social strata

  • 225
  • 7
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

3 temmuz 2016 bağdat patlaması

dünyanın sınırları bizlerin haritalarda gördüğü kara sınırlarından ibaret değil. bugün istanbul'da ya da varşova'da yaşayan birisi dünyanın ciddi bir kısmını yok sayıyor. haberden de anlaşılacağı üzere bağdat epeydir yok hükmünde. orada bulunan insanların ne ile meşgul olduğu yahut nasıl bir ölümle/hayatla karşı karşıya kaldıkları ilgi çekmiyor. bu yeni bir durum da değil elbette; nasıl ki afrika yüzyıllar boyunca insanı, tabiatı ve kültürü ile yok sayıldı ise, latin amerika ha keza yakın bir süreçten geçtiyse artık görmezden gelinen ortadoğu coğrafyası oldu. maalesef bu kervana biz de biraz bile isteye katıldık.

kendimizi dışında tutamayız. biz nasıl kendi doğumuzda olan birçok saldırıyı, vahşeti görmezden geliyor isek bugün türkiye'nin batısında yaşanan olaylara da batılı insanlar umursamadan hayatlarına devam edebiliyorlar.

kimin yaşamaya değer olduğuna karar verdik farkında değiliz. kimin ölüme terkedilebilir olduğunun hükmü çoktan belirlendi.

ölen masumların, öldüren katillerin batı gözünde, bizim nezdimizde maalesef farkı kalmamış. bir distopyada geçen anlatılar kadar ilginç geliyor bu haberler bize. bazılarımız ise daha vahim biçimde bu vahşetin hak edildiğine hükmetmiş. on yıldır ölen öldüğüyle kalıyor.

devamını okuyayım »
03.07.2016 14:08