sonderbar

  • 168
  • 11
  • 1
  • 1
  • bugün

2019 ekonomik krizi

seçimden sonra yurtdışından yatırımcı gelecekmiş falan filan. oğlum sizin a haber izlemekten beyniniz erimiş peynire dönmüş.

ben dün 2 haftalık tatilimi yapmak için yurtdışından istanbul'a geldim. uçakta gelirken financial times aldım ve okumaya başladım. keşke okumaz olaydım, ana sayfada kocaman puntolarla "türkiye seçime doğru lirayı desteklemek için rezervlerinin üçte birini eritti" diye başlık var.
https://eksiup.com/2a034f419798

financial times dünyanın en önemli finans gazetesi ve bu gazeteyi okuyan milyonlarca yatırımcı var. dünyanın en önemli finans kuruluşu ve çalışanları bu gazetenin aylık abonesi. senin ekonominin zayıflığı, rezervlerinin sayılı miktara düşmesi (gazetede mart ayında rezervleri 34 milyar dolardan 24 milyar dolara düştüğü tabloyla gösteriliyor) ana sayfada kocaman puntolarla veriliyor. neden? götü boklu bir belediye seçimi için.. bunu bilen yatırımcı seni arasına alıp 5-10 milyar dolarla top gibi oynamaz mı sanıyorsun?

yatırımcının sadece bunu bilmesinden ne olacak diyorsan daha güzel haberlerim de var. yatırımcı ayrıca neyi biliyor sana söyleyeyim hatta direkt çizdiğim bölümü göstereyim.
https://eksiup.com/26ba8c161148

ingilizce bilmeyenler için çevirirsek "tüm bu operasyonlar batı tarafından türkiye'yi sıkıştırmak için yapılıyor, özellikle amerika tarafından. faizler düştüğünde enflasyon da düşecek... ben ayrıca ekonomistim"

faizler düştüğünde enflasyonda düşecek... ben ayrıca ekonomistim.

bu dünyanın en önemli finans gazetesinde ana sayfada yazıyor. bu anlattığı tamamen ekonominin temeline aykırı bir durum ve ben ekonomistim diye tamamlanıyor cümle 3 nokta sonrasında. bu 3 noktanın anlamı aslında lan böyle saçmalık olur mu diye yatırımcının durup düşünmesi için verilen bir es. arkasından ben ekonomistim diye cümle tamamlanıyor.

gazeteyi okurken bende uyanan tek duygu utanmaydı, hemde çok utandım. ama sizde utanma yok.

yatırımcı gelecek, heee gelecek ama sizi düzmeye. haberiniz olsun.

devamını okuyayım »