiye'nin bütün işçileri birleşin! 9 yıldır kıdem tazminatını kaldırmaya çalışan ancak bir türlü güç yetiremeyen akepe başkanlık sonrası padişahtan daha büyük bir güce ulaşacak ve bunu artık başaracak. birleşin ey işçiler mührünüzü hayırın tam orta yerine urun!

akepe 4 milyon suriyeliyi türkiye'ye soktu. bunların türkiye'ye kaçmalarında şüphesiz en büyük suç ve günah akepededir ancak bizim meselemiz bu değil. akepe son dönemlerde binlerce suriyeliyi vatandaşlığa geçirdi bildiğiniz üzere: http://www.milliyet.com.tr/…s-oldu-siyaset-2272928/ ve eğer başkanlık gelirse bütün suriyeliler türk vatandaşlığına geçecekler. türkiye'de yeni bir etnik sıkıntı başlayacak. akepe zaten yıllardır suriyelilerin tümünü vatandaş yapmaya çabalıyor ancak bunu parlamenter sistem yüzünden başaramıyor. çünkü bu sistemde akepe %40'ın altına düştüğü anda iktidarı birileri ile paylaşmak zorunda kalıyor halbu ki cumhurbaşkanlığı sistemi dedikleri sistemde akepenin böyle bir derdi yok. ilk turda:
1-tayyip
2-kılıçdaroğlu
3-bahçeli
4-demirtaş
yarışacak ve en kötü ihtimalle ikinci turda tayyip vs. kılıçdaroğlu seçimi yapılacak. sonunda yine tayyip kazanacak. yani tayyip senin sülaleni kurutsa, sana dünyanın en fena şeylerini yapsa da tayyipi o koltuktan hiçbir şekilde demokratik yollarla indiremeyeceksin. yani "sallama kardeşim suriyelileri vatandaş yaparsa sandıkta cevabımız çok ters olur" diyecekler için iş işten çoktan geçmiş olacak. yalansa yalan de. yılladır tayyip ve avanesi suriyelileri vatandaş yapmaya çabalamıyor mu? suriyeliler vatandaş olursa bu ülkeden çıkan kısıtlı buğdayı bir de onlarla paylaşmak zorunda kalacaksın. zaten keriz gibi çalışıp vergilerinle besliyorsun 4 milyon insanı şu anda. daha beter kölesi olacaksın onların. sen eşek gibi çalışacaksın ve tayyip vergilerini onlara yedirecek. buna hayır diyebileceğin tek fırsat bir ay sonraki referandumdur.

evet çıkarsa akepe devlet kadrolarını yerle bir edecek. akepe zaten yıllardır 657 sayılı kanunu değiştirmeye çabalamıyor mu? ama başarısız bu konuda. neden? çünkü parlamenter sistem var.
faruk çelik beyanı: ''1965 model ve her yerinden su almaya başlayan 657 sayılı kanun, günümüz türkiyesinin ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzaktır'' http://www.dpb.gov.tr/…emurlari-kanunu-degisiyor-mu

mehmet müezzinoğlu beyanı: bence türkiye'nin en temel sorunlarından biri bu. çok zor bir konu ama mutlaka başarılması gereken bir konu. türkiye'nin de dünyadaki rekabette var olabilmesi için bu şart. kamu hizmetlerinde dinamiklik, millete hizmette daha sıcak, daha samimi ve daha yetkin bir hizmet verebilmesi için kamu çalışanı reformunu yapmamız gerekiyor.
http://www.memurhaber.com/…lu-acikladi-1748861h.htm

çok sevgili memur kardeşim. bu yasalar değiştiği zaman memurun özlük haklarının bugünkünden daha iyi bir konuma yükseltileceğini falan düşüneyim deme sakın. olacak şeyi söyleyeyim: "memurun performansını arttıracağız" adı altında başındaki müdüre her türlü yetkiyi verecekler ve o müdür de liyakatsiz, kapasitesiz, bom boş biri olacak. seni istediği zaman istediği anda işten atma yetkisi olacak. bugün 657'ye tabi memurluk öyle güvenli bir konum ki akepe bu kanun sayesinde bürokrasi üzerinde mutlak bir hakimiyeti bir türlü kuramadı. bürokraside gerçek islamcılar yerine ne kadar kaypak ve çıkarcı vasat personel varsa tümüne mahkum durumda. oysa piyasada daha liyakatlı gerçek islamcı kadroları var ama onları sırf 657 yüzünden bürokrasinin merdivenlerine tırmandıramıyor. işte 657 kalktığı anda senin bütün güvencen tehlikeye düşecek. hiç öyle "kazanılmış hakkım var" falan deme bu adamlar kendi anayasalarını bile sallamıyorlar. hukuka zaten inanmadıkları için senin kazanılmış hakkını "bizim grubumuzdan islamcı olmayan biri o kadroyu işgal ederek devlete ve islama zarar veriyor" fikri ile motivasyonlarını tamamlayıp vicdanlarını rahatlatıyorlar. anayasa mahkemesine kendi islamcı hukukçularını yerleştirdikten sonra istediğin kadar ağla "bana beş para etmez müdürüm mobing uyguluyor, beni işten atmakla tehdit ediyor" diye. hiçbir faydası olmayacak. ses çıkarabileceğin tek tarih 16 nisan ve memur kardeşim o mührü hayır seçeneğinin ortasına vurmazsan eğer başına gelecekler bunlar. seçimini yap yarın ağlama. evet dersen başına bunlar gelecek hayır dersen bugünle aynısın.

ve evet gelirse akepe pkk ile tekrar masaya oturacak. çünkü daha önce bir kez yaptı. hepimiz de şahitiz buna. sen şahit değil misin? peki ne yüzünden devirdi o masayı? 7 haziranda tek başına iktidar olamadı diye. ama şimdi referandumdan sonra sürekli ve garanti şekilde tek başına iktidar olacak hem de en azından tayyip 14 sene daha sarayda oturacak. yani muhtemelen ölene kadar. evet milliyetçi kardeşim. şu son 3-4 yılda bile neler yaşandı sence gelecek 14 yılda neler döner? neler olup biter? neler değişir? tayyip kaç kez daha masaya oturur pkk ile gelecek 14 yılda? oturmayacağının garantisini verebilir misin? ben oturacağının garantisini vermem ama daha iki sene önce oturdu işte. şehit sayısı zirvede son iki yıldır ne diye? şehit sayısının bu kadar artması tayyip ile pkk'nın görüşmeleri yüzünden değil mi?

evet gelirse tek adamın ağzından çıkan her şey yasa olacak. bu adam daha da güçlenecek ve kendi seçmeninin büyük bir kısmını devlet hazinesi üzerinden daha fazla maaşa bağlayacak. ama bütün seçmenini bağlayamaz. sana maaş düşmeyecek bu yazıyı okuyan akepeli arkadaş. onlar kime yedireceklerini iyi bilirler. senin vergilerini çatır çutur yiyecekler sana da keriz diyecekler. oysa tam şu anda her şeyi değiştirebilirsin.

söylemen gereken tek şey: hayır!

devamını okuyayım »
18.03.2017 14:59