soft machine

  • 255
  • 22
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

depresyondan çıkma yöntemleri

nedir depresyon ?
- majör depresif bozukluk.
sözlük tanımı diyor ki : uyaranlara karşı duyarlığın azalması, girişim gücünün ve kendine güvenin yiterek umutsuzluğun, karamsarlığın güçlenmesi biçiminde beliren ruhsal bozukluk.
peki ne sebep olur depresyona ?
- sevdiğin birini kaybetmek, işsizlik, sevgiliden-sözlünden-nişanlından-eşinden ayrılmak, sınav süreçleri, başarısızlık, yalnızlık, çirkin olmak, hormonal değişiklikler, bağımlılıklar, pişmanlıklar vs. vs. uzayıp giden bir liste.
liste uzayıp gider de depresyon süresi kısalır mı hiç. o da günlerce, aylarca belki yıllarca esaretine alır bedeni, zihni. kurtulmak istersin bu halden ama gücün yoktur. dur hemen umutsuzluğa kapılma belki de vardır bir çıkış yolu. belki değil var merak etme. var ki böyle bir başlık açılmış, insanlar sayfalarca tavsiye vermiş hatta birini de okuyorsun şuan da.
saydım yukarıda birsürü neden insanı depresyona sokan. gökten inmedi ya onlar birçoğunu yaşadım ve bende girdim depresyona. çıktın mı peki diye sorar gibisin. çıkmadım ama çıkacağım, çıkacağız. bu yazı bana da rehber olacak.
bizi depresyona sürükleyen şeyi bulmakla, dile getirmekle hiç uğraşmayalım. zaten çok düşündük ve işin içinden çıkamadık. peki ne yapalım ?
işimiz varsa, çalışıyorsak, aldığımız para da bir şekilde yetiyorsa yüzde 90 çıktık arkadaş bu sıkıntıdan, mutlu olmaya başlayabilirsin. her dört gençten biri işsiz. baksana durumun vahimiyetine. (en kısa zamanda herkesin en iyi şartlarda iş bulması dileğiyle...) burda sıkıntı yoksa, sağlığımız da yerindeyse gerisi kolay.
öncelikle kendi kendimize yetebilmeyi öğreneceğiz. baştan söyleyeyim benim çevremde hayatında biri olupta mutlu olan kimse yok (evet sevgisiz bir ortamda büyüdüm). senin varsa bilemem. (umarım vardır). problemimiz bu değil aslında devam edelim. ne diyorduk kendi kendine yetme. çok eşi dostu arkadaşı olan insan depresyonda olmaz, geçer onun vakti bir şekilde. bizim problemimiz yalnız olup, yalnızlıktan keyif alma. yalnız yaşadığını farz ediyorum şu başlığa bir uğra bence.
(bkz: yalnız yaşayanlara tavsiyeler)

bu işin reçetesi belli. boş vaktimizi iyi değerlendirmemiz lazım. bakalım neler yapabiliriz.

1- bunun en kolay ve etkili yolu ilgi alanına giren kitapları okumak. öyle okumak için okuma ama. sevdiğin, ilgilendiğin, seni geliştirecek kitapları oku.

2- gazete okumak. evet evet her gün alıyoruz gazetemizi okuyoruz. eğer iktidardaysak ne ala. o kadar güllük gülistanlık ki manşetler. okudukça zevkten dört köşe olacağına eminim. muhalifsekte sıkıntı yok, eleştirecek o kadar çok şey var ki, marjinal da bir havan olur hem. eğer apolitiksen burda biraz sıkıntıdayız. spor, magazin, burçlar bizi bekliyor. üzgünüm tarafsız gazete bilmiyorum ortadaysan tavsiye veremiyeceğim. ikisini de okumak çözüm olabilir.

3- haftada bir gün sinema veya tiyatro. bulunduğum şehirde doğru düzgün tiyatro yok, sinema da mısırsız, kolasız olmaz ee öyle de ayın sonu gelmez diyorsan sen de benim gibi yap haftada iki film, iki belgesel izliyorum. ( efe aydal'ın güzel film tavsiyeleri var öneririm.) ayrıca
(bkz: sözlük yazarlarının belgesel önerileri)

4- spor yapmak. faydası say say bitmez. ister spor salonuna git, ister çek eşofmanları akşam üzeri koş. yeterki o bedeni dinç tut. ( ben de yarın havuza yazılıyorum, gelmek bilmeyen yarınlar değil :) - 22 kasım 2019.)

5- tarih attık aklıma günlük tutmak geldi. sanırım burda okumuştum, tavsiye ediyorlardı. hem ilerde de anı olur, neler yaptığına neler yapmadığına bakarsın. (bende bu gece başlayım yazmaya)

6- yemek yapmak. geçiştirme bu işi. sağlıklı ve düzenli beslenmek önemli. hem mutfakta uğraşmak, yeni şeyler denemek iyi gelir. emek olmadan yemek olmaz demişler. sarfettiğin emeğin karşılığını almak kadar güzel birşey var mı?

7- enstrüman çalmayı öğrenmek. çalmaya çabalamak ne kadar sinir bozucu olsada netice elde edince verdiği haz paha biçilemez.

8- her gün duş almak. ne alakası var deme. bunaldığım, eve kapandığım zamanlarda günlerce duş almadım. kirli kıyafet, yağlı saç, kokan beden de soğutuyor hayattan. temizlik iyidir, her duştan sonra yenilenmiş hissediyorum kendimi.

9- ekşisözlük. günümüzün çoğunu burayı okuyarak geçiriyoruz. birkaç günlük yazarım bende. 3 yıllık bir çaylaklık döneminden yeni çıktım. burayı okuyan çaylak arkadaşlara da selamlar. umudunuzu yitirmeyin gün gelip çıkacaksınız çaylaklıktan. ne diyorduk evet, sözlük deniz derya. ilgini çekecek birsürü başlık var. en çok sevdiğim, yıllardır takip ettiğim, her ne kadar da son zamanlarda biraz bozsa da içinde inanılmaz eğlenceli ve bilgi dolu olan iki başlık vereceğim. sen de zaten göz atıyorsundur buralara.
(bkz: yaran fıkralar)
(bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler)

10- yabancı dil öğrenmek. kursa gitmektense internetteki videoları, kaynakları değerlendirme taraftarıyım. en azından şu yıllardır eğitim verilen ve bir türlü öğrenemediğimiz şu dili ( ders değil dil) öğrenmeye gayret edersek belki de yeni fırsatlar çıkacak önümüze. hem dil öğrenme süreci de oldukça keyifli ve oyalayıcı olacaktır.

evet aklıma gelenler şimdilik bu kadar. eksikler, yanlışlar, hatalar olabilir bunlar için affınıza sığınıyorum. önerilere, tavsiyelere her zaman açığım. içimden geleni samimi bir şekilde yazmak istedim. umarım birilerinin işine bir nebze de olsa yarar.

devamını okuyayım »