souliko

  • mülayim ama sempatik (530)
  • 967
  • 65
  • 12
  • 0
  • evvelsi gün

astrolojiye inanan insanların cahil olması

üzerinden goygoy yapacak seviyede olanlar zararsız olabilir amma velakin hayatına yön verecek kararları buna dayanarak alıyorsa üstelik bir de bununla ilgili kitap video kurs falan kovalıyorsa, hiç tartışmaya girmeyip mesafe koymak en iyisi.

zira bu model insanların bilginin kaynağıyla(epitemoloji) ilgili temel sorunları var. sadece bunlar değil, ruhçular, dindarlar liste uzar gider.

bunlara bilimsel bir veri sunuyorsun, o senin(onun) görüşü diyor. ama bunlar sadece teori diyor. yani bilimsel bilginin yanlış olabilme ihtimalini gözetiyor. eyvallah da kendi sunduğu verinin kesin yanlış olduğunu ya da çok düşük ihtimalle doğru sonuçlar ürettiğini görmek istemiyor ya da gerçekten görmüyor. objektif bilgiye karşı net bir tavır içindeler. her şeyi sanki sadece siz(bilimciler) biliyorsunuz sanki demişti birisi...
hiç tartışmaya girmeye gerek yok, zira bilimsel verilere hiç değinmeden sadece mantıkla, kendi çelişkilerini göstersen bile ikna edemezsin. onları sadece dinleyin ve ona ayırdığınız sürenin(ya da onun size ayırdığı sürenin) dolmasını bekleyin. sonrasında da ilişkinize mesafe koyun derim.

bu insanların kalbini kırmadan tartışma ihtimaliniz yok. ağızlarında sürekli enerji, frekans, kuantum kelimeleri... ama bu kelimelerin ne anlama geldiğinden gerçekten haberleri yok. fiziksel tariflerini yaptığınızda da aldırış etmiyorlar, ilgi alanları neyse ve bu kelimelerin o ilgi alanındaki anlamı neyse ona göre konuşuyorlar

bir tanesini ikna etmeye çok yaklaşmıştım, hatta apışıp kaldı yaptığım açıklama konusunda ama sonunda bana, söylediklerin çok mantıklı ama ben hala gezegenlerin insanların ruh halini etkilediklerine inanıyorum demişti. gerisini siz düşünün.

devamını okuyayım »