someka

  • delikanlı (448)
  • 637
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

baykar makina

faaliyet konusu talaşlı imalat olmak üzere kurulmuş ama ailenin süperzeka gençleri sayesinde son yıllarda iha çalışmaları ile parlamaya başlamış şirkettir. firma bir taraftan talaşlı imalata devam etmekte diğer taraftan da bünyesine kattığı genç, zeki, başarılı mühendisleri ile insansız hava araçları konusunda ilerlemektedir. olayın detaylarına indiğimde "türkiye'de böyle işler de yapılıyor muymuş, vay anasını!" tepkisini vermeme neden olmuşlardır.

insansız hava aracı dendiğinde aklınıza kocaman kompleks bir kumandayla yerden yönetilen model helikopterler falan gelebilir. ama bu adamların yaptığı iş iha'nın neredeyse kendi kendine uçmasını sağlamak! bunu bilgisayar kontrollü bir otopilot ile sağlıyorlar. yani aşağıdan birinin sürekli helikopteri ya da uçağı havada tutmak için türlü türlü hareketler yaptırmasına gerek kalmıyor. bilgisayardan şuraya şu hızla git, önünü şuraya döndür, şu yüksekliğe in çık komutlarını veriyorsunuz ve iha üzerindeki otopilot servolara uygun komutları göndererek stabilizasyonu ortam koşullarına göre sağlayıp istenilen hareketlerin uygulanmasını mümkün kılıyor. yani otopilot öyle çok iş yapıyor ki kullanıcı olarak ilkokul talebesini bile koysanız bilgisayar oynar gibi iha'yı kullanabiliyor.

işin en çok gurur duymamızı gerektiren kısmı otopilot yazılımının tamamen "made in turkey" olması! hani f 16 falan alıyoruz ya ama içinde "şu şu ülkelere karşı kullanıldığında kendini imha et" kodunun bulunup bulunmadığını bilmiyoruz. örnek abartı olabilir ama bunun yazılımı tamamen turk mühendislerin eseri. olur da gelecekte bunlardan satın almak isteyen ülkeler olursa yaz kodunu yerleştir içine sal gitsin, mesela. sikorsky alıyoruz, yok silah takmamız yasak. başka bir şey alıyoruz, kaynak kodunu bilmiyoruz falan. böyle zavallılıkların yanında bu yazılımın made in turkey olması çok gaza getiriyor beni. yazdığın şey de muhasebe programı değil arkadaşlar, şu anda dünyada pek az benzeri olan iha otopilotu. güzel yani, güzel.

bu adamları iyi tanıyorum, eğer bu inançla giderlerse çok çok iyi şeyler çıkacak ortaya. hadi bakalım...

devamını okuyayım »
24.04.2007 01:06