sortiwest

  • 21
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

borsaya başlayacaklara öneriler

arkadaşlar bilen konuşuyor.

öncelikle burda yazılanları ve borsa ile ilgili kulaktan dolma bilgilere sahipseniz hepsini unutun.

hisse senedi piyasası hakkında ingilizce uluslararası yayın hazırlamış ve 7 yıldır aktif hisse senedi piyasasında olan biri olarak başlıyorum.

1-borsa istanbul da yaklaşık 400 adet şirket bulunmakta. bizim gibi küçük yatırımcıların tek amacı bu şirketlere ortak olmaktır. trade (kısa vadeli al sat) veya spekülasyondan para kazanmak bizler için hayal ürünü. kim kazandım diyorsa (orta ve uzun vade de) bizati atıyordur. hesapları ortada söyleyin göstersin.

2-şimdi geliyor hisse nasıl seçilir konusuna. çok çok basit bir yöntem ile anlatıyorum. öncelikle sektör seçimi yapın. yani bir şirket ne kadar iyi (bilanço yapısı) olursa olursa veyahut ne kadar iyi yönetilirse yönetilsin sektör büyümüyorsa yerinizde sayarsınız. (örneğin tüpraş aygaz pegasus tav havalimanları) aranızda bu şirketler kötüdür veya iyi yönetilmiyor diyecek olan var mı? eminin hepimiz bu şirketlerde çalışmak isteriz hatta ortak olmak isteriz amaaaa size dediğim nokta tam da burası sektörleri darbe yiyince bu şirketler ağızlarında kuş tutsa maalesef getirileri piyasa altı kalabiliyor. o yüzden ortak olacağınız şirketi seçmeden önce 5-10 yıllık perspective göre sektör araştırması yapın.

2-sektörleri seçtiniz bu sefer geldi şirketleri seçmeye. en kritik konu şirket sahibi kişi veya kuruluşlar yatırımcı dostu mu, imtiyazlı paylar var mı? geçmişinde piyasa bozucu bir işlem yapmışlar mı? yıllık karlarını hissedarlarına dağıtıyorlar mu veyahut bu karı etkin bir şekilde yönetmiş mı?(yatırım, varlık alımı vs) ve şirketin faaliyet gösterdiği alanda vizyon sahibi bir yönetim mi? yani şirketi sektörünün büyüme ortalaması üstünde büyütebilecek bir anlayış var mı?

bilanço analizi ile birlikte bu yukarıda saydığım 2 ana başlığı inceleyin şirketin hisse değerini de piyasa çarpanlarına göre uygun gördüğünüz bir zamanda (safety margin) aldınız mı. hayırlı olsun artık siz yatırımcısınız. meblağın bir önemli yok yeter ki anlayışınız bu yönde olsun.

zaten bu iki kıstasa göre seçim yapmak istediğinizde göreceksiniz 400 şirketten 10-15 şirkete düşeceksiniz borsa istanbulda.

unutmayın bir evi aldın mı hergün emlakçıya gidip ev ne kadar oldu diye sormuyorsunuz uygun çarpanlar ile aldığınız bir hisse senedi için de bu durum geçerlidir (tabi şirketi direk ilgilendiren sektörel ve şirket ile alakalı konular hariç)

devamını okuyayım »