slayper

  • 139
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

n11.com rezaleti

n11 hiçbir şekilde alışveriş yapılmaması gereken içerisinde bir çok dolandırıcı bulunduran bir site olmuş. ilginç olan ise kanunlarla da belli bir şekilde alıcıyı koruması gerekirken n11 bu satıcıları korumaktadır.

1 ekim tarihinde bu siteden kelepir isimli satıcıdan bir ütü sipariş ettim, ütü 3 ekimde geldi ve o arada başka ürün aldığımdan dolayı fişe bile takmadan direk iade talebi oluşturdum. ütüyü oluşturduğum iade talebi ile 6 ekimde kargoya verdim.

işin pis kısmı ise burada bu kelepir isimli ultra ahlaklı ve dürüst satıcı ütünün iadesini durmadan reddetmeye başladı. ilk başlarda yalanları ütünün ellerine ulaşmadığı yönündeydi daha sonrasında da çeşitli yalanlar uydurdular. işin akıl mantık almayan noktası şu ki teslim almadık dedikleri ütüyü teslim aldılar ve bu hem kargo tutanaklarında hem de n11 sisteminde görünüyordu.

aradım n11 i şikayet oluşturdum aynı zamanda şikayet var a yazdım. n11 müşteri hizmetlerine dedim ki bu adamların niyeti belli, teslim aldığı ürünü teslim almadım diyor, bu arada defalarca bana ürünü geri gönderip kabul ettirmeye çalışıyor, siz de bu ultra ahlaklı satıcılara ortaklık yapıyorsunuz. kanuni hakkımı almama engel oluyorsunuz.

n11 müşteri hizmetleri konu ile ilgileneceklerini ve madur olmamamı sağlayacaklarını söyledi.

üstünden sinir harbi dolu 1 ay geçti. bu sürede n11 hiç bana dönüş yapmadığı gibi her aramamda ve yazışmamda konu üzerinde çalıştıklarını ve beklememi istediler. defalarca müşteri hizmetleri ile yazıştım, görüştüm ve aynı süre içersinde bu über alhaklı dürüstlük abidesi kelepir isimli satıcı onlarca defa iademi reddetti, güya kendilerine ulaşmayan ürünü defalarca geri gönderdi. en son yaşanları ise ürünün faturasını göndermemişim. işin ilginç yanı sonradan yaptığım araştırmalarda internette bu kelepir isimli satıcının faturasız ürün gönderdiği ile ilgili şikayetler de var.

1 ay geçtikten sonra n11 tarafından arandım ve satıcının hiç bir şekilde iadeyi kabul etmediğini bana bildirdiler. tavsiye olarak da satıcıya karşı hukuki süreç başlatmamı söylediler. tamam dedim hukuki sireci başlatayım ancak ben bu ürünü iade ettim, elimde hiç bir belge yok, hukuki süreç başlatmak için firmanın cari bilgilerine ihtiyacım var bu bilgileri bana yazılı olarak verin dedim.

olay burada daha da ilginç bir hal aldı. n11 yazılı olarak satıcının cari bilgilerini paylaşmayı reddetti. telefondaki yetkiliye bu bilgilerin ticari olarak gizli olmadığını ilettim yine paylaşmadı.

soru:peki dedim ben bu ürünü aldım mı, iadem sizde gözüküyor mu?

cevap: iade görünüyor, satıcının ürünü teslim aldığı görünüyor ama satıcı iadeyi kabul etmiyor.

diyorum ki satıcının ürünü almıyorum deme şansı yok, bu benim yasal hakkım ama kime diyorum karşımdaki ultra çözüm insanı beni anlamıyor.

müşteri temsilcisine diyorum ki ben bu ürünü aldıysam bana firmanın cari bilgilerini verin hukuki işlem başlatayım, yok almadıysam paramı neden geri vermiyorsunuz, paramı verin.

cevap olarak müşteri memnuniyeti için 20 tl hesabıma yüklemeyi teklif ettiler, evet yaklaşık 200 tl lik philips ütü için 20 tl.

sonuç olarak para bende mi değil, ütü bende mi değil, n11 den iade talebini zamanında oluşturmuş ve ürünü göndermiş miyim evet, peki n11 ne yapmış, parama çökmüş.

son olarak müşteri temsilcisinin bulduğu ultra çözüm ise akıllara durgunluk veren cinstendi. dedi ki bu kelepir isimli satıcı size ürünü tekrar gönderecek kabul edin fatura bilgilerini orada göreceksiniz sonra hukuki işlem başlatın.

