son togolu

  • 1056
  • 1
  • 1
  • 1
  • bugün

türk futbolunda yabancı sınırlaması

yine kafalar karışmış ama bence (bkz: #41906749) sonunda doğru uygulamayı bulmuşlar.

bahsedildiği gibi uygulanması halinde 25 kişilik kadroda 5'i alt yapıdan yetişmiş minimum 10 tane türk oyuncu bulunduruluyor olacak. (uefa organizasyonlarında uygulanan sınırlama 4'ü alt yapıdan yetişmiş 8 yerli oyuncu)

bu durum 25 kişilik kadroda 15 yabancı oyuncu olacak demektir.

peki 15 yabancı oyuncu nereden seçilecek?

şöyleki;

-alacağınız yabancı oyuncu 25 yaşın altındaysa ülkesi ve milli takımı fark etmeden sınırsızca alabilirsiniz.
-alacağınız yabancı oyuncu 25-30 yaş arasında ise ve ülkesi fifa sıralamasında ilk 20 içinde ise, sınırsızca alabilirsiniz.
-alacağınız yabancı oyuncu 25-30 yaş arasında ise ve ülkesi fifa sıralamasında ilk 20 içinde değil ise, milli takımda 5 kez oynamış olma şartı ile alabilirsiniz.
-alacağınız yabancı oyuncu 30 yaş üzerinde ise ve ülkesi fifa sıralamasında ilk 20 içinde ise, sınırsızca alabilirsiniz.
-alacağınız yabancı oyuncu 30 yaş üzerinde ise ve ülkesi fifa sıralamasında ilk 20 içinde değil ise, milli takımda 10 kez oynamış olma şartı ile alabilirsiniz.

yazılanlarda ilk 11'e ve 18 kişilik maç kadrosuna bir müdahale gözükmüyor. bu şekilde olması halinde 18 kişilik kadroda minimum 3 türk oyuncu bulundurmak zorunda kalır takımlar.

örnek olarak fifa sıralamasında 6. sırada bulunan brezilya'dan yaşı veya milli takım tecrübesi fark etmeden 15 oyuncu alarak 11 tanesini maç kadrosu olarak çıkarabilir.

kafası çalışan takımlar bir porto bir shaktar olabilirler. türk oyuncuların saçma ücret ve bonservisleri market değerine iner, orta vadede avrupada rekabet edecek takımlar çıkabilir. uzun vadede türk futbolu kazanacaktır.

güncel fifa sıralaması ve ilk 20 içinde yer alan ülkeler bu linkten görülebilir.

devamını okuyayım »