şaka gibi ama evet, çözüm olarak iade ettiğim ürünü tekrar almamı ve sonra hukuki işlem başlatmamı tavsiye ettiler, artık kargodan hıyar mı çıkardı kabak mı orasını bilemiyorum.

tabi ben iade ettiğim ürünü kabul etmeyeceğimi ve n11 hakkında hukuki işlem başlatacağımı ilettim, bu arada da aklıma bir soru takıldı.

bu kelepir isimli çok iyi satıcımız iade gerekçelerinden birinde ürünün faturasının olmadığını yazmıştı. dedim ki bu adamlar fatura yok üründe diyordu ben nereden bakıcam, müşteri temsilcisi bir nüshası yokmuş diğer nüshası varmış dedi ki bu da inandırıcı değildi.

n11 kelepir isimli satıcıya kabul ettirmediği ürünü zorbalıkla bana kabul ettirmek için elinden geleni yaptı. iade ettiğim ürün için paramı aldı ve onayım olmadan satıcıya verdi.

bu arada bütün taleplerimi geri çevirdi ve kelepir isimli satıcıyı korumak için her şeyi yaptı. yani organize olarak yaptılar bu işi.

alıcı olarak ben üründe bir kusur var desem ve almayı reddetsem alıcıdan tutanak istiyorlar.peki n11 kelepir isimli satıcıdan herhangi bir tutanak istedi mi? tabi ki hayır, o keyfine göre müşterinin parasına çökebilir çünkü n11 in kelepir isimli satıcı ile çıkar ilişkisi var.

kelepir isimli mağazanın ilk vukuatı değilmiş bu. daha önce de çok yapmışlar bu işi, kısa bir internet araştırması her şeyi gösteriyor.

herkesin bu kelepir isimli mağazanın yaptığı işi bilmesi için ürünlerine soru cevap kısmına yazı yazdım ve firma tarafından da karalama çalışması yapmakla suçlandım. işim gücüm yok ben bu firmayı karalıyorum ve bu kadar uzun bir yazı yazıyorum.

peki n11? n11 i sorunsuz diye tercih ederdim ve senelerdir defalarca alışveriş yapmıştım. meğer iş çıkarlarına dokunana kadar iyiymiş.

https://www.sikayetvar.com/n11com

yukarıdaki adrese bakınca gördüm ki işler çok değişmiş. güvenilir diye sorgusuz sualsiz alışveriş yaptığımız site aldığı 3 kuruş komisyon için meğer bu ahlak timsali satıcılara karşı müşteriyi koruyacağına müşteriye zorla ürünü satmaya çalışır olmuş.

ben en fazla bir ütü parası kaybederim ama ben birşey öğrendim ki büyük kurum diye bi siteye güvenmeyeceksin. para her şeyi değiştiriyor.

şimdi sıra başkalarının canını yakmasınlar diye mümkün olduğu kadar fazla kişiye ulaşmakta ve gerekli mercilere şikayette bulunmakta. elbet bu n11 yönetcilerine birisi soracak siz bu markayı ne hale getirdiniz diye, elbet bir mahkeme ya da hakem heyeti diyecek bu alıcıdan haksız olarak aldığınız bu parayı iade edin diye.

sonuç olarak bu siteden alışveriş yapmayın yaptırmayın.

edit1: n11 tarafından dün buradaki yazıma istinaden tekrar arandım. arayan hanımefendi ürünün mağazaya ulaşmasının ardından mağazanın iadeyi kabul edeceğini belirtti (ürünü bana zorla kabul ettirmek için her halde 7. sefer filan tekrar gönderdiler, bi kere benim adıma ürünü birisi teslim alsa yanacam resmen) . ancak bu aramadan bir kaç saat sonra mağaza ürünün faturası olmadığı gerekçesiyle iademi yine reddetti. adamlar hem faturasız ürün satıyor hem kafasına göre iadeyi reddedip parayı cebe indiriyor. ilginç hakikaten. tekrar iade talebi oluşturdum bekliyorum bakalım sonucu.

edit2: iadenin kabul edileceğinin söylenmesinden sonra 21/11/17 itibariyle mağaza 2. defa ret verdi iadeye

edit3: 23/11/17 itibariyle iade kabul oldu ve param yattı. 1 buçuk ay uğraştıktan sonra hakkımı alabildim. en azından müşteri memnuniyeti için sözlükteki yazıkarın takip edilmesi memnuniyet verici ve bi çok iletişim kanalından daha etkili.

devamını okuyayım »
19.11.2017 00:39